Ostróda Reggae Festival 2014


Znany jest jest już cały program Green Stage, głównej sceny DJ/live act Ostróda Reggae Festival, podzielonej na tematyczne dni: dancehall/dub/reggae i celebrującej w tym roku 25 lat kultury sound system w Polsce. Kolejnymi ekipami są legendarny londyński Trojan Sound System oraz francuski dubowy live act – Mayd Hubb meets Joe Pilgrim. Wystąpią również czołowe polskie kolektywy dancehall – Splendid Sound oraz Dancehall Masak-Rah.

Karnety
do 28.02 do 30.04 do 31.05 do 30.06 do 31.07 do 10.08 od 11.08
120zł 130zł 140zł 150zł 160zł 170zł 180zł


Karnety rodzinne
(rodzic + 1,2 lub 3 dzieci w wieku 12-17 lat)
do 31.05 do 30.06 do 31.07 do 10.08
1+1 210zł 225zł 240zł 260zł
1+2 280zł 300zł 320zł 350zł
1+3 350zł 375zł 400zł 430zł

Informacja:

 

Dzieci do lat 12 wchodzą za darmo pod opieką osoby dorosłej.

Bardzo prosimy o zabranie ze sobą dokumentów poświadczających tożsamość (Dowód osobisty, paszport – rodzice / Legitymacja szkolna, paszport – dzieci).

Bez w/w dokumentów Karnet Rodzinny nie będzie wymieniony na opaskę identyfikacyjną.


Uwaga:

 

Ticketpro Polska przygotowało niespodziankę dla wszystkich fanów reggae. Każdy klient, który od 23 maja do 15 sierpnia złoży zamówienie w sklepie internetowym Ticketpro.pl, na jeden z poniższych festiwali, otrzyma w prezencie płytę CD.

1. WYSPA WISŁA REGGAE FESTIVAL
2. JAROCIN FESTIWAL
3. REGGAE NA PIASKACH
4. OSTRÓDA REGGAE FESTIVAL
5. REGAŁOWISKO BIELAWA REGGAE FESTIWAL



Ostróda Reggae Festival

Kilkunastoletnia konsekwencja w budowaniu marki, wyjątkowa atmosfera, profesjonalna produkcja oraz rozbudowany i wielobarwny program to główne cechy Ostróda Reggae Festival, czołowej polskiej imprezy związanej z muzyczną wibracją rodem z Jamajki.

ORF jest kontynuacją organizowanego w latach 80-tych w Ostródzie przeglądu Ost-Rock. W obecnej formie festiwal odbywa się od 2001 roku. Podczas 13 edycji na kilku scenach gościło ponad 600 wykonawców, w tym około 200 przedstawicieli z zagranicy, których niezapomniane występy co roku oglądała około dziesięciotysięczna publiczność. W ciągu minionych lat podczas ORF można było zobaczyć najważniejsze zespoły kształtujące polską scenę muzyki reggae (Bakshish, Daab, Habakuk czy Izrael). Tutaj swoje pierwsze kroki stawiały zespoły dziś znane szerokiej publiczności jak Junior Stress, Vavamuffin, Eastwest Rockers, Jamal czy Tabu. Na ostródzkiej scenie wystąpiły najważniejsze postacie światowej sceny reggae: Stephen Marley, Morgan Heritage, Max Romeo, Misty in Roots, Steel Pulse, Dub Inc. i wielu innych. Szeroko traktowana formuła muzyczna festiwalu umożliwiła również występy gwiazd znanych w innych muzycznych środowiskach jak Dreadzone czy Fat Freddy’s Drop.

Ostróda Reggae Festival cieszy się opinią imprezy kulturotwórczej - stawia na nieznanych jeszcze w Polsce artystów, propaguje nowe zjawiska wokół reggae  i edukuje poprzez szereg działań towarzyszących, nieobecnych na taką skalę na innych festiwalach tego typu w Polsce.
Stałymi elementami imprezy są konkurs młodych polskich zespołów reggae, kino festiwalowe, warsztaty tańca czy spotkania edukacyjne i wystawy.

Uczestnicy festiwalu to głównie poszukująca i nastawiona na pozytywne wartości młodzież. Jednakże reggae to muzyka międzypokoleniowa -bezpieczne otoczenie i pro-rodzinna organizacja powodują coraz większe zainteresowanie starszej publiczności, często odwiedzającej festiwal z całymi rodzinami. Z roku na rok zwiększa się również liczba publiczności zagranicznej, przybywającej na festiwal zarówno dzięki dobrej marce rozpoznawalnej już daleko poza Polską, jak i dzięki współpracy z największymi światowymi portalami reggae jak Reggaeville.com.

Zaufanie publiczności znajduje odzwierciedlenie w zaszczytnym tytule „muzyczne wydarzenie roku”, od 2005 corocznie przyznawanym festiwalowi przez kilkutysięczną rzeszę czytelników magazynu reggae „Free Colours”. W tym samym plebiscycie organizatorzy festiwalu regularnie zdobywają tytuły „postaci roku w Polsce”. W serwisie Miasto Muzyki RMF Ostróda Reggae Festival wygrał głosowanie na wydarzenie roku 2009 w kategorii reggae.

Prawie 30000 fanów umiejscawia Ostródę na pierwszej pozycji na Facebook wśród najbardziej lubianych imprez reggae w Polsce.
Markę festiwalu podkreśla współpraca z największymi polskimi mediami jak TVP2, Polskie Radio, Onet czy Gazeta Wyborcza.
W 2012 roku ORF był miejscem oficjalnych polskich obchodów 50-lecia niepodległości Jamajki pod patronatem Ambasady Jamajki w Berlinie i konsula Jamajki w Polsce.
Festiwal nie stroni od nowych technologii i idzie z duchem czasu. Na scenach nie brakuje multimediów. Już w 2011 roku ORF jako jeden z pierwszych polskich festiwali wprowadził na rynek dedykowaną darmową aplikację na platformy Android/Iphone.

Dzięki ścisłej współpracy z Biurem Promocji Miasta, Ostróda zmienia sukcesywnie swój wizerunek na „stolicę polskiego reggae”. Jednym z ciekawszych pomysłów, które zrodziły się ze współpracy z festiwalem jest zmiana herbu miasta na bardziej „trójkolorowy”.

Miasto Ostróda (znane jako „Perła Mazur”) ze swoją atrakcyjną lokalizacją wśród jezior mazurskich jest jednym z najatrakcyjniejszych miejsc do uprawiania sportów wodnych oraz turystyki śródlądowej. Dzięki temu infrastruktura hotelowo-turystyczna jest tu wyjątkowo rozwinięta. Ostróda Reggae Festival ze swoim relaksacyjnym charakterem i międzynarodową rozpoznawalnością jest jedną z najważniejszych stałych atrakcji sezonu turystycznego na Mazurach.


