IV KALISZ AMBIENT FESTIWAL


Kalisz Ambient Festiwal to pierwsza tego typu impreza w Kaliszu mająca na celu promocję szeroko pojętej sceny elektro-ambient w południowej wielkopolsce. Tym samym jest to doskonała okazja dla projektów muzycznych z rodzimego Kalisza i okolic, które mogą zaprezentować się u boku znanych twórców sceny ambient i elektro z kraju i zagranicy.

Na tegorocznej edycji festiwalu wystąpią: legenda muzyki elektro-industrial z lat 80 grupa Dusseldorf, nominowany do paszportów polityki w 2013 roku Kuba Ziołek z projektem Stara Rzeka, jeden z najbardziej znanych projektów około ambientowych na polskiej scenie duet Accomplice Affair, który zdaniem fachowców okrzyknięty został posiadaczem najmroczniejszego albumu 2013 roku zatytułowanego „The Zone of Silence”. Dwa projekty ze Stanów Zjednoczonych: 23 Threads i Different State. Tym samym będzie to pierwszy od 10 lat koncert Different State w Polsce oraz pierwszy po 20 latach milczenia koncert 23 Threads. Skład uzupełni kaliski duet elektro-ambientowy SZUMiKURZ. Jednak to jeszcze nie koniec. Po koncercie odbędzie się after party, które poprowadzi Dawid Chrapla. Muzyk, znany z takich projektów jak Synapsis i Accomplice Affair. Zapowiada się impreza do białego rana!

Cena biletu w przedsprzedaży 24 zł.
Bilety będą dostępne w klubie "Urwany Film" od 14.09.2015 do 23.10.2015. Będzie można je także zamówić mailowo przez oficjalną stronę internetową festiwalu na jeden z trzech podanych adresów w treści wpisując swoje imię i nazwisko oraz miejsca zamieszkania. Przedsprzedaż biletów będzie trwać do 23.10.2015 do północy.
Cena biletu w dniu koncertu 30zł.

Oficjalna strona internetowa festiwalu:
// kaliszambient.pl/

Oficjalny profil na facebooku:
https://www.facebook.com/KaliszAmbientFestiwal?fref=ts

IV KAF - LINE-UP:
ACCOMPLICE AFFAIR (PL)
DÜSSELDORF(PL)
DIFFERENT STATE (USA)
23 THREADS (USA)
STARA RZEKA (PL)
SZUMiKURZ (PL)
DAWID CHRAPLA (PL) - AFTER PARTY

ACCOMPLICE AFFAIR
Accomplice Affair to bardzo dobrze znany projekt Przemysława Rychlika, poruszający się w klimatach ambient, dark wave i psychodelicznego rocka. Występował na wielu festiwalach i koncertach u boku znanych projektów muzycznych z kraju i za granicy. Opublikował sześć albumów studyjnych "Act of Creation" (The Eastern Front 2006), "Jezioro Wspomnień" (My Hands Music 2007), "Samotny Horyzont" (My Hands Music 2009), "Cienie" (My Hands Music 2011). Ponadto ukazała się także angielska wersja płyty " Samotny Horyzont" wydana przez Black Pyramind Records w 2009 r. Uzupełnieniem dyskografii są pojedyncze utwory, wydane na płytach kompilacyjnych "Still the same after years" (Mizantrophy Prod 2009), Marek Styczyński "CyberTotem Remix Project" (The Word Flag 2010) oraz Recykling Sound (Plankton 2010). Najnowsza płyta zatytułowana "The Zone of Silence" została wydana przez oficynę wydawniczą Zoharum Records i swoją premierę miała podczas II Kalisz Ambient Festiwal 26.10.2013.
Od marca 2015 Accomplice Affair gra jako duet. Do składu dołączył Dawid Chrapla – muzyk znany z takich projektów jak Synapsis i Antybiotix. Muzycy już pracują nad następcą „The Zone of Silence”. Na IV KAF Accomplice Affair zaprezentuje właśnie nowy repertuar oraz utwory z albumu „The Zone of Silence” w zupełnie nowych aranżacjach.

