Artur Andrus i Andrzej Poniedzielski "P.A.A.A.P.A.A.A" we Wrocławiu

Bilety na kabaret Artur Andrus i Andrzej Poniedzielski  "P.A.A.A.P.A.A.A" we Wrocławiu - 12-10-2014

Kabaret Artur Andrus i Andrzej Poniedzielski "P.A.A.A.P.A.A.A" we Wrocławiu

Artur Andrus , Andrzej Poniedzielski

12.10.2014

Wrocław(Dolnośląskie) - Centrum Kultury Impart


Artur Andrus i Andrzej Poniedzielski w programie pt.

„P.A.A.A.

P.A.A.A“

razem/osobno

rozmawiają/śpiewają

o

-sensie

-bezsensie

-kredensie

 

Dla dociekliwych bardziej:

Państwo przyjdą,

Państwo zobaczą

 

Dwóch wybitnych artystów polskiej estrady we wspólnym koncercie.

ARTUR ANDRUS

Na co dzień redaktor trójkowej "Powtórki z rozrywki", co tydzień gospodarz spotkań w warszawskiej "Piwnicy pod Harendą", co jakiś czas konferansjer różnych imprez kabaretowych, a poza tym poeta, autor tekstów piosenek, artysta kabaretowy, komentator "Szkła kontaktowego"...

Na co dzień mieszka w Warszawie, ale z niej nie pochodzi. Jego rodzinnym miastem jest Sanok (prawie Bieszczady). Studiował dziennkarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W czasach studenckich współpracował z Rozgłośnią Harcerską i Radiem Rzeszów, a momentem przełomowym w jego karierze artystycznej okazał się przeprowadzony "na zaliczenie" wywiad z Wojciechem Młynarskim. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że wywiad został przeprowadzony wierszem - Artur zadawał wierszem pytania, a Wojciech Młynarski improwizując wierszem odpowiadał. Niedługo po tym Artur Andrus otrzymał propozycję poprowadzenia audycji poświęconej piosence satyrycznej w Pr. 4 Polskiego Radia.

Jego współpraca z Programem Trzecim rozpoczęła się w roku 1994 po spotkaniu z Andrzejem Zakrzewskim na jednym z przeglądów kabaretowych. Początkowo był redaktorem "Powtórki z Rozrywki", później przez kilka lat ją prowadził, równolegle z wtorkową "Trójką pod Księżycem" i piątkowym "Teraz śmieszniej", do których zapraszał znane gwiazdy kabaretu. Obecnie, z różnych przyczyn wyżej wymienione audycje zmieniły swój czas emisji...

Oprócz pracy w radiu, Artur Andrus często występuje w charakterze konferansjera przeglądów kabaretowych. Zaczęło się od Mulatki w Ełku, potem była krakowska PAKA, Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim, a od 1999 roku - Łódzka Piwnica Artystyczna - Przechowalnia, w której występuje razem z Andrzejem Poniedzielskim, Elżbietą Adamiak i zaproszonymi gośćmi.

Artur Andrus to artysta multimedialny. Można go nie tylko usłyszeć w radiu i na płytach, zobaczyć na scenie i w telewizji, ale też przeczytać. Jego wiersze ukazywały się w latach 1998-99 w kolumnie satyrycznej Życia Warszawy. Często pisał (i pisze nadal) teksty piosenek dla innych artystów kabaretowych, m.in. dla Małgorzaty Zwierzchowskiej i Olka Grotowskiego ("Wiesiek idzie", "Jarocin", "Beczka piwa") dla Czerwonego Tulipana ("Żeby się sobą zauroczyć", "Odezwa do Małgosi"), oraz dla Grupy MoCarta - słynny "Paskudny wio..." wykonywany z Arturem Renionem, zarejestrowany na płycie Grupy pt: "Kreatury". Na najnowszej płycie Grupy MoCarta można usłyszeć kolejną piosenkę z tekstem Artura, pt: "Nie śmiejcie się z taty". Ponadto wiersze Artura Andrusa ukazywały się na ostatniej stronie "Przekroju", a obecnie Artur Andrus idąc z duchem czasów, prowadzi swojego własnego bloga!!