CAŁA GÓRA BARWINKÓW (Polska)

Reggae, ska oraz rocksteady z  soulową wibracją, funkowym rytmem i punkowym zadziorem. W Ostródzie zaprezentują ostatni album  „Beat 2 Meet U” oraz starsze klasyki. „Sprawdź to, bo właśnie my rozbujamy to miasto!”
Grupa powstała w Kłobucku latem 2002, chociaż jej początki sięgają 1998 roku. Ich nazwa grupy pochodzi od tytułu tomiku wierszy Jerzego Harasymowicza. Do tej pory wydali cztery płyty długogrające i zbudowali sobie uznaną pozycję na polskiej scenie. Obecnie promują swoją najnowszą płytę „Beat 2 Meet U”, która ukazała się w sierpniu 2013. Ze swoją muzyką dotarli na większość krajowych festiwali, w tym m.in. Przystanek Woodstock czy Open'er. W Ostródzie po raz pierwszy pojawili się w 2003 roku. Znakiem rozpoznawczym CGB jest rozbudowana i wysunięta na pierwszy plan sekcja dęta oraz basista/wokalista Kuba Kaczmarek. Obecnie z powodzeniem biorą udział w programie X-Factor w TVN. Cała Góra Barwinków to marka, która szeroko już kojarzy się z dobrą i dynamiczną zabawą, optymistycznym spojrzeniem na rzeczywistość i wysokim poziomem wykonawczym.

www.facebook.com/barwinki


RAGGAFAYA (Polska)

Koncert tych specjalistów od wysokooktanowej mieszanki ska, reggae, hip-hopu, funka i rocka będzie premierą ich kolejnego albumu. W 2007 roku wygrali ostródzki konkurs młodych zespołów. Potem poszło już jak z płatka, bo „ogień nas rozpala ale nigdy nie spali”.

Raggafaya istnieje od stycznia 2004 roku. Zespół założony został przez sześć osób, z których każda posiada inne zainteresowania muzyczne oraz doświadczenie w zakresie wykonywania przeróżnej muzyki - od metalu do lekkiego rozrywkowego grania. W 2007 roku Raggafaya zdobyła pierwsze miejsce w Konkursie Młodych Polskich Zespołów Reggae podczas Ostróda Reggae Festival, co zaowocowało wydaniem debutanckiej EP-ki "Bongoizm", dołączonej do ósmego numeru czasopisma "Free Colours". W marcu 2010 nakładem Lou & Rocked Boys ukazał się ich pierwszy album "Karrambol" promowany singlem "Dźwiękoszczelni". W lipcu 2011 wygrali pierwszą nagrodę w konkursie na Festiwalu "Reggae na Piaskach" w Ostrowie Wielkopolskim. Idąc za ciosem, muzycy wzięli udział w eliminacjach do Przystanku Woodstock, gdzie spośród kilkuset zgłoszonych zespołów okazali się bezapelacyjnym zwycięzcą całego konkursu. Owocem tego sukcesu był wyjątkowo udany i  bardzo entuzjastycznie przyjęty przez publiczność koncert na dużej scenie Przystanku Woodstock (wydany później na DVD). Koszalińska ekipa jest bardzo aktywnym koncertowo zespołem. Uczestniczyli w telewizyjnym show "Must Be the Music", gdzie dotarli do ścisłego finału i złożyli premierowi słynną publiczną propozycję zapalenia marihuany. W 2012 ukazał się kolejny album Raggafaya – „Mixturrra”.
2013 rok to same sukcesy koncertowe – m.in. Jarocin, Afryka Reggae Festival, Gdańsk Dźwiga Muzę czy wielki powrót na Woodstock.
Koncert w Ostródzie, na festiwalu który stał się dla nich początkiem kariery, będzie premierą ich trzeciego albumu.

Linki:
// www.raggafaya.pl
https://www.facebook.com/raggafaya


EARL JACOB I ZBÓJE (Polska)

Wielu z was zna go z Tiszteletu, The Bartenders czy formacji Pablopavo Ludziki. Niedawno wydał swój pierwszy solowy album, zgodnie z nazwą jego formacji zatytułowany „Warto rozrabiać” – vintage rocksteady, ska i roots na sterydach!

Earl Jacob od 2005 roku współtworzy Tisztelet Sound. Od 2009 roku jest członkiem formacji Pablopavo i Ludziki. Od 2010 do 2013 śpiewał w zespole The Bartenders. W międzyczasie miał również niekłamaną przyjemność śmigać w superskładzie Soul Operators. To wszystko czyni Earl Jacoba doświadczonym graczem na polskiej scenie muzycznej. Graczem, który wreszcie postanowił to doświadczenie przekuć w solowy debiut. Wydana pod koniec 2013 roku płyta "Warto rozrabiać" to efekt ponad dwuletniej pracy duetu Mothashipp - Earl Jacob. Kiedy panowie spotkali się na pogadankę, bardzo szybko okazało się, że mówią w tym samym języku - po polsku. Setki godzin w studio dały album, którego stylistykę można określić mianem "vintage na sterydach". Z pomocą fantastycznych muzyków sesyjnych (w tym rozbudowanej sekcji dętej i smyczków) udało się osiągnąć efekt w postaci płomiennego romansu klasycznych brzmień rocksteady, ska i roots z nowoczesnymi rozwiązaniami studyjnymi. Piosenki na płycie opowiadają o „babach i sprawach, o kombinacji tych tematów, o Warszawie, o tańczeniu, ślizganiu się i braku odpowiedzialności, o tym że fajnie jest być tym kim się jest. I że lekko każdy nie ma.” Przebojem stała się życiowa opowieść o tym, że „twoja mama lubi mnie bardziej niż ty”. Usłyszysz tam również znane wcześniej numery "Parkietowy cwaniak" czy "Stój głuptasie!". Wśród gości Ania Iwanek, Skorup, raper Trzy-Sześć czy członkowie jamajskiego Equiknoxx, którzy dokonali jednego z remixów.
Earl Jacobowi na scenie towarzyszyć będzie jego zespół Zbóje.

Linki:
https://www.facebook.com/earljacobmusic
// www.karrot.pl/earljacob


BETHEL (Polska)

Ujmują sceniczną energią i są jednym z najintensywniej koncertujących polskich zespołów reggae. Doświadczenia zdobyte na kolejnych setkach występów możecie usłyszeć na niedawno wydanym drugim albumie załogi Wlaziego "Dobrze, że jesteś".

Bethel został założony przez Grzegorza Wlaźlaka we Wrocławiu w grudniu 2006.
Początkowo pod nazwą Sacrum skupiał trzy osoby. Kolejne próby i koncerty przynosiły zmiany w składzie, który w rekordowym okresie tworzyło 11 młodych osób. W tym czasie ewoluowała też twórczość Bethel, cały czas jednak czerpiąc z muzyki reggae i rozmaitych jej podgatunków. Dziś na koncertach Bethel można zarówno poskakać przy rytmach szybkiego ska, jak i kołysać się przy łagodnym roots reggae i dubie. Pod koniec 2010 roku zespół wydał swoją debiutancką płytę pt: „Muzyka Serc”. W efekcie stali się jedną z najczęściej koncertujących obecnie polskich grup reggae.
2012 to m.in. znaczące występy w ramach WOSP, koncert w Czwórce, na Regałowisku czy jako support Gentlemana i Stephena Marley'a.
"Dobrze, że jesteś" to tytuł drugiego, studyjnego krążka wydanego na początku 2014 roku. Zawartość drugiej płyty to po raz kolejny istna mieszanka gatunków: pulsujące roots reggae, energiczne ska, a nawet brzmienia ragga. Gościnnie pojawiają się muzycy Enej i usłyszeć można potężne głosy Luxtorpedy. Zarówno warstwa muzyczna, jak i tekstowa to nie tylko zaproszenie do wspaniałej zabawy, ale także ukazanie jak ważny w naszych życiu jest drugi człowiek.

