7.Letnia Akademia Jazzu: Nahorny - Komeda w Łodzi

Bilety na koncert 7.Letnia Akademia Jazzu: Nahorny - Komeda w Łodzi - 29-08-2014

Koncert 7.Letnia Akademia Jazzu: Nahorny - Komeda w Łodzi

Włodzimierz Nahorny

29.08.2014 19:00

Łódź(Łódzkie) - Klub Wytwórnia


NAHORNY – KOMEDA

Część I: "Hope" - Włodzimierz Nahorny Trio

W programie koncertu znajdą się kompozycje Włodzimierza Nahornego, pochodzące z najnowszej płyty Nahorny Trio „Hope”.
Kolejna odsłona twórczości Włodzimierza Nahornego wykracza poza kanon tria jazzowego. Utwory nierzadko mają rozbudowane formy, a ich stylistyka łączy jazz ze współczesną kameralistyką.
Tytułowa „Nadzieja smutnego serca” inspirowana jest pieśnią Jana Kochanowskiego. „Heroes” to utwór napisany na rocznicę powstania warszawskiego. W naszej historii źródło mają również: „Jews” (powstanie w getcie warszawskim) oraz „I’ll Remember December” (wprowadzenie stanu wojennego). „Kurpie” z kolei to opracowanie trzech melodii ludowych („Macie dziadku grosik”, „Jakem jechał tyś na ganku stojała”, „Mamo moja mamo”). „Kocham O’Keeffe” pochodzi ze spektaklu teatralnego w reżyserii Krzysztofa Kolbergera.
 
Zdaniem prasy:
Nasz znakomity kompozytor, pianista, bandleader, wpisany złotymi zgłoskami w historię naszej muzyki popularnej: od piosenki przez muzykę ilustracyjną po jazz, albumem „Hope” dokonuje małego remanentu inspiracji, przeżyć, dokonań (…).
U Nahornego muzyka nigdy nie odchodzi od artystycznego piękna, nie zmierza drogą rewolucyjnych poszukiwań czy kontestacji. Wszystko ma swoją podbudowę, logiczny fundament z emocji i muzycznej elokwencji. Kiedyś nazwałem Nahornego „Chopinem Jazzu”, pisząc, że jak nikt inny potrafi pokazać swingującą muzyką nasze mazowieckie wierzby, klucz bocianów...
Ale to wynika z kunsztu i muzycznej świadomości. To również dobór muzyków towarzyszących mu w sekcji, ci zaś to Piotr Biskupski (bębny) i Mariusz Bogdanowicz (kontrabas), bodaj najbardziej elegancka i stylowa sekcja rytmiczna Starego Kontynentu, przywodząca skojarzenia z tandemem Eddie Gomez - Steve Gadd czy Jack De Johnette - Gary Peacock reasumując, najwyższa półka. (…) piękny album nie tylko dla zdeklarowanych jazzfanów.
Piotr Iwicki – Gazeta Polska, 8.03.2014
 
Na nowym albumie „Hope" trio Włodzimierza Nahornego przypomina wydarzenia polskiej historii i odwołuje się do uczuć (…). Z pewnością warto posłuchać pianisty na żywo, bo stał się już legendą polskiego jazzu. Każdy za polski przebój wszech czasów, piosenkę „Jej portret" w wykonaniu Bogusława Meca. Jej kompozytorem jest właśnie Włodzimierz Nahorny, a Mec zaśpiewał ją po raz pierwszy na festiwalu Opole '72.
Pianista, saksofonista, kompozytor Włodzimierz Nahorny debiutował w 1959 r. w sopockim kwartecie Little Four. Grał także w grupie North Coast Combo, współpracował z teatrem studenckim Bim Bom. Jego saksofon słychać na kultowych albumach lat 60.: „Seant" Andrzeja Trzaskowskiego oraz „10+8" kwintetu Andrzeja Kurylewicza. W 1962 wystąpił po raz pierwszy na Jazz Jamboree w roli saksofonisty altowego i solisty w big bandzie Jana Tomaszewskiego.
Dopiero w 1965 r. utworzył własne trio, lecz nie od razu zdecydował, czy grać w nim na fortepianie, czy na saksofonie. Ponieważ zamierzał wystartować w konkursie festiwalu Jazz nad Odrą '65, a co drugi startujący zespół był triem fortepianowym, zdecydował się na saksofon. Zapewne dzięki temu odniósł podwójny sukces, otrzymując nagrody w kategorii indywidualnej i zespołowej. Nahorny jest także laureatem nagród w latach 1966 i 1967 w konkursach kompozytorskich w Wiedniu. Znany był nie tylko miłośnikom jazzu. Zagrał znakomite solówki na płytach bluesowo-rockowej grupy Breakout.
Styl pianisty Nahornego charakteryzuje kultura, erudycja i wirtuozeria.
Marek Dusza – Rzeczpospolita, 19.03.2014
 
W Wytwórni zagrają:
Włodzimierz Nahorny (fortepian)
Mariusz Bogdanowicz (kontrabas)
Piotr Biskupski (perkusja)
 

Część II: "Komeda Classic Jazz Quartet" – Karol Szymanowski Group

W tym roku mija 45 lat od śmierci Krzysztofa Komedy. Utwory, które stworzył, nie zmarły jednak razem z nim. 29 sierpnia ożyją podczas koncertu Karola Szymanowskiego w Wytwórni.
Profesor Karol Szymanowski, polski wibrafonista, światowy prekursor sześciopałkowej techniki gry na wibrafonie, zaaranżował i połączył największe utwory Komedy z kompozycjami Bacha, Mozarta, Chopina, Scarlattiego.

Zespół „Komeda Classic Jazz Quartet” wystąpi w składzie: Karol Szymanowski – wibrafon, Maciej Afansjew - skrzypce, Grzegorz Nadolny – bas, Wojciech Lubczyński – perkusja.
Zespół wykona kompozycje Krzysztofa Komedy, połączone z utworami klasyków. W Wytwórni usłyszmy m.in. „Memory of Bach”, „Po katastrofie”, „Szarą kolędę”, „Nim wstanie dzień” i muzykę znaną z „Dwóch ludzi z szafą”. Zespół zaprezentuje także kompozycję niedawno odnalezioną w Bibliotece Narodowej - w Archiwum Jazzu Polskiego, pt. „Strofy do ciszy”.
Strona korzysta z plików cookie. Korzystając z niej zgadzasz się na ich przyjmowanie.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.