Bracia Figo Fagot w Poznaniu

Bilety na koncert Bracia Figo Fagot w Poznaniu - 26-09-2015

Koncert Bracia Figo Fagot w Poznaniu

Bracia Figo Fagot

26.09.2015 20:00

Poznań(Wielkopolskie) - Klub Eskulap


Poznański klub Eskulap zaprasza na koncert zespołu Bracia Figo Fagot!

Początki grupy sięgają września 2010, kiedy rozpoczęto kręcenie serialu komediowego pt. Kaliber 200 volt, emitowanego na kanale RBL.TV w 2011. Na potrzeby każdego odcinka był przygotowywany miniteledysk w stylu disco polo z wyraźnie nieklasycznymi tekstami tego gatunku muzycznego charakteryzującymi się czarnym humorem i licznymi wulgaryzmami. Po udostępnieniu serialu szerszej publiczności na oficjalnym kanale YouTube stacji Rebel:tv rozległy się prośby fanów serialu o faktyczne założenie zespołu wykonującego taką muzykę. Chociaż zespół zadebiutował na IV Festiwalu Twórczości Żenującej Zacieralia odbywającym się 15 stycznia 2011 w warszawskim klubie muzycznym Progresja, gdzie wykonywał piosenki z nakręconego serialu, to faktycznie nagranie płyty studyjnej i aktywacja grupy nastąpiła w 2012.

Fragmenty utworów Braci Figo Fagot występują także w kreskówkach Git Produkcji, m.in. w Kapitanie Bomba w odcinku 95 „Admirał Jachaś” lub kinowej wersji Kapitana Bomby pt. „Kutapokalipsa”.

5 października 2013 odbyła się premiera drugiej płyty zespołu o nazwie Eleganckie chłopaki. Gościnnie wystąpił na niej Czesław Mozil.

Muzyka wykonywana przez Braci Figo Fagot powszechnie zaliczana jest do gatunku disco polo. Piotr Połać (Figo) zaznacza jednak, że jest to miejska odmiana tego nurtu (disco w rytmie polo). Od wiejskiego ma ją odróżniać m.in. „skomplikowane zabiegi muzyczne, pocięta rytmika i inna estetyka”. Muzycy przyznają, że nie celują w publiczność zgromadzoną w remizach i na wiejskich potańcówkach. W przeciwieństwie do typowych muzyków disco polo na koncertach grają na żywo i nie śpiewają z playbacku.

12 lutego 2014 r. na gali w Chorzowie Bracia Figo Fagot odebrali nagrodę w plebiscycie Niegrzeczni 2014, wygrana w kategorii Niegrzeczny Artysta.

Teksty niektórych piosenek zespołu odbierane są jako nawołujące do nienawiści i znieważające Romów. Stowarzyszenie Romów w Polsce złożyło w maju 2013 r. w poznańskiej prokuraturze zawiadomienie, w którym zarzucono zespołowi nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Po umorzeniu sprawy Stowarzyszenie zwróciło się do Prokuratora Generalnego, który w czerwcu 2013 r. przekazał sprawę Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie. Pomimo ciepłego przyjęcia, z repertuaru zespołu nie był zadowolony wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich.



Powiązane