Linki:
// www.bethel.art.pl/


PURA VIDA FEAT. CONGO ASHANTI ROY & WATTY BURNETT (THE CONGOS) (Belgia/ Jamajka)

Dokonania belgijskiej grupy Pura Vida są najpiękniejszym przykładem kontynuacji brzmienia roots reggae lat 70-tych. Gdy dodamy wokalistów kultowych The Congos z Jamajki, z którymi wydali już dwa wspólne albumy, czeka nas wyjątkowa uczta dla fanów prawdziwych korzeni.
Pura Vida to 11-osobowa grupa zakochana w brzmieniach vintage reggae z Jamajki, do których dodają elementy dubu, ska, bluesa i soulu. Niezwykle nastrojowa, klasycznie zagrana i nagrana muzyka, pełna sekcji dętych, instrumentów perkusyjnych, transu, uduchowienia i przestrzeni w prostej linii nawiązuje do największych osiągnięć “złotej epoki korzeni”. Belgijski odpowiednik studia Black Ark Lee Scratch Perry’ego nazywa się Lost Ark Studio. Tam w 2006 roku w głowie lidera i wokalisty Bregta de Boevera narodziła się koncepcja Pura Vida – najpierw jako jamującej w studio grupy przyjaciół, potem autorskiego sound systemu, a następnie, po lokalnym zwycięstwie w Rototom Sunsplash Reggae Contest 2008, jako pełnoprawnego zespołu. Ich pierwszym wydawnictwem był singiel "Destiny" z Prince Allah. Do tej pory wydali cztery znakomite albumy, w tym dwa będące owocem ich wizyt na Jamajce i wspólnej organicznej pracy z jedną z największych legend  reggae na świecie – The Congos. Nagrywali również z takimi legendarnymi postaciami reggae jak Sylford Walker, Horsemouth, Leroy Sibblis, Hugh Blackwood aka Istan Black, Earl Chinna Smith, Addis Pablo czy G.T. Moore. We wrześniu 2013 Pura Vida wydali swój ostatni jak do tej pory album "Red Hot". Wkrótce planowane są kolejne wydawnictwa, m.in. z udziałem Lee Scratch Perry’ego.
Ostródzki występ będzie ich pierwszym koncertem w Polsce.
Pojawiający się na wspólnym koncercie z Pura Vida w Ostródzie Congo Ashanti Roy oraz Watty Burnett to wokaliści legendarnego jamajskiego trio The Congos. Nagrany w 1977 roku wspólnie z Lee Perry’m album “Heart of the Congos” powszechnie uważany jest za jedno z największych arcydzieł źródłowej muzyki z Jamajki, a pochodzący z niego utwór “Fisherman” to żelazny klasyk epoki roots reggae.
Grupa nagrywa i koncertuje do dziś, a o pięknie ich muzyki i głosów polscy fani przekonali się podczas znakomicie przyjętego koncertu na One Love Sound Fest 2009.

Linki:
// lostarkmusic.org/
https://www.facebook.com/pages/Pura-Vida/293952557559
https://www.facebook.com/lostarkmusic


META & THE CORNERSTONES (Senegal, Izrael, USA, Japonia, Jamajka)

Uważani za “przyszłość muzyki reggae”, senegalski wokalista Meta Dia ze swoim międzynarodowym składem The Cornerstones mieszają jamajskie roots z afro-pop, hip-hopem, rockiem i soulem w taki sposób, że Bob Marley mógłby być z nich dumny.
Ich muzyka jest ciepła i niezwykle wciągająca, jej przeznaczeniem jest zmienić na zawsze dynamikę reggae. Meta śpiewa swoje przepełnione pasją teksty po angielsku, francusku oraz w afrykańskich językach Wolof i Fulani. Urodzony w Senegalu w Afryce Zachodniej, w bardzo młodym wieku odkrył w sobie miłość do muzyki i pragnienie, aby być muzykiem. Słuchanie mistrzów Boba Marley’a i Gregory Isaacs’a pomogło mu nabrać uznania dla wszystkich rodzajów muzyki. Jako samouk, już w wieku 14 lat występował na ulicach i scenach rodzinnego Dakaru. W 2000 Meta założył swój pierwszy zespół Yalla Suuren, nominowany do nagrody “najlepsza grupa hip-hop/reggae” przez Centrum Kultury Francuskiej. W ciągu dwóch lat Meta stał się jednym z najznakomitszych pionierskich artystów reprezentujących kulturę hip-hop w Afryce Zachodniej. Po przeprowadzce do USA założył zespół Meta & The Cornerstones. Z różnym pochodzeniem etnicznym, religią i wpływami muzycznymi jego członków, stanowią tygiel oparty na różnorodności, sile i jedności. Tutaj w twórczy sposób spotykają się wielobarwne inspiracje z Afryki, Bliskiego Wschodu, Karaibów i Ameryki. Zainspirowani m.in. Alpha Blondy i Lucky Dubee, dzielili scenę m.in. z Luciano, Steel Pulse, Clintonem Fearonem czy Israel Vibration oraz występowali na znaczących festiwalach reggae na całym świecie. W 2007 roku zespół został osobiście zaproszony przez senegalską mega gwiazdę world music Youssou N'Doura do wzięcia udziału w jego corocznym koncercie African Ball w Nowym Jorku. Rok później Meta & The Cornerstones wydali debiutancki album "Forward Music". Meta jest pierwszym afrykańskim artystą, który podpisał kontrakt z gigantem reggae, wytwórnią VP Records. W kwietniu 2013 roku ukazał się ich drugi album “Ancient Power”. Nagrana w Tuff Gong Studio Marley’ów w Kingston i wyprodukowana przez Sidney’a Millsa ze Steel Pulse płyta łączy Afrykę z Jamajką oddając hołd tradycji reggae. Wśród gości na tym wysoko ocenianym wydawnictwie usłyszeć można takie sławy jak U-Roy, Capleton i Damian Marley.
Koncert w Ostródzie będzie pierwszą wizytą zespołu w Polsce i powrotem do afrykańskich brzmień reggae, prezentowanych już na festiwalu w przeszłości.

Linki:
// www.metaandthecornerstones.com
// www.facebook.com/metaandthecornerstones
// www.myspace.com/metaandthecornerstones


BLACK CHINEY (Jamajka)

Sound system chińskich Jamajczyków z Miami cieszy się wysoką reputacją na świecie nie tylko dzięki dzikim imprezom, ale również ze względu na ich produkcje dla takich gwiazd jak Sean Paul, Rihanna, Eminem, Bruno Mars, Elephant Man czy Vybz Kartel. Pierwszy raz w Polsce, wejście smoka podczas dancehallowego dnia na Green Stage w Ostródzie!
Black Chiney to jamajski sound system działający w Miami na Florydzie. W jego składzie zobaczysz Supa Dups, Bobby Chin, Willy Chin oraz Walshy Killa. Karaibski slang "Black Chiney" odnosi się do ich rasowego pochodzenia. Grają imprezy na całym świecie i biorą udział w sound clashach na rodzimej Jamajce. Założyciel soundu Supa Dups najpierw był DJ’em radia WPOW 96.5 z Miami. Zainteresował się muzyczną produkcją i szybko zaczął mixować dancehallowe riddimy z hip-hopem, głównie w stylu Miami bass. Bobby Chin zanim w wieku 21 lat nie wyemigrował do USA, był selektorem w Kingston. Tam działał w ramach Super Power Earthquake Sound System swojego kuzyna w Waszyngtonie. Potem dołączył do  soundu Poison Dart z Tampa, którego członkiem składu był Supa Dups. W pewnym momencie ta dwójka poszła własną drogą i rozpoczęła produkować duże ilości mixtape’ów. Nazwa Black Chiney po raz pierwszy pojawiła się na ich pierwszym wydanym na CD mixtape „Black Chiney 1 - Enter The Dragon”. Po tym jak ich mixy zaczęły spotykać się z coraz większym zainteresowaniem, w 2001 roku pierwszy raz wystąpili publicznie jako Black Chiney. Odnieśli również spory sukces na Jamajce, również z powodu spektakularnych zwycięstw na miejscowych sound clash’ach. W 2003 roku dołączyli do nich Willy Chin i Walshy Killa by pomóc unieść ciężar występów na całym świecie. W 2004 Supa Dups w ramach świeżo powstałego Black Chiney Records wyprodukował pierwszy riddim „Kopa”, który stał się wielkim przebojem. Swoje wersje nagrali m.in.  Elephant Man, Vybz Kartel, Capleton, Nina Sky czy Akon. Następnie pojawiły się kolejne produkcje  - „Higher Octane”, „Drumline/Timeline” czy „Doctor Bird”, wszystkie opatrzone głosami uznanych jamajskich gwiazd. Supa Dups zdobył nagrodę Grammy za swoją produkcyjną pracę dla Eminema i był nominowany za współpracę z Bruno Marsem. Na liście jego współpracowników znajdziecie również Seana Paula, Rihannę, Mary J Blige, Drake Tyga czy Estelle.

