KARNET: Tauron Life Festival Oświęcim Piątek + Sobota

Bilety na KARNET: Tauron Life Festival Oświęcim Piątek + Sobota

KARNET: Tauron Life Festival Oświęcim Piątek + Sobota

Lao Che , Kasia Kowalska , Scorpions , Czesław Śpiewa , Shaggy , Bisquit , Mesajah , Leski , BEMY , LP

23.06.2017 21:00

Oświęcim(Małopolskie) - Stadion MOSiR


Tauron Life Festival Oświęcim – 22-24 czerwca 2017

Scorpions, Shaggy i LP są wśród gwiazd Tauron Life Festival Oświęcim 2017. Na stadionie MOSiR-u zagra również czołówka polskiej sceny muzycznej, m.in.: Kasia Kowalska, Lao Che, Julia Pietrucha, Mesajah i Maleo Reggae Rockers.

Koncerty na stadionie MOSiR-u odbędą się w dniach 23-24.06.2017 (piątek-sobota). W pierwszym dniu wystąpią: Shaggy, Maleo Reggae Rockers, Lao Che, Mesajah, I Wear* Experiment, BeMy i Kandinsky, zaś w drugim: Scorpions, LP, Kasia Kowalska, Julia Pietrucha, Bisquit, Leski oraz Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn – zwycięzca konkursu Life On Stage.

Zespół Scorpions mimo 50-letniego stażu scenicznego nadal poraża nieokiełznaną rockową energią. Do grona super-gwiazd dołączyli w latach 80. za sprawą takich przebojów, jak „No One Like You”, „Rock You Like a Hurricane” czy „Still Loving You”, a mega-hit „Wind of Change” stał się nieformalnym hymnem upadku komunizmu.

LP jest autorką hitów „Lost on You” i „Other People”. Jej najnowszy album „Lost on You” należy do najchętniej kupowanych płyt w Polsce, a tytułowy kawałek to jeden z dziesięciu utworów najczęściej granych przez polskie stacje radiowe w 2016 roku.

Pochodzący z Jamajki Shaggy ma niespożyte zapasy energii i witalności, a do tego arsenał hitów wręcz zmuszających do tanecznego szaleństwa. Kawałki takie, jak „Oh Carolina”, „Boombastic”, „It Wasn’t Me” czy „Angel” w wersji live, z towarzyszeniem wieloosobowego składu wybornych muzyków, brzmią jeszcze bardziej porywająco, niż na płytach.

„Prowadź mnie”, „Antidotum”, „Spowiedź”, To co dobre”… długo można by wymieniać tytuły przebojów, jakimi w trakcie ponaddwudziestoletniej kariery uraczyła swych fanów Kasia Kowalska. Seryjna kolekcjonerka złotych i platynowych płyt oraz wszelakich nagród muzycznych szturmem wdarła się na polską scenę muzyczną w 1994 r., wydając debiutancki album „Gemini”. Blisko ćwierć wieku później wciąż cieszy się uwielbieniem słuchaczy, o czym świadczy sukces nagranej w 2016 r. piosenki „Aya”.

Założony w 1999 r. zespół Lao Che zyskał rozgłos dzięki wydanemu w 2005 r. koncepcyjnemu albumowi „Powstanie Warszawskie”, nawiązującemu tematyką do patriotycznego zrywu z czasów II wojny światowej. Kolejnymi płytami umacniał swą pozycję na scenie alternatywnego rocka, nie ustając w artystycznych poszukiwaniach, wychodzących często poza rockowe ramy. Intrygującej muzyce grupy towarzyszą zmuszające do myślenia teksty śpiewane przez Huberta "Spiętego" Dobaczewskiego. Ostatni, jak dotąd, album zespołu, zatytułowany „Dzieciom” ukazał się w 2015 r. i pokrył się platyną.

Julia Pietrucha to aktorka znana m.in. z seriali „Blondynka” i „Na wspólnej”. W 2016 r. zaskoczyła wszystkich albumem „Parsley”– dojrzałość i muzykalność młodej artystki docenili zarówno krytycy muzyczni, jak i fani, zauroczeni intymnymi i bezpretensjonalnymi balladami, zaśpiewanymi z towarzyszeniem ukulele. Nagrana i wydana na własnych warunkach, przemyślana, autorska płyta stała się preludium do zorganizowanego jesienią 2016 i wiosną 2017 r. tournée, podczas którego wyprzedano większość koncertów.