https://www.facebook.com/AccompliceAffair?fref=ts


DÜSSELDORF
Zespół powstał w 1989 roku w Katowicach. Pierwsze próby odbywały się tradycyjnie w piwnicy jednego z bloków mieszkalnych, gdzie dwójka założycieli (wokalista Adam Białoń i klawiszowiec Adam Radecki obaj ex- Nowy Horyzont) urządziła skromne studio i zajęła się dźwiękowymi eksperymentami w stylu wczesnego Kraftwerk, Cabaret Voltaire czy Front 242. Jedynymi instrumentami były wtedy: syntezator Mooga, automat perkusyjny, taśma magnetofonowa,
mikrofony i przetworniki elektroakustyczne w stylu phaser czy flanger. Początkowo chodziło o "zrobienie" nietuzinkowego materiału do nadchodzącego FMR Jarocin'89 (tam nastąpił debiut sceniczny) potem jednak pojawiły sie pomysły realizacji happeningów o charakterze typowo industrialnym, realizowanych w obiektach przemysłowych, gdzie oprócz głosu i wygłaszanych manifestów dominować miała muzyka maszyn "wygrywana" na żywo i w 100% pochodzenia akustycznego, (tj. przekładnie, koła i inne mechanizmy wydające dźwięki). Niestety, odbyła się tylko jedna taka impreza - "Uleczmy maszyny", zagrana w hali maszyn starej drukarni w październiku 1989 roku. Po występie na FMR Jarocin'89 duet sporo występował w całej Polsce, używając dość oryginalnego jak na owe czasy instrumentarium: głos, moog, taśma i wspierając się od czasu do czasu samplerowym akompaniamentem Dariusza Krzywańskiego ze szczecińskiego Kafla. Oprócz koncertów, grupa publikowała ulotki, eksperymentowała z fotografią i nagrywała sporo muzyki studyjnej stopniowo odchodząc od pierwotnych założeń prymitywnego, spontanicznego industrialnego rytmu i brzmienia.
Wraz z pojawieniem się MIDI muzyka grupy stawała się mniej autentyczna, bardziej konceptualna a teksty traciły na autentyczności. Ta sytuacja doprowadziła do rozłamu w grupie na przełomie 1991/92 roku miejsce Adama Białonia zajął Marcin Jasiński. Jego wokal o zdecydowanie rockowym charakterze a także zaangażowane teksty zmieniły oblicze Dusseldorfu na bardziej dojrzałe i konsekwentne, podążające jednak w strone nieuniknonej komercji.
Utwory komponowane w kultowym zestawie Atari/Steinberg były bardziej uporządkowane, poprawnie brzmieniowo i aranżacyjnie a do tego nagrane na całkiem przyzwoitym sprzęcie. Niestety utraciła na tym strona "koncertowa" grupy - zrezygnowano z analogowego grania na żywo na rzecz gotowych podkładów pod wokal Marcina. Tak zaczeła się powolna agonia Dusseldorfu jako kapeli o ambicjach koncertowych. Ostatecznie w połowie 1993 roku zespół zakończył działalność. Dwaj założyciele kontynuowali potem swoje kariery w zespołach: Nowy Horyzont (Białoń) i VSI (Radecki). 01.05.2014 nastąpiło wznowienie działalności zespołu.