Linki:
https://www.facebook.com/weareblackchiney
https://soundcloud.com/supadups
https://soundcloud.com/willychinremix

Black Chiney's set live at Notting Hill Carnival Block Party, Red Bull Academy's London Carnival Stage
// www.mixcloud.com/WalshyFire/black-chineys-set-live-at-red-bull-academys-london-carnival-stage/


BAKSHISH (Polska)

Niewiele jest w Polsce takich głosów jak Jarex. Bakshish po ponad 30 latach wciąż ma się dobrze. Po albumie "4 I-ver", singiel "Źrenica" zapowiada nowy materiał zespołu, który usłyszycie w Ostródzie.
Bakshish to jeden z pierwszych i najważniejszych polskich zespołów reggae. Powstali w Kluczborku w 1982 roku, a ich znaczenie dla polskiej sceny reggae  jest niepodważalne. Poprzez ska i rock-steady szybko dotarli do reggae. W 1983 roku grupa znalazła się w pierwszej dziesiątce konkursu festiwalu w Jarocinie. Rok później wystąpili na tym pamiętnym festiwalu w charakterze gwiazdy. Po 10 latach istnienia w 1992 roku w studio Złota Skała zrealizowali swój pierwszy album "One Love”,  który sprzedał się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy. W 1994 roku przy wsparciu producenta Felixa Woltera nagrali album "Eye". Pamiętnym albumem jest również płyta „B-3" (2000). Powrócili na scenę z „4 I-ver” (2012), albumem, który utkwił w pamięci takimi utworami jak „Jedna kropla”, „Bezpiecznie” czy „Drogi nasze”. Przez grupę przewinęły się dziesiątki muzyków, ale jej fundamentem od zawsze jest wokalista Jarek „Jarex” Kowalczyk.
Pięknymi momentami zaznaczyły się ostródzkie koncerty zespołu z okazji 25-lecia (2007) oraz 30-lecia w 2012 roku.

Linki:
// www.bakshish.pl
https://www.facebook.com/bakshish2010


MESAJAH (Polska)

Trzeci album wokalisty Natural Dread Killaz „Brudna prawda” spotkał się z zainteresowaniem wykraczającym poza świat reggae. „Wiemy dokąd idziemy i wiemy skąd - wieść niech się niesie aż po horyzont!” - Mesajah skutecznie roznieca ogień w Babilonie.

Mesajah, a właściwie Manuel Rengifo Diaz, to wokalista, autor tekstów, producent i kompozytor. Dobrze znany jako frontman i współzałożyciel zespołu Natural Dread Killaz, z którym w 2003 roku rozpoczął swoją przygodę z muzyką. W 2008 roku zdecydował się na rozpoczęcie równoległej solowej kariery, wydając swój pierwszy album „Ludzie prości”. Płyta zaskakiwała autorskimi interpretacjami reggae, dancehallu, dubu i hip-hopu. Album odniósł sukces i promował go utwór „Każdego dnia”, który do dziś pozostaje wielkim przebojem znanym nie tylko fanom reggae (11 mln odsłon na YT). W lutym 2012 roku Mesajah wydał drugi album „Jestem stąd”. Zarówno tytuł krążka, jak i cała jego tematyka nawiązują do problemu dyskryminacji ludzi o odmiennym kolorze skóry. Autor nawołuje do tolerancji i równości, niezależnie od pochodzenia, wyznania czy poglądów. Płyta przyniosła mega przebój z gościnnym udziałem Kamila Bednarka „Szukając szczęścia”. 2013 rok to ostatni krążek "Brudna Prawda". Przy produkcji płyty pomagali Adry i Paxon z Popular Station Studio oraz House of Riddim, Riddim Bandits, Dreadsquad i Emir Kobolic - twórcy warstwy muzycznej. Dopełnieniem całości jest doborowe towarzystwo gości: Abradab, paXon, Yanaz, OnaManArmy, Tallib, Grizzlee, Blackout JA oraz żeńskie chórki I-Grades, które wspierają poczynania Mesajah zarówno w studio, jak i na scenie. Sam artysta określa stylistykę płyty jako „modern roots”.
Komunikatywność jego przekazu i muzyczny dar pozwoliły mu wystąpić na najważniejszych imprezach muzycznych - One Love Sound Fest, Przystanek Woodstock, Ostróda Reggae Festival, Regałowisko i wielu innych. Towarzyszył na scenie takim artystom jak: Gentleman, Shaggy, Sizzla, Junior Kelly, Stephen Marley, Wu Tang Clan, Anthony B czy Alborosie.
Na ORF wystąpi z I-Grades i swoją formacją Riddim Bandits.
„Muzyka reggae łączy ludzi, łączy pokolenia. Wśród naszej publiczności nie dominują ani młodzi, ani starsi. Gramy dla wszystkich” - mówi Mesajah.

Linki:
https://www.facebook.com/MESAJAHofficial


VAVAMUFFIN (Polska)

Ubiegłoroczni zdobywcy British Reggae Industry Awards w kategorii "zespół zagraniczny" są już tak stałym elementem ORF jak ostródzkie jeziora. Nie muszą nic udowadniać - synonim dobrej i mądrej zabawy w najlepszym stylu powraca na festiwal po raz… 11-sty!

Powstali w 2003 w Warszawie. Vavamuffin to połączenie dwóch słów: jamajskiego "raggamuffin" oznaczającego styl śpiewania, nawijania i "Vava" czyli po prostu Warszawa. W skład zespołu weszli zarówno debiutanci, jak i utytułowani już zawodnicy polskiej sceny reggae.
Wiosną 2005 ukazała się debiutancka płyta „Vabang!”, o której dziś śmiało można powiedzieć że rozpoczęła kolejną rewolucję w historii polskiego reggae. Potem wydali wersję remixerską „Dubang!” (2006) oraz kolejne albumy „Inadibusu” (2007), „Mo' Better Rootz” (2010) oraz „Solresol” (2013). Od początku są okrętem flagowym wytwórni Karrot Kommando. Ukazało się również koncertowe DVD z ich koncertu na Przystanku Woodstock. Vavamuffin mają na swoim koncie kilkaset koncertów, od małych salek klubowych po występy przed ponad stutysięczną publicznością na Woodstock. Koncertują w kraju i za granicą (USA, Etiopia, Włochy, Niemcy, Finlandia, Chorwacja, Słowenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Irlandia, Wielka Brytania). To właśnie pełne energii koncerty są żywiołem tego zespołu.
Swoją solową karierę rozkręcił Pablopavo, wydając trzy albumy z Ludzikami oraz jeden z Praczasem. Gorg powrócił do reaktywowanej Transmisji, a Reggaenerator stworzył album z rockowym Shark’A’Taak.
Jako pierwszy w historii polski wykonawca zostali laureatem prestiżowej nagrody British Reggae Industry Awards w kategorii Best International Group.