Były wokalista wrocławskiej grupy Natural Dread Killaz, Mesajah, jest fenomenem polskiej sceny reggae. Jego utwory, grane przez największe stacje radiowe, to bomby pozytywnej energii o wielkiej sile rażenia, a jego największe hity – „Każdego dnia” czy „Szukając szczęścia” (duet z Kamilem Bednarkiem) – są zalecane przez specjalistów, jako najskuteczniejszy środek na depresję i melancholię.

Dariusz “Maleo” Malejonek to prawdziwy heros polskiego undergroundowego rocka, były członek kultowych grup Izrael, Moskwa i Armia, założyciel formacji Houk, a od 1997 r. lider Maleo Reggae Rockers, z którymi wydał 13 płyt. Cztery z nich to projekt Panny Morowe/Wyklęte/Wygnane, poświęcony losom Polaków w czasie II wojny światowej i pod rządami komunistów.

Bracia Mattia i Elie Rosinscy – założyciele grupy BeMy - urodzili się i wychowali we Francji, studiowali w prestiżowej londyńskiej Academy of Contemporary Music, a w 2013 r. wystąpili w polskiej edycji „Must Be The Music”. Telewizyjny program okazał się dla nich trampoliną do sławy – zespół zajął 2. miejsce, a juror Adam Sztaba stwierdził, że „gdyby The Beatles jeszcze istnieli, brzmieliby jak BeMy”. Na TLFO będzie okazja usłyszeć na żywo kawałki z ich debiutanckiej płyty „Grizzlin’”, nominowanej do Fryderyka w kategorii: Fonograficzny debiut roku.

Warszawska grupa Bisquit zaczynała od grania standardów jazzowych, by po kilkunastu latach działalności dorobić się statusu jednego z najciekawszych wykonawców na polskiej scenie muzycznej. Supportowali Joe Cockera i Jamiroquai, ich piosenki pojawiały się w filmach, serialach i na składankach promujących polską muzykę za granicą. Przywiązują równie wielką wagę do poszukiwania oryginalnych dźwięków, jak i do pisania niebanalnych tekstów. 10 marca ukazuje się ich najnowsza, czwarta w dyskografii płyta „Nagi król”.

Leski, czyli Paweł Leszoski, to kolejny artysta nominowany do Fryderyka za debiutancki album – w jego przypadku chodzi o płytę „Splot” z 2015 r. Sam komponuje muzykę i pisze teksty do swych hipnotyzujących piosenek, trafiających do serc coraz większej rzeszy fanów, wśród których nie brakuje jego kolegów i koleżanek po fachu. „Z kapitalną lekkością wyważa proporcje słów i dźwięków, tworząc wyjątkowy zaczyn muzycznych doznań” – uważa Mela Koteluk, jedna z gwiazd LFO 2015.

Tercet z Tallina I Wear* Experiment w 2016 r. wydał płytę “Patience”, uznaną za najlepszy debiutancki album roku w Estonii. Tytułowy utwór, utrzymany w konwencji nowoczesnego elektro-popu, to największy jak dotąd przebój w dorobku grupy. “Z polirytmicznym bębniarzem i zimnymi jak lód harmoniami biją na głowę większość zagranicznej konkurencji, a ich dobrze przemyślane piosenki o świetnej dynamice reprezentują najwyższy światowy poziom” – taką laurkę wystawił I Wear* Experiment recenzent brytyjskiego serwisu Louder Than War.

Założony w 2012 r. zespół Kandinsky z Dachau ma na koncie pełnowymiarowy album “Lost Conversations” (2014) oraz gotowy materiał na EP-kę “Thunder”, która ukaże się jeszcze w tym roku. “Melodyjny indie rock, którego rozmach wykracza daleko poza zwyczajową powściągliwość indierockowej sceny” – tak twórczość grupy określił dziennikarz gazety “Sueddeutsche Zeitung”.

Na rozpoczęcie TLFO 2017, 22 czerwca w Oświęcimskim Centrum Kultury zostanie wystawiony spektakl teatralny „Edukacja Rity”. Spektakl bawi, wzrusza i skłania do refleksji, dzięki mądrym i zabawnym dialogom, w mistrzowskim wykonaniu aktorskiego duetu Katarzyna Ucherska & Piotr Fronczewski.

Więcej na temat wydarzeń 8. edycji TLFO na stronie www.lifefestival.pl.



Powiązane