Fortepianowy romans (Muzeum Muzyki) w Szczecinie

Koncert Fortepianowy romans (Muzeum Muzyki) w Szczecinie - 28-07-2017

Koncert Fortepianowy romans (Muzeum Muzyki) w Szczecinie

Baltic Neopolis Orchestra , Mario Kosik , Ingrid Fujiko Hemming

28.07.2017 19:00

Szczecin(Zachodniopomorskie) - Trafostacja Sztuki


Dopiero w okresie romantyzmu fortepian wybił się na niezależność i stał się w pełni instrumentem solowym oraz koncertującym.Pokonał wówczas w tej rywalizacji organy (wiodące prym jeszcze w pierwszej połowie XVIII w.), jak i klawesyn (preferowany w dobie muzycznego klasycyzmu). Brzmienie fortepianu pozwalało kompozytorom na cieniowanie przekazywanych uczuć, na intymne zwierzenia i wybuchy pasji czy gniewu. Z tego słynęli – skądinąd zaprzyjaźnieni – wirtuozi gry na tym instrumencie, a jednocześnie kompozytorzy: Fryderyk Chopin i Ferenc Liszt. Natomiast wszystkie barwy z orkiestry potrafił wykrzesać Gustav Holst, autor słynnego cyklu Planety – jego muzyka także będzie rozbrzmiewać w Trafostacji Sztuki dzięki muzykom z Baltic Neopolis Orchestra i ich gościom: Ingrid Fujiko Hemming i Mariowi Košikowi.

Program:

Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op. 11
Franz Liszt La Campanella
Gustav Holst St. Paul's Suite

Artyści:

Ingrid Fujiko Hemming (Japonia) – fortepian
Mario Kosik (Słowacja) – dyrygent
Baltic Neopolis Orchestra


Ingrid Fujiko Hemming urodziła się w Berlinie w 1932 roku. Od 5. roku życia mieszkała w Japonii, z matką pianistką, która była jej pierwszą nauczycielką. Poźniej studiowała na Uniwersytecie Tokijskim, po czym powróciła do Europy, pogłębiając swoje umiejętności w Berlinie, a poźniej występując jako pianistka. Jej drugie życie artystyczne rozpoczęło się w 1999 r., po brawurowym wykonaniu utworu F. Liszta La Campanella. Od tego czasu ponownie zaczęła koncertować, odnosząc sukcesy w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu i Berlinie. Artyści Baltic Neopolis właśnie wrócili z trasy koncertowej po Chinach i Japonii, gdzie występowali z Fujiko Hemming.

Mario Košik jako dyrygent wspołpracował ze światowej sławy wokalistami, takimi jak Peter Dvorsky czy Eva Urbanova. W trakcie swojej kariery kierował wieloma zespołami instrumentalnymi i wokalnymi na Słowacji i w Czechach, a także w Niemczech (m. in. Orkiestrą i Chorem Filharmonii Słowackiej, Orkiestrą Symfoniczną Radia Słowackiego, Bratysławskim Chorem Chłopięcym, filharmonicznymi orkiestrami kameralnymi w Pradze oraz w Czeskich Budziejowicach, orkiestrami filharmonicznymi w Brnie, Ołomuńcu i Jenie). Prowadził też czeskie i słowackie orkiestry podczas tournee na terenie Japonii, Niemiec i Włoch.


Wydarzenie specjalne w ramach: Baltic Neopolis Festival
Organizator: Baltic Neopolis Orchestra
Współfinansowane ze środków: Pomorze Zachodnie
Mecenas: Miasto Szczecin
Partner: TRAFO, KAdruk S.C. Kotarski Mariusz Kotarska Irena, INKU Szczeciński Inkubator Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, Hotel Vulcan
Patronat honorowy: Marszałek Województwa zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Szczecin
Patronat medialny: TVP3 Szczecin, Radio Szczecin, 24Kurier.pl serwis internetowy ''Kuriera Szczecińskiego''