XXV Festiwal Blues nad Bobrem - Karnet


XXV Festiwal Blues nad Bobrem

Blues nad Bobrem to nie tylko koncerty, ale przede wszystkim jedne z największych warsztatów muzycznych w Polsce, na których uczestnicy szlifują umiejętności gry na gitarze, harmonijce ustnej, perkusji oraz klawiszach pod okiem uznanych muzyków.


Festiwal powstał w 1990 roku z inicjatywy miłośników bluesa. Z ich wewnętrznej potrzeby niesformalizowanego i niczym niezmąconego muzykowania w gronie najlepszych. Pierwsze jego edycje odbywały się z uczestnictwem Ryśka Riedla i Tadeusza Nalepy, którzy swym młodzieńczym entuzjazmem i niesamowitą charyzmą przyciągali rzesze fanów. Blues nad Bobrem symbolizował wyzwolenie i ukazywał radość, jaką można czerpać ze wspólnego grania i uczestniczenia w koncertach.

Podczas Bluesa nad Bobrem odbywa się kilka, a może nawet kilkanaście różnych imprez, które składają się na całość pod nazwą Festiwal. Głównym jego punktem są warsztaty. Każdy kto ma taką potrzebę, może doskonalić swoje umiejętności w zakresie gry na gitarze elektrycznej, akustycznej i basowej, harmonijce ustnej, perkusji, klawiszach, saksofonie. Może śpiewać, uczyć realizacji dźwięku i fotografować. Warsztaty prowadzone są przez najznamienitszych artystów polskiej sceny muzycznej, którzy z wielkim zapałem przekazują całą swoją olbrzymią wiedzę i wieloletnie doświadczenie młodym. Najlepsi uczestnicy warsztatów mają możliwość otrzymania prestiżowej nagrody dla najciekawiej zapowiadającego się gitarzysty i basisty. Wyróżnieni zostają także harmonijkarze. W trakcie warsztatów odbywają się również konsultacje z zagranicznymi muzykami, porywające słuchaczy wykłady, np. dotyczące współpracy na scenie, historii muzyki rozrywkowej oraz czerpania pełnej radości z muzykowania.

Wieczorami każdy może pochwalić się swoimi umiejętnościami oraz pokazać to, czego nauczył się podczas codziennych zajęć, uczestnicząc w jam session. Na scenie pod czujnym okiem swoich mistrzów można zmierzyć się ze standardami bluesowymi, jazzowymi i sprawdzić się w improwizacjach.

Oprócz warsztatów w ramach festiwalu każdego roku odbywa się pierwsza w Polsce msza w oprawie bluesowej, w której uczestniczą warsztatowicze razem z wykładowcami. Msza cieszy się dużym zainteresowaniem uczestników i bolesławian. Od dwóch lat kończy się koncertami gwiazd.

Na zakończenia festiwalu ma miejsce koncert finałowy. Występują znane gwiazdy polskiej sceny bluesowej oraz orkiestra festiwalowa złożona z wykładowców Bluesa nad Bobrem. W tym czasie z Dolnego Śląska i okolic ściągają setki bluesmanów, żeby móc rozkoszować się dźwiękami płynącymi na żywo z wielkiej sceny. Koncerty zawsze są na najwyższym poziomie. Cieszą starszych i młodszych widzów.

Podczas festiwalu odbywa się przegląd zespołów bluesowych, w którym młode kapele mogą zaistnieć na scenie i zostać zauważonymi. Wykwalifikowane jury złożone z muzyków i dziennikarzy muzycznych wybiera najlepszych, honorując ich atrakcyjnymi nagrodami.

Festiwal to nie tylko nauka i ciężka praca nad własnym warsztatem muzycznym, ale przede wszystkim dobra zabawa, wypoczynek, możliwość nawiązania nowych znajomości wśród muzyków, dzięki którym możliwe jest zrealizowanie marzeń każdego z nich - koncertowania i nagrania płyt. To również zaangażowanie i praca wielu ludzi, którzy ten festiwal tworzą, od lat kochają i czują się z nim związani, w tym sporego grono ciągle młodych wolontariuszy.

Plan imprezy:

15 sierpnia
Przegląd zespołów bluesowych, Sławek Wierzcholski & Nocna Zmiana Bluesa, Kraków Street Band, Po Godzinach Blues Band

16 sierpnia
Magda Piskorczyk Masterclass, Dżem

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.



Powiązane