Linki:
// www.vavamuffin.art.pl
https://www.facebook.com/vavamuffin


DUBSKA (Polska)

„Jedziemy tam, będziemy tam!” – bydgoska załoga w tegorocznym hymnie festiwalowym sama najlepiej zapowiada występ w Ostródzie. Od lat zapewniają nastroje i przeboje. Nie znajdziesz drugiego takiego wokalnego duetu jak Mucha i Dymol.
Dubska to jeden z czołowych polskich zespołów reggae. Grupa powstała w Bydgoszczy w 1999 roku. W ich repertuarze obok witalnych, przebojowych piosenek znaleźć można liryczne dub/reggae o eterycznym, nastrojowym charakterze. W 2005 roku ukazała się pierwsza oficjalna płyta, zatytułowana po prostu „Dubska”. Od tego momentu regularnie powiększało się grono miłośników bydgoskiego zespołu, a Dubska z kapeli o lokalnej popularności stało się grupą znaną miłośnikom reggae w całym kraju. Zespół umocnił swoja pozycję po wydaniu w 2006 roku albumu „Avokado”. Dubska to jedyny zespół z Polski, który nagrał płytę po rosyjsku. Płyta „Dubska Division” to dziecko, które zrodziło się z przyjaźni między muzykami bydgoskiego zespołu a Gerą Moralesem, zwanym ojcem rosyjskiego reggae, liderem kultowej rosyjskiej grupy reggae – Jah Division. Znani z rewelacyjnych koncertów, mają już za sobą wszystkie ważne festiwalach w Polsce. Grali też w Niemczech, Grecji, Czechach i Rosji, w tym koncert na festiwalu Nashestve, największej plenerowej imprezie w Federacji Rosyjskiej. W lipcu 2010 ukazała się płyta „Loko-Loko”. W zawartej na niej muzyce obok reggae i ska pobrzmiewają echa soulu, muzyki latynoskiej, akustycznej ballady czy nawet old school'owego funky-disco.
W październiku 2013 Dubska wydali minialbum „Love & Culture” zawierający covery światowych mistrzów harmonii i melodii. Usłyszycie tam m.in. utwory amerykańskiego duetu  Everly Brothers, ojca stylu rocksteady – Hopetona Lewisa czy klasyków reggae: Boba Marleya i Black Uhuru. Prym wiodą tutaj piosenki o tematyce miłosnej. „Love & Culture” to przypomnienie o kultowych wykonawcach, którzy kładli fundamenty pod popularne dziś style muzyczne. Płytę promują teledyski utrzymane w stylistyce lat 80 i prezentujące występ zespołu w szwedzkiej telewizji. Obecnie zespół pracuje nad nowym autorskim albumem, który powinien ukazać się jeszcze w tym roku.

Linki:
// www.dubska.pl/
https://www.facebook.com/dubska.bydgoszcz


RAS LUTA (Polska)

Ras Luty nikomu nie trzeba przedstawiać. Czołowy głos polskiej sceny reggae, znany z Eastwest Rockers i dwóch solowych albumów, przedstawi wam coś wyjątkowego. Nowa akustyczna płyta „Rzeka życia” swój premierowy koncert będzie miała na ORF.

„To projekt, który od lat czekał na realizację. Moim marzeniem było nagranie organicznej, naturalnie brzmiącej płyty z wykorzystaniem bębnów, instrumentów dętych, przeszkadzajek. Płyty, gdzie produkcja schodzi na drugi plan, a na pierwszy wychodzi muzyka” – opowiada Ras Luta. „Rzeka życia” to też w pewien sposób dokumentacja jego rozwoju jako tekściarza i kompozytora. Najstarsza piosenka na płycie napisana został ponad 10 lat temu, najnowsza stworzona została w czasie pracy nad materiałem. Płyta powstała we współpracy z zespołem Ras Luty Riddim HQ, chórzystkami I-Grades i gościnnymi muzykami. Całość nagrywana była na przestrzeni roku na akustycznych instrumentach, wykorzystując taśmę magnetyczną i analogową konsoletę starszą od uczestniczących w sesji muzyków, bez terminów i pośpiechu. Realizacją i miksem w renomowanych studiach LWW i Fonoplastykon zajęli się między innymi Emili Jones (Vavamuffin, Duberman, Ludziki itp.) i Marcin Bors (produkcja m.in. Nosowska, Lao Che, Tabu). Końcowy rezultat usłyszeć będziecie mogli usłyszeć już tego lata. Koncert w Ostródzie będzie okazją do sprawdzenia jak te piosenki brzmią na żywo oraz do posłuchania kilku kompozycji, które nie znalazły się na płycie. Muzyka zaprawiona mistyką, wprowadzenie na festiwal w rytmie serca - spodziewajcie się czegoś specjalnego!

Linki:
https://www.facebook.com/RasLuta
// eastwest.fm/


JAFIA NAMUEL (Polska)

Jafia Namuel to osobny rozdział w historii polskiej sceny reggae, a Dawid Portasz to nie tylko jeden z jej najlepszych głosów, ale również jedna z najbardziej wyrazistych osobowości. W Ostródzie zobaczycie ich na specjalnym koncercie z okazji 20 lecia. Będą goście, stare klasyki i nowe kompozycje z nagranej niedawno płyty. Roots reggae z jakiego możemy być dumni!
Gdy zadebiutowali w 1996 roku płytą „Roots & Culture” wielu z nas nie mogło uwierzyć, że to polska grupa. Rasowe i nie polsko brzmiące roots reggae jakie wtedy zafundowali było dla rodzimych fanów dużym zaskoczeniem. W zespole zakochał się m.in. Jurek Owsiak, który z utworu „Pozytywne Myślenie” zrobił hymn WOŚP. Po tym albumie zespół nie tylko dawał ponad 100 koncertów rocznie w Polsce ale również często koncertował w zachodniej Europie: w Holandii, Niemczech, Francji i Belgii.
W kolejnych latach Jafia Namuel nie przestawali zaskakiwać. W 1999 roku zarejestrowali materiał na swoją drugą płytę „In Time”, na którym do pulsu reggae wprowadzili dużo akustycznego brzmienia,  ciekawych aranżacji oraz floydowskich melodii. Brzmienie płyty zostało wzbogacone o żeński chórek, organy Hammonda i gościnny udział Mateusza Pospieszalskiego, który oprócz saksofonów zagrał również na shehnai - instrumencie dętym pochodzącym z Kaszmiru. Niestety materiał w owym czasie nie został wydany, a Dawid Portasz wkrótce wyjechał do Londynu i działalność zespołu wygasła.
Grupa powróciła w 2006 roku koncertem na Ostróda Reggae Festival. To tutaj doszło do decyzji o wznowieniu działalności zespołu. W 2009 roku (po 10 latach) udało się wydać album „In Time”, a w 2012 roku ukazała się doskonale przyjęta przez recenzentów koncertowa płyta „One Love Train” – album z koncertu w radiowej Trójce poświęconego twórczości Boba Marleya. W międzyczasie była pamiętna wizyta Dawida Portasza na Jamajce z projektem Rastasize oraz album „I” z grupą Sedativa.
Obecnie Jafia Namuel kończy nagrywanie nowego studyjnego albumu. Co przygotują nam tym razem? Tego jeszcze nie wiemy, ale wiemy, że muzycy zaprosili do współpracy czołowego polskiego producenta muzycznego – Marcina Pospieszalskiego, a realizacją dźwięku zajął się legendarny Wojciech Przybylski (nagrywał m.in. Republikę, Kult, Perfect, Kazika, Voo Voo, Twinkle Brothers & Trebunie Tutki). Wiemy też, że dużą część albumu będą stanowiły piosenki polskojęzyczne. Czego się zatem spodziewać? Najwyższego poziomu i kolejnego zaskoczenia!
Nowy album to prezent dla fanów i dla samych muzyków na 20 rocznicę narodzin grupy. Będzie wyjątkowo. Usłyszycie piosenki najstarsze i najnowsze w rozbudowanym instrumentarium i nowych aranżacjach. Pojawią się goście, ale jak zdradzają muzycy, niekoniecznie wokaliści. 
Każde spotkanie z Jafią Namuel na żywo to niezapomniane przeżycie.  Oryginalna korzenna muzyka i mistyczna atmosfera ich koncertów sprawia, że są zjawiskiem jedynym w swoim rodzaju.