Gdzie można spotkać Artura Andrusa? Na pewno w Programie Trzecim Polskiego Radia, także w każdy poniedziałek (oprócz wakacji) w Piwnicy pod Harendą w Warszawie, raz w miesiącu na Kabaretowych Scenach Trójki w różnych miastach Polski (Toruń, Zielona Góra...), oraz w Łódzkiej Piwnicy Artystycznej Przechowalnia. często występuje w telewizji w charakterze konferansjera imprez kabaretowych, a także w niezwykle popularnym programie "Szkło Kontaktowe" nadwanym w TVN 24. Usłyszeć nagrania Artura można na wspomnianej już płycie Grupy MoCarta oraz na dwupłytowym albumie "Przechowalnia", gdzie prezentuje on swoje najbardziej znane utwory, a także na solowej płycie pt: "Łódzka".

W grudniu 2004 ukazała się książka z utworami Artura Andrusa pt: "Popisuchy". Szczegóły - kliknij na okładkę ponizej. W 2010 roku Artur Andrus otrzymał tytuł "Mistrza Mowy Polskiej"! Obecnie Artur Andrus bierze udział w spektaklu Teatru Syrena "Nie dorosłem", który powstał w oparciu o teksty Stanisława Staszewskiego. 

Artur Andrus angażuje się także w działalność charytatywną na rzecz uzdolnionej młodzieży przy Fundacji św. Mikołaja ( www.solidarni.org.pl )

W październiku 2011 nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazał się wywiad z Marią Czubaszek przeprowadzony przez Artura Andrusa.

W listopadzie 2011 Prezydent RP uhonorował Artura Andrusa Złotym Krzyżem Zasługi.

5 marca 2012 r. nakładem wytwórni Mystic Production ukazała się nowa płyta Artura Andrusa "Myśliwiecka", która zawiera takie hity jak: Ballada o Baronie, Niedzwiedziu i Czarnej Helenie; Cieszyńska, Piłem w Spale, spałem w Pile i wiele innych. Po 9 miesiącach od wydania, płyta uzyskała status Podwójnie Platynowej Płyty. Oznacza to, że płytę kupiło ponad 60 tysięcy osób! >>Więcej informacji na ten temat - kliknij!

15 kwietnia 2013 r. to data premiery płyty DVD Artura Andrusa! "Piłem w Spale... I co dalej?" to zapis koncertu, który odbył się 22.04.2012 r. w Teatrze Syrena w Warszawie. Nie tylko koncertu, ale również wydarzenia towarzyskiego. Andrus zaprosił na scenę przyjaciół: Marię Czubaszek, Hannę Śleszyńską, Andrzeja Poniedzielskiego, Grupę MoCarta, Chór Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego i muzyków, z którymi stale współpracuje - Łukasza Borowieckiego, Wojciecha Steca i Pawła Żejmę.

ANDRZEJ PONIEDZIELSKI

Autobiografia:

„Urodziłem się na głębokiej kielecczyźnie w miejscowości Iwaniska. Dzieciństwo i całą młodość spędziłem w Kielcach. Podobno

w dzieciństwie byłem podejrzanie spokojnym, grzecznym chłopcem. Można było wystawić mnie do ogrodu, pod warunkiem, że dano mi niemiecki hełm, w środku którego były różne śrubki, nakrętki

i podkładki. Podobno potrafiłem się bawić tym godzinami. Potwierdzając moje techniczne zainteresowania, jako szkołę średnią wybrałem Technikum Elektroniczne w Kielcach. Bardzo mile wspominam te lata, szczególnie prywatki w gronie przyjaciół. Muszę dodać, że jestem skończonym magistrem inżynierem, automatykiem przemysłowym Politechniki Świętokrzyskiej. Posiadam poważne wykształcenie techniczne. Na studiach śpiewałem w klubach studenckich, a na trzecim roku zadebiutowałem na studenckim festiwalu w Krakowie. Po ukończeniu politechniki musiałem odpracować rok stażu w Ifamie w Łodzi. Ponieważ przeszkadzało to mi w pracy estradowej, będąc już żonaty i posiadając dwojaczki wystąpiłem o urlop macierzyński. Kiedy w kadrach załatwiałem formalności, pod zakładem już czekał autokar łódzkiej Estrady.”   -       (z wywiadu w Radiu PIK) 

Biografia:

Andrzej Poniedzielski urodził się 4 lipca 1954 roku w Iwaniskach (świętokrzyskie). Po maturze uzyskanej w technikum elektronicznym studiował w Politechnice Świętokrzyskiej, uzyskując w 1980 roku dyplom i tytuł magistra inżyniera automatyka. Jeszcze w technikum założył szkolny kabaret, a na pierwszym roku studiów napisał swoje pierwsze wiersze.

W 1977 r. otrzymał wyróżnienie na Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie i nagrodę Naczelnej Redakcji Muzyki Estradowej PR i TV na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Na tym samym festiwalu, w maju 1978 r., otrzymał II nagrodę, a w listopadzie I nagrodę na I Warszawskim Przeglądzie Piosenki Autorskiej (późniejsza OPPA).