https://www.facebook.com/pages/D%C3%9CSSELDORF/267666756583471?fref=ts

DIFFERENT STATE
Historia Different State sięga roku 1992, kiedy to ekipa z Ciechanowa
powołała do życia formację, aby grać muzykę na przecięciu industrialu i
metalu. Początkowo tworzyli kwartet w składzie: Industry AW, M. Marchoff,
Adam i Greg, z którym zagrali szereg koncertów w różnych częściach Polski. Zadebiutowali kasetą demo "Grain" i dzięki niej szybko zyskali rozgłos i uznanie w środowisku, aby później opublikować jeszcze kilka albumów w kraju (m.in. "Yield", "Knar", Cardinal Mosaic").
Po kilku latach działalności zespołu w Polsce, Marek Marchoff przeniósł się do Nowego Yorku, gdzie do dzisiaj kontynuuje Different State w różnych składach. Swoje płyty publikował głównie dla Requiem Records, OVO, Tone Industria. Od 2008 roku współpracuje z Zoharum Records, czego efektem jest blisko 6 albumów, wydanych pod tym szyldem.
Muzyka projektu to przecięcie industrialu, illbientu, dubowej motoryki i
psychodelicznej melodyki. Mechaniczne dźwięki mieszają się z ezoterycznym przekazem, pełnym symboliki, magicznych odniesień, oraz narracją zaczerpniętą z osobistych doświadczeń Marka Marchoffa.
Chociaż projekt jest aktywny koncertowo, występuje często w różnych
częściach Stanów Zjednoczonych, to będzie to jego pierwszy od ponad 10 lat koncert w Polsce!

https://www.facebook.com/DifferentState?fref=ts


23 THREADS
23 Threads przerwał dwudziestoletnie milczenie, bo tyle dokładnie minęło czasu od nagrania ich debiutanckiego krążka "Magija". 10 utworów składających się na nowy album "Conspicuous Unobstructed Path" nagrano w Nowym Jorku, w składzie, którego trzon stanowi: Marek Marchoff (Different State), Ingrid Swen, Rafał Janus oraz zaproszeni goście. Trio nazywa własną muzykę macabre folkiem i to określenie doskonale odzwierciedla charakter ich twórczości, podszytej elementami dark czy neofolku, a nawet krautrocka z drobnymi wtrąceniami industrialnych szumów i pulsacji. W odróżnieniu od macierzystej formacji Different State, Marchoff kładzie duży nacisk na akustyczne brzmienie instrumentów; zarzuca illbientową machinę na rzecz gitar, akustycznych źródeł dźwięku, fletów, djambe i głosu.

https://www.facebook.com/23THREADS?fref=ts


STARA RZEKA
Stara Rzeka - pod tym szyldem występuje solo Kuba Ziołek (muzyk znany m.in. z Intercity Ensemble, Alameda 3, Ed Wood, Hokei, T'ien Lai, Kapital). Zainteresowany fuzją natury i techniki tworzy muzykę na przecięciu dźwięków akustycznych, elektrycznych i elektronicznych przy użyciu gitar, efektów, sampli, instrumentów dętych oraz własnego głosu. Formuła koncertów jest dość otwarta, uzależniona od miejsca, czasu, instrumentarium i nastroju. Ziółek jest zafascynowany zarówno formami i strukturami (abstrakcyjnymi i konkretnymi), jak i czystą energią płynącą z
właściwości samego dźwięku.
Jako Stara Rzeka wydał do tej pory jeden album "Cień chmury nad ukrytym polem", który ukazał się na CD nakładem Instant Classic i na kasecie nakładem Few Quiet People (obecnie Latarnia Records). Album został dobrze przyjęty zarówno w kraju jak i zagranicą, o czym świadczą słowa uznania i wysokie miejsca w rankingach gazet i portali takich jak: Gazeta Wyborcza, Polityka, TMobile-Music, Tygodnik Powszechny, The Quietus, Tiny Mix Tapes, Scaruffi. Symbolicznym podsumowaniem muzycznej działalności Ziołka w 2013 r była nominacja do nagrody Paszporty Polityki w kategorii muzyka popularna. Koncertował z różnymi składami na festiwalach m.in. w Londynie, Liverpoolu, Barcelonie czy Nowym Jorku. Ziołek mieszka, nagrywa i tworzy w Bydgoszczy oraz w Tleniu w Borach Tucholskich. Jest twórcą grupy towarzysko-artystycznej Milieu L'Acéphale.

// stararzeka.bandcamp.com/

SZUMiKURZ
Kaliski duet wykonujący muzykę w klimatach elektro-ambient.



Powiązane