Wielcy Koncertmistrzowie - Zaczarowana Noc w Szczecinie

Bilety na koncert Wielcy Koncertmistrzowie - Zaczarowana Noc w Szczecinie - 17-04-2015

Wielcy Koncertmistrzowie - Zaczarowana Noc w Szczecinie

Baltic Neopolis Orchestra , Boris Brovtsyn

17.04.2015 21:00

Szczecin(Zachodniopomorskie) - Trafostacja Sztuki


Z mroków kwietniowej nocy wyłoni się wiele muzycznych obrazów. Baltic Neopolis Orchestra i koncertmistrz Boris Brovtsyn najpierw ukażą muzyczne przestrzenie zaczarowanych rzeźb dźwiękowych, by następnie przeprowadzić słuchaczy do intymnego świata miłosnego dialogu, prowadzonego pod osłoną ciemnej nocy. Tego wieczoru każdy może odkryć inną tajemnicę...


Boris Brovtsyn "człowiek niezwykłej techniki i intensywnej muzyki " jak określił go Los Angeles Times. Po ukończeniu Moskiewskiej Centralnej Szkoły Muzycznej w 1994 roku, wstąpił do Moskiewskiego Konserwatorium Czajkowskiego, gdzie uczył się w klasie Mai Glezarowej. W trakcie studiów został laureatem wielu międzynarodowych konkursów takich jak Georg Kulenkampf (1994, Kolonia), Transnet (1996, Pretoria) oraz Yehudi Menuhin (1998). Jego pierwszy publiczny występ, w wieku 6 lat, miał miejsce w Teatrze Bolshoi, później występował w najważniejszych salach koncertowych w Moskwie, Petersburgu i innych rosyjskich miastach. Swoją karierę w Wielkiej Brytanii rozpoczął w 1998 roku z BBC Philharmonic, pod batutą Rumona Gamba. W 2000 roku zdał do Guildhall School of Music and Drama, gdzie został uczniem Davida Takeno. W 2001 roku został finalistą konkursu skrzypcowego Królowej Elżbiety i laureatem I nagrody Reuters Prize, a rok później I nagrody w konkursie skrzypcowym im. Tibora Vargi w Szwajcarii. W 2004 roku zdobył najwyższe odznaczenie GSMD, Gold Medal. Występował z wieloma orkiestrami m.in. w Niemczech, Francji, Holandii, czy Austrii, a także w Polsce z Filharmonią Warszawską. Gościł na wielu festiwalach muzycznych, wykonał wiele nagrań dla telewizji i radia w Rosji, Niemczech, Austrii, Francji, Południowej Afryce, USA i we Włoszech.


Michał Dobrzyński należy do grona twórców młodego pokolenia, którzy zostali wyłonieni przez Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego do prestiżowego programu „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi", zrealizowanego w latach 2007-2010 w ramach Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. W 2005 ukończył z wyróżnieniem studia kompozytorskie w klasie prof. Marka Jasińskiego i prof. Zbigniewa Bargielskiego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, a w 2008 - studia doktoranckie w Akademii Muzycznej w Warszawie. Studiował także we Włoszech (Instituto Achille Peri w Regio Emilia) pod kierunkiem prof. Andrei Talmellego i prof. Maurizio Ferrariego. Ponadto brał udział w wielu kursach mistrzowskich i seminariach kompozytorskich. Michał Dobrzyński współpracował z wieloma profesjonalnymi zespołami oraz ze znakomitymi solistami i dyrygentami. Utwory Michała Dobrzyńskiego wykonywane były na wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach. Wykłada na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie pełni funkcję kierownika Studium Muzyki Współczesnej.


Symfonia rzeźb dźwiękowych na orkiestrę i elektronikę
Istotnym założeniem utworu jest połączenie idei sound sculture (rzeźby dźwiękowej) i formy symfonii. W warstwę elektroniczną utworu wplecione zostały charakterystyczne dla naszych czasów dźwięki masowe – wytwory współczesnej kultury, charakterystyczne dla fonosfery w której żyjemy (czyli „rzeźby dźwiękowe"). Utwór jest próbą nadania artystycznego wyrazu powtarzalnym, pochodzącym z przestrzeni publicznej dźwiękom poprzez ich przetworzenie, przekształcenie i połączenie z orkiestrą smyczkową. To także próba wykreowania indywidualnego kontekstu estetycznego poprzez crossover technik i gatunków muzycznych.
Utwór powstał w 2012 roku w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


 


Artyści:


Boris Brovtsyn


Baltic Neopolis Orchestra


Program:


Andrzej Panufnik – Koncert skrzypcowy
Michał Dobrzyński - Symfonia rzeźb dźwiękowych na orkiestrę i elektronikę (prawykonanie)
A. Schönberg - Verklärte Nacht Op. 4


Organizator: BNO
Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Szczecin
Partner główny: Miasto Szczecin, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Sponsor: Siemaszko
Partnerzy: TRAFO Trafostacja Sztuki, Akademia Sztuki w Szczecinie, 13 Muz, Drukarnia Kadruk, Szczeciński Inkubator Kultury, bilety.fm, Echo Szczecina, Radisson Blu, Polskie Radio Szczecin, Fitness World, Agencja Muzyczna Onomatopeja, Berlinia SBS, RAKPOL.


Współfinansowane ze środków Miasta Szczecin oraz dofinansowane w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2015; Priorytetu: Wydarzenia artystyczne-Muzyka.


Więcej informacji:
www.balticneopolis.pl
www.facebook.com/BalticNeopolisOrchestra