Juwenalia Krakowskie: Organek, Enej, Bednarek, Coma, Laureat DachOOFka Festival

Bilety na Juwenalia Krakowskie: Organek, Enej, Bednarek, Coma, Laureat DachOOFka Festival

Juwenalia Krakowskie: Organek, Enej, Bednarek, Coma, Laureat DachOOFka Festival

Coma , Enej , Kamil Bednarek , ORGANEK

07.05.2015 17:00

Kraków(Małopolskie) - Studium WFIS UJ


Juwenalia Krakowskie 2105

W czwartek 7 maja na terenie Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UJ przy ulicy Piastowskiej odbędzie się tradycyjny Wielki Juwenaliowy Koncert Plenerowy. Imprezę rozpocznie laureat DachOOFka Festival, po nim wystąpią zaś takie gwiazdy jak zdobywający coraz większe uznanie Ørganek oraz już doskonale znani i lubiani: Enej, Bednarek i Coma.

Grupa Ørganek bywa określana mianem największej nadziei oldschoolowego rock’n’rollowego brzmienia w Polsce. Trzon formacji stanowią muzycy z grupy SOFA: w jej składzie występują Tomasz Organek (wokal i gitara), Adam Staszewski (gitara basowa) i Robert Markiewicz (perkusja). Gościnnie Ørganka wspomaga Tomasz Lewandowski grający na klawiszach. W maju 2014 roku grupa zadebiutowała płytą „Głupi” – album ten zawiera jedenaście autorskich kompozycji czerpiących z tradycji najlepszego rocka, pełnych siły i ze szczerym przekazem. Ørganek bywa porównywany do The Doors, inni słyszą w  jego twórczości echa twórczości Świetlików. Muzyka zespołu broni się jednak bez jakichkolwiek - nawet tak nobilitujących – analogii. Grupa, paradoksalnie poprzez sięganie do starych rockowych tradycji, wprowadza nową jakość na polskiej scenie; przypomina, o co tak właściwie w tej muzyce chodzi. Wszystko to zupełnie bez jakiegokolwiek blichtru, za to z pewną dozą artystycznej bezczelności i pociągającą pewnością siebie.

Enej to olsztyńska formacja działająca od 2002 roku. Część członków zespołu ma ukraińskie korzenie, co wyraźnie słychać w twórczości grupy – w radosnym kolażu rocka, folku, ska i reggae zdecydowanie czuć słowiańską duszę rodem zza naszej wschodniej granicy. W 2008 roku Enej wydał swoją debiutancką płytę „Ulice”. Dwa lata później miał miejsce jeden z najważniejszych momentów w działalności zespołu: Enej zagrał na Przystanku Woodstock, co zaowocowało nagrodą publiczności tego festiwalu, Złotym Bączkiem. W 2010 roku grupa wydała również swój drugi album, „Folkorabel”, zawierający przebojowy singel „Radio Hello”. W następnym roku Enej wystąpił w pierwszej edycji telewizyjnego programu „Must Be the Music. Tylko muzyka” i zajął pierwsze miejsce w jego finale, co okazało się kolejnym kamieniem milowym w scenicznej karierze formacji. 2012 rok przynosi kolejne wydawnictwo – „Folkhorod”. Singlem promującym nowy album została piosenka „Tak smakuje życie”, która szybko podbiła rozgłośnie radiowe i serca słuchaczy. W lutym 2015 roku wydana została kolejna płyta Eneja, „Paparanoja”, którą promują singlowe utwory „Zbudujemy dom” oraz „Nie chcę spać”.

Kamil Bednarek to jedna z najlepiej rozpoznawalnych twarzy współczesnego polskiego reggae. Pierwsze muzyczne kroki artysta ten stawiał jako wokalista powstałej w 2008 roku formacji StarGuardMuffin. Grupa zdobyła uznanie podczas rozlicznych przeglądów i festiwali, jednak największym przełomem w karierze Bednarka okazał się występ w trzeciej edycji show „Mam talent!”. Wokalista zajął w jej finale II miejsce i stał się największym telewizyjnym odkryciem ostatnich lat. Polska zakochała się w ciepłym, głębokim wokalu Kamila – płyta jego zespołu pokryła się podwójną platyną. W 2012 roku działalność StarGuardMuffin została bezterminowo zawieszona. Wtedy Kamil Bednarek wraz z perkusistą Maćkiem Pilarzem, klawiszowcem Radkiem Szyszkowskim oraz dwoma nowymi muzykami rozpoczął pracę nad kolejną płytą – Jestem - która światło dzienne ujrzała w listopadzie 2012 roku. Była to pierwsza w dyskografii młodego artysty pozycja wydana pod szyldem Bednarek. Nowy album został wyjątkowo ciepło przyjęty, zaś utwory takie jak Jestem sobą..., Think About Tomorrow, nastrojowa Cisza czy własna wersja utworu Marka Grechuty Dni, których nie znamy stanowią dziś muzyczną wizytówkę wykonawcy.

Niemożliwe byłoby mówienie o polskiej scenie rockowej ostatniej dekady z pominięciem zespołu Coma. Powstała w 1998 roku łódzka formacja zdobyła licznych fanów dzięki mocnemu brzmieniu, głębi tekstów oraz charyzmatycznemu wokaliście, Piotrowi Roguckiemu. Popularność Comy na dobre zaczęła rosnąć po płytowym debiucie w 2004 roku. „Pierwsze wyjście z mroku” zachwyciło słuchaczy – paradoksalnie – mrocznym szlifem rockowych utworów, zarówno bardziej balladowych, jak i gitarowych petard. Następny album umocnił pozycję zespołu, zaś wydana w 2008 roku koncepcyjna „Hipertrofia” ukazała twórczą dojrzałość i artystyczną konsekwencję. Sześć albumów studyjnych, dwa koncertowe, rzesze fanów i setki koncertów – oto dorobek Comy. Na koncerty tej grupy po prostu się wraca. Ci, którzy jeszcze nie mieli okazji doświadczyć energii formacji na żywo, powinni jak najszybciej to nadrobić – na szczęście niebawem będą mieli okazję!

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.



Powiązane