Gaude Mater - Koncert Finałowy w Częstochowie

Bilety na koncert Gaude Mater - Koncert Finałowy w Częstochowie - 06-05-2015

Gaude Mater - Koncert Finałowy w Częstochowie

Gaude Mater

06.05.2015 18:00

Częstochowa(Śląskie) - Bazylika Jasnogórska


Koncert finałowy

Anna Mikołajczyk-Niewiedział - ukończyła klasę śpiewu Małgorzaty Marczewskiej w Akademii Muzycznej w Warszawie. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach poświęconych wykonawstwu muzyki dawnej i prowadzonych, m.in. przez Evelyn Tubb i Andrew Kinga. W 2001 otrzymała nagrodę im. Zofii Rayzacherowej „dla największej indywidualności artystycznej w dziedzinie muzyki dawnej” na 11. Festiwalu Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie. Dużo miejsca w swojej działalności koncertowej artystka poświęca muzyce oratoryjno-kantatowej. Choć jest szczególnie ceniona w kręgu muzyki dawnej, jej repertuar obejmuje także muzykę współczesną. Dokonała wielu nagrań płytowych oraz dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Od kilku lat prowadzi klasę wokalną w ramach letnich kursów w Rajnochovicach (Czechy), Lidzbarku Warmińskim i Starym Sączu.

Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum” powstał w 1987 roku jako autorski pomysł jego założyciela Janusza Siadlaka. Początkowo działał pod patronatem częstochowskich wyższych uczelni, a następnie w latach 2008-2011 jako projektowy chór współfinansowany przez Samorząd Miasta Częstochowy. Chór dokonał wielu prawykonań utworów kompozytorów polskich: A. Koszewskiego, W. Łukaszewskiego, J. Łuciuka, R. Maciejewskiego, M. Bembinowa, E. Bogusławskiego, M. Borkowskiego, M. Jasińskiego, St. Moryty; brał również udział w polskim prawykonaniu Misa por la paz y la Justicia Ariela Ramireza. Od września 2012 „Collegium Cantorum” jest zespołem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej.

Chór Filharmonii Łódzkiej. Zespół działa od 1969 roku i dysponuje bogatym i wszechstronnym repertuarem, obejmującym wiele gatunków muzycznych, stylów i epok. W swoim repertuarze ma kilkadziesiąt kompozycji oratoryjno-kantatowych. Chór bierze udział w organizowanych w Łodzi festiwalach muzycznych: Wędrownym Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana. W 2011 roku wraz z orkiestrą FŁ brał udział w międzynarodowym projekcie artystyczno-edukacyjnym Oratorium Dance Project, nagrodzonym w konkursie Energia Kultury 2011 oraz wyróżnionym Złotą Maską.
Zespół odbył wiele zagranicznych tournées, występując m.in. we Francji,  Belgii i Austrii. Dokonał szeregu nagrań.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej im. B. Hubermana - rozpoczęła działalność w marcu 1945 roku jako druga orkiestra w powojennej Polsce. W 1965 roku przeniosła się do swojej nowej siedziby, która służy jej do dziś.  Zespół prowadzi działalność koncertową o szerokim zakresie repertuarowym, obejmujący koncerty symfoniczne, oratoryjno-kantatowe, kameralne, popularno-rozrywkowe, oraz edukacyjne programy dla dzieci i młodzieży. Oprócz ożywionej działalności we własnej siedzibie orkiestra bierze udział w licznych festiwalach oraz występuje gościnnie w kraju i za granicą. Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej niejednokrotnie zapewniała oprawę muzyczną wydarzeniom o zasięgu międzynarodowym: Kongres Mariologiczny (1990 rok), Światowy Kongres Polonii Medycznej (1991 rok), Światowy Dzień Młodzieży z udziałem Papieża Jana Pawła II (1991 rok). Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej ma na swym koncie również liczne nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji.

Adam Klocek - dyrygent i wiolonczelista. W roku 2004 artysta wygrał konkurs na
stanowisko dyrygenta - asystenta Maestro Jana Lathama-Koeniga, dyrektora artystycznego Filharmonii Wrocławskiej i Festiwalu „Wratislavia Cantans”. Od 2006 roku pełni funkcję dyrektora
naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej, w roku 2011 objął stanowisko dyrektora artystycznego orkiestry Młoda Polska Filharmonia, a od lutego 2012 jest dyrektorem artystycznym
Filharmonii Częstochowskiej. Jest laureatem licznych konkursów wiolonczelowych w kraju i za granicą. Za premierowe nagranie Concerto Grosso K. Pendereckiego z orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą A. Wita otrzymał nagrodę Fryderyk 2002. Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Multimedia Amber Road Festiwal”, a także międzynarodowego festiwalu muzycznego „Wszystkie Strony Świata” w Puławach. Wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.