Linki:
// www.jafianamuel.pl/
https://www.facebook.com/jafianamuel


DAMIAN SYJONFAM I D'ROOTS BROTHERS (Polska)

Jeden z najciekawszych polskich głosów reggae powraca, by w Ostródzie premierowo zaprezentować swój solowy album. Znany kiedyś jako wokalista ComeYah, zabierze Was w nową podróż – tym razem niekoniecznie „Na Wschód”.

„Odkąd w wieku 13 lat nauczyłem się kilku akordów na gitarze, już nigdy się z nią nie rozstaję. Piszę piosenki po to, aby wyrazić to co czuję.” – napisał o sobie pochodzący ze Świdnika Damian „SyjonFam” Skoczylas. Jego muzyczna droga rozpoczęła się w 1996 roku, kiedy do współpracy zaprosiła go pamiętna grupa reggae Natura. Uczestnictwo w nagraniu albumu „Wielki Haj” było jego pierwszym doświadczeniem w pracy z profesjonalnymi muzykami. Po kilku wspólnie zagranych koncertach promujących album, Damian wyjechał do Londynu chcąc pogłębić swoją wiedzę muzyczną. Tam ukończył kurs realizacji dźwięku. Zdobyte doświadczenia wykorzystał w nowym projekcie, nagrywając demo z lokalnym składem acapella pod nazwą Specjalis. Gdy został zaproszony do udziału w koncercie z okazji rocznicy działalności Natury, zrozumiał, że ludzie potrzebują roots reggae - wibracji, która ma moc łączenia. W 2007 roku powołał do życia zespół ComeYah, w którym był wokalistą, autorem tekstów i współtwórcą muzyki. W 2008 roku nagrali demo „Analog Bar Session”, by w 2012 roku zachwycić Polskę debiutanckim albumem „Na Wschód”. Nakład płyty rozszedł się w całości, a tytułowa kompozycja stała się jednym z najpiękniejszych kanonów krajowego roots reggae. Wkrótce jednak Damian pożegnał zespół, wyjechał zagranicę i na dłuższy czas zamilkł. Po powrocie w 2013 roku rozpoczął pracę nad solową płytą, na którą muzykę tworzyli austriacki zespół House of Riddim, holenderski kolektyw Bass Galore Productions, Krystian K-Jah Walczak, lubelski riddim band D'Roots Brothers oraz Watzek Wawrzyniak, który jest producentem większości utworów na płycie.
Pod koniec wakacji nakładem wrocławskiej wytwórni Lou & Rocked Boys ukaże się album „Wracam do domu”.
Występ podczas Ostróda Reggae Festival w towarzystwie D'Roots Brothers będzie premierowym koncertem tego bardzo obiecującego wydawnictwa.
O jego treści Damian opowiada: „Wciąż piszę, śpiewam i nagrywam muzykę, która zadaje niewygodne pytania i opowiada o prawdziwym domu, za którym tęsknimy. Ostrzega przed oszustwem dzisiejszych czasów. Jednak najwięcej muzycznej przestrzeni poświęcam nieskończonej i wszechobecnej Miłości.”

Linki:
// syjonfam.com
https://www.facebook.com/syjonfam
https://soundcloud.com/syjonfam


KACEZET I FUNDAMENTY (Polska)

Rasowy dźwięk i charakterystyczny wokalista. Kacezet ma dużo do powiedzenia i nikt nie podrobi jego stylu. Potwierdza to kolejny album z Fundamentami. W Ostródzie razem napiszemy nowy rozdział „Dziennika kapitana“, by każdy poczuł się jak mistrz.

Swoją przygodę z muzyką zaczął w gimnazjum od nauki gry na gitarze elektrycznej w szkole im. Krzysztofa Komedy. W latach 2002-2008 występował z zespołem Tabula Rasa, z którym w 2006 roku wydał płytę „Niczego“. W tym czasie KaceZet zaczął stawiać pierwsze kroki w świecie soundsystemów, grając imprezy pod szyldem Soundz of Freedom. Na szerokie wody wypłynął albumem „Stara Szkoła“ z Dreadsquad (2009). W 2011 roku wydał swój pierwszy album z zespołem Fundamenty, w którego składzie znajdziecie m.in. Dżeksonga Onaszkiewicza – lidera legendarnego zespołu Immanuel oraz jego syna Benjamina. Formuła muzyczna sztuki Kacezeta została poszerzona o miejski folk czy blues.
W ubiegłym roku ukazała się nowa płyta grupy KaCeZet & Fundamenty pt. "Dziennik Kapitana cz. I", z gośćmi w postaci  Kamila Bednarka, Pezeta oraz Pablopavo. Przyniosła przeboje w postaci "Fundamentów", które tygodniami okupował Listę Przebojów Trójki, "Mistrza" czy „"Niech gadają".
KaCeZet pokazuje wielki styl, sypiąc z rękawa grami słownymi i błyskotliwymi porównaniami. W zgrabny sposób opowiada o sprawach istotnych i trudnych, unikając wpadania w pułapki patosu czy banału.

Linki:
https://www.facebook.com/fundamenty
https://www.facebook.com/kacezetkapitan
// kacezet.blogspot.com/


ZION TRAIN (Wlk. Brytania / Jamajka)

Najbardziej uznana marka światowego cyfrowego dubu wystąpi w Ostródzie ze specjalnym koncertem z okazji ćwierćwiecza swojej działalności. W wyjątkowym 7-osobowym składzie oprócz rozbudowanej sekcji dętej i DJ’a Percha usłyszeć będzie można Dubdadda (UK), Jazzmin Tutum oraz Fitta Warri (Jamajka). Radykalna taneczna uczta dub w najlepszym, sprawdzonym stylu!
Zion Train to pionierski zespół future dub i pierwszy, który przywiózł do Polski tego typu brzmienia. Należą do pionierów i największych światowych gwiazd działających na styku reggae i nowoczesnej elektronicznej muzyki klubowej. Powstali w 1990 w Londynie. Sukces ich pierwszych albumów „A Passage to Indica”, „Natural Wonders of the World in Dub” oraz „Siren” doprowadził do wydania w 1995 roku kultowego już krążka „Homegrown Fantasy”. Równolegle do Zion Train założyciel i mózg projektu DJ Perch prowadzi projekt Abassi All Stars, udziela się gościnnie jako muzyk, DJ, producent oraz remixuje innych. Zdecydowanie należy do najbardziej zapracowanych dub masterów na naszej planecie. Jak nikt inny niezmiennie pozostaje on wierny idei niezależności w muzyce, pełnej kontroli swojego wizerunku i dorobku oraz nacisku na pozytywny przekaz muzyki.
Zion Train po raz pierwszy pojawili się w Polsce w 1996 roku. ich koncert w 2004 roku na Przystanku Woodstock będzie pamiętany jako największy dub show w historii światowej muzyki. W 2006 roku zespół opuściła wokalistka Molara i zastąpił ją znany z Nucleus Roots MC Dubdadda. W 2007 roku wydali kolejny przełomowy album „Live As One” – zdobywcę nagrody za najlepszą dubową płytę roku przyznanej przez jamajską Reggae Academy. Ostatnim „dzieckiem” Zion Train jest wysoko oceniany album „State Of Mind”, gdzie wśród gości usłyszeć można m.in. Brinsleya Forda z legendarnej grupy reggae Aswad.
Na specjalnym koncercie z okazji 25-lecia grupa pojawi się w Ostródzie w specjalnym rozbudowanym składzie. Oprócz Percha w składzie zobaczycie trzyosobową brytyjsko-włoską sekcję dętą oraz trójkę doświadczonych wokalistów. Regularnego MC Zion Train Dubdaddę z Manchesteru wspierać będą Jamajczycy – poetka dubowa Jazzmin Tutum (album „Share the Flame” produkowany przez Percha) oraz żywiołowy Fitta Warri, znany z wielu wydawnictw i wcześniejszych występów z grupą.
Wydarzenie bez precedensu na dubowej scenie!

