Manu Summer Jazz Sundays w Łodzi

Koncert Manu Summer Jazz Sundays w Łodzi - 03-08-2014

Koncert Manu Summer Jazz Sundays w Łodzi

Janusz Szrom , Zbigniew Wrombel

03.08.2014 17:00

Łódź(Łódzkie) - Rynek w Manufakturze


Jazzowe improwizacje splecione z filmowymi melodiami,

czyli 5. edycja Manu Summer Jazz Sundays w Manufakturze

Manufaktura po raz kolejny przygotowała muzyczną ucztę najwyższej klasy. Charakterystyczne dźwięki trąbki, pianina i saksofonu tym razem zostaną połączone z magią srebrnego ekranu. Jubileuszowa, 5. edycja Manu Summer Jazz Sundays będzie intrygującą wariacją na temat muzyki filmowej. Serię zainauguruje w niedzielę, 3 sierpnia, występ Janusza Szroma.

Tegoroczny cykl sierpniowych koncertów to już piąta odsłona Manu Summer Jazz Sundays. Impreza w ciągu kilku lat urosła do rangi prestiżowego wydarzenia, wyróżniającego się wysokim poziomem artystycznym. Tego lata cykl odbędzie się pod szyldem Manu Movie Jazz saksofonowe improwizacje zbliżą się do tematów znanych z filmów. Koncerty będą odbywać się w każdą niedzielę sierpnia na scenie zlokalizowanej na rynku Manufaktury pomiędzy budynkiem dawnej straży ogniowej, gdzie znajduje się Franch Potato a restauracją American Bull. Dźwięki saksofonów i trąbek rozlegną się o godzinie 17:00.

Kanon polskiej muzyki filmowej 3.08.

5. odsłonę Manu Summer Jazz Sundays rozpocznie występ Janusza Szroma, pięciokrotnie nagrodzonego tytułem Wokalista Roku przez miesięcznik Jazz Forum. Artysta zagra w duecie ze Zbigniewem Wromblem, kontrabasistą i gitarzystą basowym, który zapewni muzyczne tło zabarwione odcieniami rhythmmbluesa, funku i muzyki latynoskiej. Muzyk jest jednym z czołowych kompozytorów i aranżerów polskiej sceny jazzowej. Współpracował między innymi z zespołami String Connection, Walk Away, Air Condition oraz znanymi muzykami Janem Ptaszyn Wróblewskim, Krzesimirem Dębskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Jarkiem Śmietaną i Hanną Banaszak. Akustyczny jazz w nowoczesnej aranżacji z pewnością przypadnie do gustu niejednemu amatorowi gatunku.

Największe hity odkryte na nowo 10.08.

Na kolejnym koncercie jazzowo-filmowego cyklu goście będą mieli okazję podziwiać mistrzostwo tria pod przewodnictwem Wojtka Gogola Gogolewskiego. Uznany kompozytor, który naukę gry na fortepianie rozpoczął już w wieku pięciu lat, w Manufakturze zaprezentuje niepowtarzalne spojrzenie na współczesną muzykę filmową. Twórczość jazzmana znana jest szerokiej publiczności dzięki współpracy z Mieczysławem Szcześniakiem, Haliną Frąckowiak czy Michałem Bajorem. Dyskografia muzyka zamyka się w ośmiu albumach sesyjnych oraz czterech projektach solowych.

Bajki dla wszystkich 17.08.

W połowie sierpnia jazz pokaże swoje liryczne oblicze za sprawą Doroty Miśkiewicz z zespołem Full Drive Henryka Miśkiewicza. W programie koncertu znajdą się jazzujące wersje melodii ze znanych i mniej znanych bajek, takich jak Bolek i Lolek", Lis Leon", Przygody Błękitnego Rycerza", Odloty", Siódemka w krainie dziwolągów" czy Reksio. Artystka wciąż poszukuje nowych dźwięków balansując na granicy różnorodnych, trudnych do sklasyfikowania gatunków. Jej twórczość jest jednak łatwo rozpoznawalna dzięki niezwykłej barwie głosu i nastrojowym kompozycjom.

Oskarowe aranżacje 24.08.

Przedostatni koncert cyklu będzie należał do Witolda Janiaka Trio, które zaprezentuje materiał z płyty Cinema meets jazz. Znalazły się na niej jazzowe aranżacje tematów muzycznych z takich hitów jak Dirty Dancing, Forrest Gump, 8 mila, a nawet Dziecko Rosemary czy Królewna Śnieżka. Wraz z zespołem Witold Janiak Mainstreet Quartet, którego jest twórcą i liderem, zdobył Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej w 2009 i Krokus Jazz Festival w 2007 roku, a także wydał dwa albumy. Jest również laureatem Nagrody Oscar Jazzowy Stowarzyszenia Melomani w 2009.

Polska muzyka filmowa rzut okiem z zagranicy 31.08.

Koncertowe sesje zwieńczy występ Michaela Patches Stewarta z zespołem Quartet Film Jazz. Światowej sławy trębacz urodzony w Nowym Orleanie, czyli kolebce jazzu, zadebiutował w wieku 16 lat grając w zespole Patti LaBelle. Dotychczas współpracował z największymi twórcami tego gatunku, a także muzyki rozrywkowej: Quincy Jonesem, Davidem Sanbornem, Georgem Dukiem, Whitney Houston czy grupą Earth, Wind and Fire. Artysta w nietypowej, folkowo-jazzowej aranżacji, zaprezentuje dorobek polskich kompozytorów muzyki filmowej.