IX Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą w Mosinie - karnet

Bilety na koncert IX Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą w Mosinie - karnet - 17-04-2015

Koncert IX Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą w Mosinie - karnet

Mikromusic , Skubas

17.04.2015 19:01

Mosina(Wielkopolskie) - Mosiński Ośrodek Kultury


Grzegorz Turnau - WIECZÓR SOWICH PIOSENEK to dwoista propozycja. Po pierwsze - spotkanie dwóch kolegów - Grzegorza Turnaua i Jacka Królika, z których jeden nie umie grać na gitarze, a drugi na fortepianie. Po drugie - wieczór składa się z piosenek "sowich" (co sugeruje mądrość, ale i drapieżność), a więc nie tylko "swoich" (zamiana dwóch liter otwiera pole do wielu cytatów). W programie są więc utwory z tekstami w co najmniej dwóch językach, niektóre dwa razy bardziej znane od innych. Po trzecie - obaj panowie dwoją się (a nawet troją), by zatuszować brak innych instrumentów, i to przez blisko dwie godziny. Na widowni mile widziane są pary (wiele wątków erotycznych), zaś widzowie indywidualni mogą czuć się podwójnie zaproszeni.
 "Wieczór Sowich Piosenek"
Grzegorz Turnau - śpiew, fortepian
Jacek Królik - gitara
W programie, poza utworami z repertuaru Grzegorza Turnaua, piosenki m.in. Billy Joela, Marka Grechuty, Johna Lennona i Starszych Panów.
 
 
Jacek Królik - gitarzysta, muzyk sesyjny i kompozytor. Absolwent Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego i Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Współtworzył takie zespoły jak: Chłopcy z Placu Broni, Lombard, Tilt, Funk de Nite. Współpracował z największymi artystami polskiej sceny muzycznej, m.in. z Justyną Steczkowską, Grzegorzem Ciechowskim, Urszulą, Renatą Przemyk, Edytą Górniak, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Anną Treter, Krystyną Stańko, Andrzejem Sikorowskim, Mają Sikorowską, Ewą Bem. Od 1997 r. na stałe współpracuje z Grzegorzem Turnauem. Jest współzałożycielem zespołu Brathanki i współautorem największych sukcesów grupy, w której grał do roku 2009. Współpracuje też z krakowskim środowiskiem jazzowym, występując m.in. w zespole Kreszendo. Wraz z legendarnym gitarzystą Ryszardem Sygitowiczem i Mietkiem Jureckim, od wielu lat tworzy zespół Giganci Gitar. Od roku 2008 Jacek prowadzi swój autorski projekt „Królik“, w skład którego wchodzą wybitni krakowscy artyści młodszego pokolenia. Jest autorem muzyki do komedii Juliusza Machulskiego „Ile waży Koń Trojański‘‘ . Jest współtwórcą gitarowego projektu Rock Loves Chopin II, w którym grają wybitni polscy instrumentaliści Marek Raduli i Ryszard Sygitowicz i Damian Kurasz. W swoim dorobku artysta posiada około sto czterdzieści nagranych płyt. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany w pebiscytach branżowych pism muzycznych. 
 
 
Jennifer Batten - Zadebiutowała w 1992 roku solowym albumem Above Belond and Beyond, wyprodukowanym przez gitarzystę Steviego Wondera – Michaela Sembello. Batten uczestniczyła w nagraniach takich artystów jak Jeff Beck ("Who Else" i "You Had It Coming"), Carmine Appice ("Guitar Zeus"), Michael Sembello ("Heavy Weather"), Carl Anderson ("Sunlight Again"), a także debiutanckiej płyty Cindy Cruse. Występowała również w teledyskach Jeffa Becka, Michaela Jacksona, Natalie Cole i Sary Hickman, oraz w "Obsesion" Miguela Mateosa. W latach 1994-1999 Batten była gitarzystką zespołu Dave Rodgers and Domino. Jej trzeci solowy album Whatever, został wydany w Japonii na przełomie roku 2007 i 2008.
 
 
Mikromusic - Siłą zespołu Mikromusic są bardzo melodyjne piosenki, które opowiadają o rzeczach ważnych w sposób przewrotny i poetycki.
Muzyka zespołu to fuzja jazzu, rocka, muzyki ludowej. Okazuje się, że takie pozornie różne gatunki muzyki tutaj współbrzmią nadspodziewanie spójnie. Enigmatyczny i bardzo charakterystyczny głos wokalistki – Natalii Grosiak - jest wizytówką zespołu.
A co najważniejsze Mikromusic jest zespołem koncertowym. Na płytach brzmią świetnie, na koncertach jeszcze lepiej. Na swoim koncie mają 6 płyt: 4 płyty studyjne i dwie koncertowe. W marcu zespół wchodzi do studia i nagrywa swoją piątą płytę studyjną. Grupa została doceniona nominacją do Yacha za teledyski do utworów „Sennik” i „Oczko” i „Takiego chłopaka”. Na swoim koncie ma też nagrodę Gazety Wyborczej „Warto” za płytę „Sova”. Zespół napisał muzykę do czesko-słowackiej produkcji kinowej „Konfident”, do spektaklu muzycznego „Trzy wesołe krasnoludki” dla Teatru Muzycznego Capitol oraz do filmu „Chemia” w reżyserii Bartka Prokopowicza (premiera jesienią 2015).
 