Pierwszy tomik wierszy pt. „Chyba już można...” opublikował w 1984 roku. W 1995 roku rozpoczęła działalność, stworzona wspólnie z Elżbietą Adamiak, Piwnica Artystyczna „Przechowalnia”, w której od 1999 r. wraz z Arturem Andrusem prowadzi wieczory kabaretowe (fragmenty wydano na trzech składankach CD).

W 1999 r., w serii „Biblioteka Bardów”, wydawnictwo „Twój Styl” wydało wiersze Andrzeja Poniedzielskiego z ilustracjami jego syna Michała. Od 2001 r. pisze  felietony dla łódzkiego miesięcznika kulturalnego „Kalejdoskop”, a w latach 2003-2009 pisał „Felietony z wierszem” w miesięczniku „Zwierciadło”.

W  2002 r. została wydana pierwsza autorska płyta CD „13 łatwych utworów tanecznych”, z której piosenki i wiersze Andrzej Poniedzielski zaprezentował publiczności podczas Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”.

Jest współautorem wielu spektakli estradowych (scenariusz, reżyseria, prowadzenie), m. in. Wielkiej Gali 80-lecia Polskiego Radia, Koncertu „Inny świat, Monsieur Chopin”, Gali Złotego Berła Fundacji Kultury Polskiej dla Janusza Gajosa i Wojciecha Młynarskiego, koncertu jubileuszowego Seweryna Krajewskiego w Opolu.

Od napisania tekstów piosenek do spektakli  „Kubuś Fatalista i jego Pan” oraz „Trzech muszkieterów w świecie gier komputerowych” (Teatr Polski w Bydgoszczy), „Kopciuszek” Brzechwy, (Teatr Dramatyczny w Białymstoku i Teatr im. Horzycy w Toruniu) zaczęła się współpraca Andrzeja Poniedzielskiego z teatrem.

W 2002 r., w łódzkim Teatrze Powszechnym, stworzył spektakl „12 godzin z życia kobiety” z piosenkami  Wojciecha Młynarskiego i Jerzego Derfla z płyty pod tym samym tytułem; w 2004 r., w Teatrze Polskim w Szczecinie - „Piosennik”, a w 2005 r. - w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku - „Cztery pary roku - Casting”.

Spektakl „Piosennik” zapoczątkował współpracę Andrzeja Poniedzielskiego z Adamem Opatowiczem, z którym wspólnie stworzyli kolejne spektakle: nawiązującą atmosferą do Kabaretu Starszych Panów "Stacyjkę Zdrój" (premiera w Teatrze Polskim w Szczecine w marcu 2007 i w warszawskim teatrze Ateneum w kwietniu 2008) oraz oparty na piosenkach i tekstach Jana Kaczmarka „Album rodzinny” (premiera w warszawskim teatrze Ateneum w lutym 2007, w Teatrze Polskim w Szczecinie w marcu 2009). W autorskich spektaklach teatralnych zrealizowanych w teatrach Polskim w Szczecinie i Ateneum w Warszawie Andrzej Poniedzielski pojawia się także na scenie jako aktor.

W roku 2006, wraz z Magdą Umer i Wojciechem Borkowskim, Andrzej Poniedzielski stworzył spektakl parateatralny „Chlip-Hop - czyli nasza mglista laptop-lista” wydany również na płytach DVD/CD. Atmosferę tego spektaklu i nastrój dialogów udało się Autorom przenieść do internetu w postaci popularnego blogu, który został również wydany w postaci książki.

W marcu 2007 r. Andrzej Poniedzielski, przyjmując propozycję Gustawa Holoubka, objął kierownictwo literackie „Sceny na dole” w Teatrze Ateneum.

Andrzej Poniedzielski jest autorem ponad 250 wierszy, kilkuset felietonów i wielu tekstów piosenek m. in. dla Elżbiety Adamiak, Michała Bajora, Haliny Frąckowiak, Edyty Geppert, Anny Marii Jopek, Jolanty Majchrzak, Maryli Rodowicz, Stanisława Soyki, Doroty Stalińskiej, Lory Szafran, Grzegorza Turnaua, Anny Treter.

Pisał do muzyki m.in. Katarzyny Gaertner, Seweryna Krajewskiego, Włodzimierza Nahornego, Janusza Strobla i Jerzego Satanowskiego, Tadeusza Woźniaka.

Źródło: organizator wydarzenia



Powiązane