Linki:
// www.wobblyweb.com/zt/
// www.myspace.com/ziontrainindub
// soundcloud.com/zion-train
https://www.facebook.com/pages/Zion-Train/37312866079


EASY STAR ALL-STARS (USA)

Zabierają publiczność do halucynogennej rzeczywistości przypominającej psychodeliczną erę sprzed dymnych czasów. Koncert w Ostródzie jest częścią europejskiej trasy celebrującej rocznicę wydania najbardziej niezwykłego cover albumu w historii reggae, gdzie klasykowi Pink Floyd nadano zupełnie nowy, wizjonerski charakter.
 
“Dub Side of the Moon to dobra zabawa”
David Gilmour, Pink Floyd

Łącząc wszechstronność muzyczną, instrumentalną zręczność, piękne harmonie wokalne oraz znakomitą sekcję rytmiczną, Easy Star All-Stars od ich debiutu na żywo w 2003 roku uważani są za jeden z najlepszych zespołów reggae na międzynarodową skalę. Dzięki świetnie sprzedającym się cover albumom “Dub Side of the Moon” (2003), “Radiodread” (2006), “Easy Star’s Lonely Hearts Dub Band” (2009), “Easy Star's Thrillah” (2012), remixowemu wydawnictwu “Dubber Side of the Moon” (2010), oraz zbiorom własnych utworów “Until That Day” EP (2008) oraz “First Light” (2011), Easy Star All-Stars zbudowali sobie poteżną bazę fanów na całym świecie, zbliżając do siebie zwolenników reggae, klasycznego rocka, dubu oraz indie.
Powstali w 1997 roku jako grupa wytwórni Easy Star Records i do wydania “Dub Side of the Moon” funkcjonowali jako projekt czysto studyjny.  Obecnie stanowią kolektyw muzyczny ze zmieniającymi się muzykami i wokalistami pod wodzą założycieli wytwórni Michaela Goldwassera, Erica Smitha i Lema Oppenheimera. Jak do tej pory grupa zagrała na większości liczących się festiwali w ponad 30 krajach na 6 kontynentach. W 2009 roku podczas Glastonbury wystąpili trzykrotnie na 3 scenach, uzyskując nominację do tytułu najlepszej festiwalowej grupy w Wlk. Brytanii. Jako indywidualni muzycy członkowie składu grali oraz nagrywali z takimi tuzami jak Gil-Scott-Heron, Burning Spear, Toots and the Maytals, The Toasters, The Meditations, Bernie Worrell, DJ Logic, MC Solaar, King Django, Antibalas Afrobeat Orchestra, The Scofflaws, Diana King, Dennis Brown, Monty Alexander, Sister Carol i wieloma innymi.
„Dub Side of the Moon” przez 5 lat nie schodził z listy sprzedaży reggae Billboardu, a pismo „Mojo” uznało go za drugi cover album wszechczasów.
Klasyczny album Pink Floyd “Dark Side of the Moon” ujrzał światło dzienne w 1973 roku i uważany jest za jedno z najważniejszych wydawnictw w całej historii rocka.
Po raz pierwszy w Polsce będziecie mogli usłyszeć go w całości, w niezwykłym stylu reggae dub Easy Star All-Stars.

Linki:
// www.easystarallstars.net/
https://www.facebook.com/EasyStarAllStars


CHRONIXX AND THE ZINCFENCE REDEMPTION
 
Dawno nikomu na jamajskiej scenie reggae nie udało się osiągnąć tak dużo w tak krótkim czasie. Dlaczego? Odkryjecie tą tajemnicę na pierwszym polskim koncercie młodej światowej gwiazdy nowych korzeni.
Ma zaledwie 21 lat i jest częścią niezwykle popularnego jamajskiego ruchu „roots revival” – młodych artystów, którzy odnosząc się do tradycji duchowego roots reggae swoich ojców przekładają je na język współczesności.
“Here Comes Trouble”, “They Don’t Know”, “Smile Jamaica”, “Behind Curtain” czy “Warrior” stały się przebojami audycji i sound systemów reggae na całym świecie, a liczniki teledysków wskazują miliony odsłon. Jego mixtape “Start A Fiyah” wyprodukowany z Walshy Fire z Major Lazer został ściągnięty ponad 100.000 razy. Występuje obecnie na najbardziej prestiżowych festiwalach na świecie.
Ksywką Chronixx obdarzyli go przyjaciele i zastąpiła ona “Little Chronicle”, nadaną mu w młodości przez ojca, wokalistę Chronicle. Swoją pierwszą piosenkę “Rice Grain” napisał już w wieku 5 lat, by sześć lat później zostać szefem dziecięcego chóru i głównym obiektem uwielbienia. Młodego ucznia St. Catherine High School uważano za wszechstronnego wokalistę. Śpiewał harmonie zarówno dla artystów gospel jak Jermaine Edwards, jak i dla gwiazdy reggae Lutan Fyah. Gdy skończył 14 lat tworzył już riddimy dla Konshensa i Munga Honorable. Dla Maverick Records Madonny nagrywał takich wokalistów jak Popcaan. Po śmierci brata w 2009 roku Chronixx stał się bardziej zdesperowany aby przebić się jako artysta. Wspólny język odnalazł z Romaine 'Teflon' Arnett’em z ZincFence Recordz. On uczynił go śpiewakiem,  który wkroczył na scenę ze zjawiskowym głosem, uzbrojony w teksty i podkłady muzyczne pozwalające na zdobycie wyjątkowej pozycji w świecie reggae.
Podczas pierwszego polskiego koncertu Chronixxa towarzyszyć będzie mu jego grupa ZincFence Redemption.
 
“Absolutnie świeże, podnoszące na duchu i bardzo szczere. Wspaniale jest widzieć kogoś tak młodego, potrafiącego prezentować swój przekaz w taki sposób, jednocześnie zapewniając rozrywkę.”
Chris Blackwell (Island Records, odkrywca Boba Marley’a)
 
Czytaj więcej
Zobacz video

DAMIAN SYJONFAM & D'ROOTS BROTHERS
 
Damian SyjonFam to jeden z najciekawszych polskich głosów reggae.  Znany kiedyś jako wokalista ComeYah i autor jednego z kanonów krajowego roots reggae „Na Wschód”. Powraca po przerwie, by w Ostródzie premierowo zaprezentować swój solowy album.
Muzykę na płytę stworzyli austriacki zespół House of Riddim, holenderski kolektyw Bass Galore Productions, znany z Rastasize Krystian K-Jah Walczak, lubelski riddim band D'Roots Brothers (który towarzyszy mu na scenie) oraz Watzek Wawrzyniak – producent większości utworów.
Album ukaże się koniec wakacji nakładem wrocławskiej wytwórni Lou & Rocked Boys, a występ podczas Ostróda Reggae Festival będzie premierowym koncertem tego bardzo obiecującego wydawnictwa.
O jego treści Damian opowiada: „Wciąż piszę, śpiewam i nagrywam muzykę, która zadaje niewygodne pytania i opowiada o prawdziwym domu, za którym tęsknimy. Ostrzega przed oszustwem dzisiejszych czasów. Jednak najwięcej muzycznej przestrzeni poświęcam nieskończonej i wszechobecnej Miłości.”
 
