Zbigniew CHOJNACKI „Elektrotropizm w Warszawie


David D’Or i Miri Mesika po raz pierwszy razem na scenie XIV Festiwalu Warszawa Singera
Festiwal odbywa się na przełomie sierpnia i września przy Placu Grzybowskim i ulicy Próżnej. Część wydarzeń odbędzie się w tymczasowej siedzibie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35 oraz Teatrze Kwadrat w Warszawie. Imprezy będą się odbywały także w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz na scenie ATM Studio.

Festiwal prezentuje różne przejawy żywej, polsko-żydowskiej tradycji. Na scenach wystąpią wybitni artyści czerpiący z bogactwa kulturowej spuścizny Żydów polskich. Znakomity program, wybitni twórcy, wielość atrakcji corocznie przyciągają na Festiwal 40 tys. widzów. Tegoroczną edycję Festiwalu tradycyjnie zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego usłyszymy najznakomitszych przedstawicieli muzyki klezmerskiej i kantonalnej w międzynarodowym składzie: Frank London, Yaakov Lemmer, Patrick Farrell, Merlin Shepherd, Guy Shalom, Benjy Fox-Rosen.
Jednym z wyjątkowych wydarzeń będzie warszawska premiera płyty zespołu KROKE „TRAVELLER”, jednego z najpopularniejszych zespołów w Polsce i Europie sięgającego po inspiracje do szeroko pojętej muzyki etnicznej. Zespół obchodzi w tym roku swój jubileusz 25-lecia. KROKE zaprosiło na gościnny występ Annę Marię Jopek .

Na szczególną uwagę zasługują również koncerty Renaty Przemyk, Milo Kurtisa i Combo Janka Młynarskiego.
Na Festiwalu pojawi się „człowiek orkiestra” Daniel Kahn, aktor, reżyser, scenarzysta, poeta, który zaprezentuje dwa projekty muzyczne. The Painted Bird łączy akordeon i klarnet z punk rockiem i puzon z gitarą elektryczną. The Brothers Nazaroff, gra w stylu jidish-folkpunk „simcha madness”.
W programie pojawi się ponownie sekcja Singer Jazz Festiwal – w jej ramach zagrają wybitne osobowości sceny jazzowej. m.in. Rolf Kühn, Mikołaj Trzaska i Ircha, Janusz Olejniczak i Kuba Badach z Warsaw Academic Big Band.

Główną gwiazdą finałowego koncertu będzie David D’Or, światowej sławy izraelski kontratenor i kompozytor. Po raz pierwszy na jednej scenie wystąpi w unikalnym połączeniu z wielką gwiazdą izraelskiej sceny muzycznej, Miri Mesiką. Ta zjawiskowa artystka, ciesząca się ogromną popularnością w Izraelu, zawita do Polski po raz pierwszy.
Mocną stroną Festiwalu są również spektakle Teatru Żydowskiego w Warszawie oraz Teatru Yiddishpiel z Izraela. Będzie okazja by zobaczyć cieszące się uznaniem publiczności przedstawienia m.in. „Szoszę”, „Szabasową dziewczynę”, „Wielką Wygraną”, „Czekając na Godota” czy „Miasteczko Karsylewka”.
Festiwal Warszawa Singera to inicjatywa Fundacji Shalom, której celem jest przywrócenie, choć na kilka dni, atmosfery przedwojennej Warszawy. Chcemy pokazać kulturę jidysz, jej znakomitą literaturę i dorobek. Książki, muzyka, teatr, kuchnia, rozmowy z twórcami i artystami – tego nie mogłoby zabraknąć na naszym Festiwalu. Prezentujemy pisarzy, muzyków, artystów różnych formacji i pokoleń i ich innowacyjne projekty. Dajemy szansę poznania żydowskiej historii i zwyczajów.
Rozmawiamy z ekspertami, historykami, naukowcami, umożliwiamy dyskusję i wymianę poglądów, staramy się być wydarzeniem, dzięki któremu dialog historii z współczesnością jest możliwy i efektywny.
Zapraszamy na Festiwal na koniec lata!



Powiązane