Drum Fest: Art Gibami - Tradycyjne rytmy Afryki Zachodniej w Opolu

Bilety na koncert Drum Fest: Art Gibami - Tradycyjne rytmy Afryki Zachodniej w Opolu - 02-10-2014

Koncert Drum Fest: Art Gibami - Tradycyjne rytmy Afryki Zachodniej w Opolu

Art. Gibami

02.10.2014 19:00

Opole(Opolskie) - Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera


Art Gibami
Tradycyjne rytmy Afryki Zachodniej

Zespół afrykańskich artystów, w skład którego wchodzą tancerze i muzycy z najlepszych gwinejskich baletów. Zespół został powołany w 2014 roku przez Mohamed Gaspard Conde z okazji jego pięcioletniej działalności na rzecz promocji kultury afrykańskiej w Polsce. Gaspard Conde, niegdyś dyrektor muzyczny Baletu Sourakhata w Gwinei, od  2008 roku koncertuje i uczy gry na bębnach w Polsce. Zdecydował się na odważny krok i powołał zespół prezentujący najwyższą jakość sztuki afrykańskiej. Członkowie zespołu to profesjonalni muzycy i tancerze, którzy swoją przygodę z baletem zaczęli jeszcze kiedy byli dziećmi. Osiągali sukcesy i współpracowali z międzynarodowymi artystami, występowali w wielu krajach prezentując tradycyjną sztukę tańca i muzyki Gwinei. Obecnie członkowie zespołu mieszkają w różnych miastach Europy, jednak łączy ich wiele -  wspólne dzieciństwo, piętnaście lat wspólnej pracy w baletach gwinejskich, a przede wszystkich przyjaźń.

Występ zespołu Art. Gibami to barwne i ogniste Show z muzyką na żywo i widowiskowym tańcem. Artyści występują w tradycyjnych strojach, grają etniczną muzykę swojego kraju a tancerze prezentują kunszt sztuki tańca wykorzystujący przy tym imponujące akrobacje. Śpiewają, tańczą i grają na instrumentach takich jak djembe, dundun, samgan, tambour, balafon, kora.

Zobacz ich występ w Polski Radiu Czwórka:
// www.polskieradio.pl/10/504/Artykul/1082638,Gaspard-Conde-i-afrykanskie-bebny

Zobacz fragmenty z pokaz w Muzeum Etnograficznym w Warszawie:
https://www.youtube.com/watch?v=ChY62q8qZwQ


Skład zespołu:

Gaspard Conde – mieszka w Polsce. Mistrz w sztuce gry bębnach dundun i djembe, znakomity artysta i doświadczony pedagog tradycyjnej muzyki afrykańskiej.  Był kierownikiem muzycznym gwinejskiego Ballet Sourakhata i współtwórcą grupy Tourekounda. Współpracował również z baletem Samaato, Le Ballet AJK Danse de Guinée, Le Ballet Soleil d’Afrique, la Percussion Wassa de Morcire Camara, i la groupe Kouroukanfouwa Prowadził intensywne kursy dla perkusistów z całego świata. W 2008 roku przyjechał do Polski i obecnie prowadzi własny zespół taneczno muzyczny i szkołę gry na bębnach afrykańskich

Sekou Camara – mieszka w Szwecji. Znakomity gwinejski dundunfola. Grał ze światowej sławy Baletem Soleil d’Afrique i Sourakhata. W 2004 wyjechał do Szwecji. Jest jednym z najbardziej docenianych muzyków. W Sztokholmie uczy gry na bębnach. Jest członkiem afrykańskiej grupy artystycznej w Szwecji.

Daouda Camara – mieksza w Szwecji. Doskonały gwinejski djembefola. Zanim trafił do Europy grał w Ballet Sourakhata oraz w zespole Boka Juniors w Conakry. Obecnie gra i współpracuje z najlepszymi tancerzami w Europie.

Mohamed Sylla (Mackan) – mieszka w Szwecji. Wyśmienity gwinejski muzyk i djembefola. W Gwinei grał w balecie Mataam i Boka Junior. Jest niekwestionowanym showmanem, hipnotyzuje publiczność i czaruje widzów.

Aboubacar Sylla – mieszka we Francji. Wielki gwinejski tancerz i utalentowany choreograf, który wcześniej pracował w Balecie Narodowym Gwinei i Balecie Saamato, jednym z największym gwinejskich baletów. W 2005 roku na stałe pracuje we Francji, jest choreografem formacji Wontanara. Występuje na scenie tworząc niepowtarzalną afrykańską jakość francuskiej sztuki scenicznej.

Diaka Camara – mieszka w Czechach. Tańczyła  w Gwinei w legendarnym Ballet Soleil d’Afrique. Tam też zdobyła już doświadczenie nauczycielki tańca, ucząc afro studentów z całego świata, którzy przyjeżdżali na warsztaty do Conakry. Obecnie propaguje taniec i muzykę zachodnioafrykańską w Czechach, gdzie prowadzi regularnie warsztaty i występuje z wieloma zespołami.

Aminata Toure – mieszka w Belgii. Tańczyła w balecie Sourakhata. Współpracowała z takimi artystami jak Soriba Simbo Camara i Fanta Yoyo. Została zauważona podczas festiwali w  Conakry i otrzymała zaproszenie do Europy  od znanego tancerza – choreografa Georges Momboye . W 2008 roku Aminata rozpoczyna swoją karierę w Europie, w 2009 podejmuje na stałe współpracę w teatrem muzycznym w Belgii, gdzie pracuje do dziś, uczestnicząc w międzynarodowych projektach promujących kulturę Gwinei.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.