Czytaj więcej
Video


DUB INC. pierwszym headlinerem Ostróda Reggae Festival 2014

Prawdziwy dynamit koncertowej energii i najważniejsi obecnie ambasadorzy francuskiego reggae. Powracają do Ostródy z nowym wspaniałym albumem „Paradise”. To prawdziwy raj dla uszu i oczu - Dub Inc. nie muszą już nic udowadniać.

Gdy 2007 roku w Ostródzie po raz pierwszy zaprezentowali się w Polsce, mało kto spodziewał się, że szybko staną się główną gwiazdą francuskiej i europejskiej sceny reggae, przemierzającą kontynenty z własną wizją tego stylu. Tamten pamiętny koncert z marszu uczynił z nich gwiazdę polskiej publiczności reggae.
Dub Inc. (znani również jako jako Dub Incorporation) powstali we francuskim Saint-Etienne w 1997 roku na bazie historii wspólnej dla wielu innych grup. Ekipa przyjaciół zgromadziła się wokół wspólnej pasji – muzyki. Ich charakterystycznym znakiem są wspaniale zharmonizowane głosy dwójki wokalistów - Bouchkoura, którego styl to mieszanka reggae i orientalnych zaśpiewów oraz Komlana, który emituje energię i siłę ragga dancehall.

Do Ostródy powracają po raz trzeci by przedstawić wydany w ubiegłym roku piąty album „Paradise”, jak zwykle pełen nowoczesnej muzyki pomiędzy reggae, dancehall i etno. Znajdziecie tu polityczne tematy ("Revolution"), kroniki dnia codziennego ("Better Run"), wewnętrzne przemyślenia ("Paradise"), odważne pieśni ("Chaque nouvelle page"), miniatury zmieniającego się świata ("Partout dans ce monde") i gorzkie słowa o społeczeństwie pogrążonym w rutynie ("Enfants du ghetto"). Usłyszycie zdobywcę Victora Reggae za najlepszy album dancehall 2013 - Skarra Mucci. Meta Dia z Senegalu czystą wibracją zasila "Enfants du Ghetto", a Jah Mason idzie na całość w "Only Love". Produkcją zajął się czołowy europejski czarodziej konsolety – Umberto Echo z Niemiec. W 2013 roku podczas Ostróda Reggae Festival można było zobaczyć prezentowany w ponad stu francuskich kinach film dokumentalny o historii zespołu - „Rude Boy Story”.
Ta historia wciąż trwa!


THE SKATALITES - 50 lat istnienia w Ostródzie!

Jeden z najważniejszych symboli jamajskiej muzyki i kultury odwiedzi Ostródę w ramach wyjątkowej trasy z okazji 50 rocznicy powstania zespołu. Nie ma na świecie ważniejszej dla ska grupy niż oni.

The Skatalites wymieszali ze sobą jazz, calypso, mento oraz r’n’b i wypromowali  zupełnie nowy styl – ska, który w późniejszym okresie stał się podwaliną powstania reggae.
Grupa została założona w maju 1964 roku, ale ich egzystencja trwała zaledwie 15 miesięcy. Mimo jednak tak krótkiego czasu istnienia byli niezwykle wpływowi i zmienili na zawsze oblicze jamajskiej muzyki. Zdominowali jamajską scenę muzyczną i wystąpili prawie z każdym liczącym się wówczas wokalistą, m.in. Bobem Marley’em, Jimmy’m Cliff’em, Toots and the Maytals.
Prowadzona przez Siostry Miłosierdzia legendarna szkoła The Alpha Boys School edukowała muzycznie wielu przyszłych członków zespołu jak saksofonista Tommy McCook, puzonista Don Drummond, Johnny ‘Dizzy’ Moore czy Lester Sterling.

The Skatalites grali jako stały zespół słynnego Studio One Coxsone Dodd’a, gdzie przecierali swoje pierwsze ścieżki wszyscy ojcowie założyciele reggae.
Po tym jak grupa oficjalnie rozpadła się w 1965 roku, każdy z nich poszedł w swoją stronę i kontynuował indywidualne projekty muzyczne. Oficjalna reaktywacja miała miejsce na festiwalu Sunsplash w Montego Bay na Jamajce w 1983 roku.
Od tamtej pory The Skatalites znów pracują ciężko jak zawsze. W 1992 roku zagrali swą pierwszą europejską trasę koncertową. Swoją muzykę przentowali już w każdym zakątku globu. W 1995 i 1996 roku The Skatalites nominowano do nagrody Grammy w kategorii „najlepszy album reggae”. Amerykańskie Narodowe Stowarzyszenie Niezależnej Dystrybucji Płyt wybrało album „Hi Bop Ska” jako najlepszy krążek reggae roku 1995.

Jak do tej pory na ich koncie jest około 30 albumów oraz niezliczona ilość kompilacji i singli. Ostatnim wydawnictwem jest wydany w 2013 roku krążek „Walk with Me”, nagrany jeszcze z nieżyjącym już perkusistą Lloydem Knibbsem i będący hołdem dla tych członków zespołu, którzy już odeszli.
The Skatalites to obecnie nie tylko zespół, ale instytucja promująca korzenie jamajskiej kultury. W składzie grupy podczas koncertu w Ostródzie zobaczycie dwóch oryginalnych członków zespołu: Lestera Sterlinga grającego na saksofonie altowym oraz niezwykłą wokalistkę Doreen Shaffer, jak zwykle wspartych najlepszymi muzykami gatunku.
Na pewno usłyszycie nieśmiertelne klasyki jak „Guns of Navarone”,  „Freedom Sounds” czy „Rivers of Babylon” oraz nowsze kompozycje.
The Skatalites zagrali w Polsce w 2005 w warszawskim CDQ (koncert sfilmowany i wielokrotnie pokazywany przez TVP Kultura) oraz w 2006 w Bielawie.
Jamajska muzyka nigdy się nie starzeje!

Ostróda Reggae Festival 2013

Festiwal odbył się w dniach 9 – 11 sierpnia w Ostródzie i był trzynastą edycją imprezy. Doskonale sprawdziła się nowa lokalizacja na terenie tzw. „czerwonych koszar” przy ulicy 1 Dywizji. Nowe miejsce festiwalu jest nieodległe od dotychczasowej lokalizacji w tzw. „białych koszarach” i również znajduje się w granicach miasta. Z racji większej przestrzeni na festiwalu działało po raz pierwszy aż 6 scen. Oprócz dotychczasowych scen Red, Green i Yellow pojawiły się również Red Bull Tourbus Stage (po raz pierwszy współpraca z firmą Red Bull), Fire Corner – Open Stage oraz Ras Bass + Mystic Dubs Station. Wśród działań towarzyszących festiwalowi warto wymienić spotkania na Uniwersytecie Reggae (m.in. z ikoną historii reggae U-Roy’em z Jamajki czy kultowym brytyjskim dziennikarzem Chrisem Salewiczem), projekcje filmowe w festiwalowym kinie czy też wprowadzoną po raz pierwszy „Rodzinną Strefę Twórczego Recyclingu” – warsztaty z dziećmi i ich rodzicami.

W trakcie festiwalu odbył się także coroczny Konkurs Młodych Polskich Zespołów Reggae pod nazwą „Czwórka Reggae Contest” oraz konkurs wokalistów reggae „Jeden Głos”.
Na festiwalu wystąpiło 27 zespołów live oraz kilkadziesiąt ekip DJ’skich.

Do największych tegorocznych gwiaz



Powiązane