 
pARTyzant - początek swojej działalności artystycznej zawdzięcza legendarnej grupie Dżem. Pierwsze szlify muzyczne i literackie zdobywał u swojego przyjaciela Ryśka Riedla. Od 1991 roku gitarzysta  przez trzy lata swoim solowym występem otwierał koncerty zespołu , jak i gościnnie wspomagał muzyków grając na akordeonie , harmonijce ustnej , instrumentach perkusyjnych czy gitarze akustycznej.   Muzyk gości na czterech płytach Dżemu nagranych w tamtym okresie.
„pARTyzant to nie tylko doskonały muzyk, wirtuoz, który tapping oburęczny opanował do perfekcji (…) Charyzmą i wyjątkową osobowością przyciąga uwagę słuchacza i nie pozwala na nudę (…) Koncerty pARTyzanta przyciągają i będą przyciągać rzesze publiczności. W końcu muzyków z tak zaawansowanym wirtuozerskim warsztatem oraz oryginalnymi pomysłami jest niewielu” możemy przeczytać na łamach magazynu „Gitarzysta”  spostrzeżenia Wojtka Marguli. Wspomniana technika tappingu oburęcznego polega na wydobywaniu dźwięków poprzez odpowiednie uderzanie strun palcami co umożliwia prowadzenie kilku niezależnych lini melodycznych , jak i granie na dwóch gitarach jednocześnie.
Rekomendacja Joe Satrianiego oraz ponad 6 milionów odsłon na kanale YouTube gitarzysty  mogą służyć za zachętę do konfrontacji „na żywo” z tym nietuzinkowym artystą.
Nieodłącznym , rytmicznym wsparciem służy ojcu 18-o letni Mikołaj Toczko.  
Temat „Misirlou” grany przez nich ołówkami na gitarze był emitowany przez stację CNN.
Podczas koncertów można zauważyć wyjątkowe zrozumienie ojca z synem co umożliwia duetowi swobodną improwizację i muzyczne odloty. Cytując raz jeszcze redaktora magazynu „Gitarzysta” : „Mikołaj Toczko jawi się jako utalentowany i trafiający w punkt perkusista z ogromnym potencjałem, wszechstronnością i możliwościami. Porusza się sprawnie po różnorodnych stylistykach, począwszy od jazzu, bluesa, rocka, a kończąc na metalu, wykorzystując podwójną stopę.”
Od 2008 roku pARTyzant zyskał  większe możliwości dzięki polskiej firmie lutniczej Mensinger , która  stworzyła dla niego specjalny sygnowany model gitary dwugryfowej Mensinger Monster.
Od 2012 roku muzyk organizuje trasę „Gitarowa OFFensywa“, która propaguje gitarowe granie „na żywo“ oraz przybliża słuchaczom ogromne możliwości tego instrumentu. Celem trasy jest ponadto wyszukiwanie gitarowych indywidualności. 
Od 2014 roku prowadzi jako gospodarz cykliczne, międzynarodowe warsztaty gitarowe w toruńskim Hard Rock Pubie Pamela podczas których uczestnicy mają możliwość spotkania z wielkimi indywidualnościami tego instrumentu. Gościli tam już m.in.: Jurek Styczyński, Jennifer Batten, Marek Raduli, Janusz Niekrasz, Adam Palma, Leszek Cichoński,Zbigniew Hołdys, Eddie Angel , Rob Tognoni, Adrzej Wodziński i inni. 
 
 
SKUBAS - Jego debiutancki album „Wilczełyko“ z 2012 roku został okrzyknięty odkryciem na polskiej scenie muzycznej. Piosenka „Linoskoczek“ przez wiele tygodni utrzymywała się w czołówce Trójkowej Listy Przebojów, sam Artysta otrzymał dwie nominacje do Fryderyków 2013, zagrał kilkadziesiąt koncertów, w tym największe polskie festiwale (Open’er, Orange, Jarocin)
Najnowszą płytę promuje singiel „Nie mam dla ciebie miłości”, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem fanów i stacji radiowych.
Na album składa się 10 piosenek zaśpiewanych po polsku - wszystkie są kompozycjami Skubasa. W nagrywaniu albumu Artysta postawił na autentyczność – zależało mu bardzo na uchwyceniu emocji, które towarzyszyły mu podczas komponowania, na tym by nagrania były szczere.  Oszczędna, surowa wręcz produkcja, użycie ścieżek nagranych w domowym studio, osobiste teksty – to wszystko sprawia, że piosenki z „Brzasku” wyciągają na światło dzienne najskrytsze emocje Skubasa.
Najnowszy album Skubasa zdobi wyjątkowa oprawa graficzna. Podobnie jak przy poprzedniej płycie, Skubas zaprosił do współpracy Przemka „Sainera” Blejzyka, który ma już mocno ugruntowaną pozycję w polskim Street Art’cie. Spod jego ręki wyszedł charakterny jastrząb, będący symbolem najnowszego krążka Skubasa.
SKUBAS to artysta niepokorny i zadziorny. Jest kompozytorem, gitarzystą i wokalistą o pięknej i niepowtarzalnej barwie głosu. Ceniony za autentyczność, prostotę i talent do tworzenia niebanalnych piosenek.



Powiązane