Rawa Blues Festival 2015 - Rabat ING


Rawa Blues Festival odbywa się co roku na początku października w Katowicach. Historia festiwalu rozpoczęła się w 1981 roku. Z czasem Rawa Blues stała się największym i najbardziej rozpoznawalnym wydarzeniem bluesowym w Polsce.

35 Rawa Blues Festival
The World's Biggest Indoor Blues Festival


Rawa Blues – największy na świecie bluesowy festiwal organizowany w zamkniętym pomieszczeniu – obchodzi w tym roku 35 urodziny. - Przypomnę, że w katowickim „Spodku” słuchaliśmy plejady najwybitniejszych artystów chicagowskiego bluesa, by wspomnieć: Koko Taylor, Juniora Wellsa, Magika Slima, Lonniego Brooksa.

To na Rawie Blues - po raz pierwszy w Polsce – mieliśmy okazję spotkać się na żywo  z luizjańską odmianą bluesa – zydeco. Poznaliśmy na festiwalu także bardziej wyrafinowane formy bluesa, gdy razem z  zespołem zagrał i zaśpiewał mistrz stylu harmolodic James Blood Ulmer oraz gdy niezapomniany koncert, przesycony duchem muzyki gospel dali Blind Boys of Alabama. Zagrali w Katowicach również pionierzy – wielce zasłużonej dla popularyzacji gatunku - brytyjskiej sceny bluesowej: The Blues Band, Savoy Brown i Chicken Shack. A podczas ostatnich trzech edycji Gościliśmy także współczesnych mistrzów gatunku zza Oceanu: Roberta Cray'a, Keb' Mo' i Roberta Randolpha - wspomina Irek Dudek, dyrektor śląskiego festiwalu.


Poniżej prezentujemy sylwetki artystów, którzy zagrają na Dużej Scenie podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji Rawa Blues Festival.

Elvin Bishop
Fani bluesa na całym świecie poznali go w latach sześćdziesiątych, kiedy to został gitarzystą Paul Butterfield Blues Band – zespołu, który w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia zrewolucjonizował amerykańską scenę muzyczną. Już jako solista nagrał singla, który wskoczył do pierwszej trójki listy przebojów "Billboardu" i do dziś chętnie wykorzystywany jest przez branżę filmową. Pracował z wieloma bluesowymi legendami, między innymi z Johnem Lee Hookerem i B.B. Kingiem. Od niedawna może poszczycić się członkostwem w elitarnym "Rock and Roll Hall of Fame". Potrójny laureat tegorocznych „bluesowych Oscarów”, czyli „Blues Music Awards”.  
        

Bettye LaVette
Ta znakomita wokalistka jest w muzycznym biznesie od ponad 50 lat. Nie pisze własnych piosenek, ale – podobnie jak Tina Turner, czy Joe Cocker - wspaniale interpretuje utwory z różnych muzycznych gatunków.
O pozycji Betty LaVette w USA świadczy fakt, że w 2009 roku została zaproszona do udziału w specjalnym koncercie z okazji inauguracji prezydentury Baracka Obamy. Zaśpiewała wówczas utwór "A Change Is Gonna Come" z repertuaru Sama Cooke'a w duecie z Jonem Bon Jovi. Wokalistka przyjedzie na Rawę Blues z najnowszym, bardzo udanym albumem "Worthy". Znalazły się na nim między innymi kompozycje znane z repertuaru Rolling Stonesów, Beatlesów (przepiękna, mocno zmieniona wersja "Wait" z albumu "Rubber Soul") i Boba Dylana.


Jarekus Singleton
Gitarzysta i wokalista - jeden z największych talentów współczesnego amerykańskiego bluesa, kolejny z podopiecznych słynnej bluesowej wytwórni Alligator Records. Jego najnowsza płyta „Refuse To Lose” zbiera świetne recenzje, przyniosła mu także trzy nominacje do prestiżowych Blues Music Awards, a znawcy wieszczą, że będzie kolejnym wielkim nazwiskiem w tym gatunku muzycznym.
 

Selwyn Birchwood
„Muzyk dużego formatu” - napisano o nim w cenionym magazyn „Rolling Stone”. I nie jest to odosobniona opinia. Pochodzący z Florydy gitarzysta i wokalista, to kolejny „młody wilk” amerykańskiej sceny bluesowej. Jego muzyczna kariera nabrała rozpędu w 2013 roku, kiedy wygrał międzynarodowy konkurs International Blues Challenge. Birchwood jest laureatem tegorocznej „Blues Music Award” dla najlepszego debiutanta.


Irek Dudek
Bluesman i dyrektor największego na świecie blueowego festiwalu, organizowanego w zamkniętym pomieszczeniu. W tym roku Rawa Blues świętuje 35 urodziny, natomiast jego „spiritus movens” celebruje okrągłą rocznicę – 50 lat gry na harmonijce ustnej. Co roku, Irek Dudek stara się zaskoczyć publiczność Rawy swoją artystyczną propozycją. Po spektakularnym ubiegłorocznym koncercie z orkiestrą symfoniczną NOSPR-u, również w tym roku towarzyszyć mu będzie na scenie liczne grono muzyków. Artysta wystąpi bowiem z big bandem, z którym przypomni przede wszystkim materiał z płyty „No.1”. Ale w repertuarze koncertu nie zabraknie także paru niespodzianek. Jakich? O tym trzeba przekonać się samemu podczas koncertu w „Spodku”...


Sławek Wierzcholski
Jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny bluesowej  -  oraz jego Nocna Zmiana Bluesa po długiej przerwie wracają na Rawę Blues. Dwadzieścia osiem wydanych płyt (3 winyle 4 DVD i aż 21 CD), nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa (Charlie Musselwhite czy Louisiana Red), koncerty supportujace gwiazdy bluesa światowego formatu: B.B.King (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). Nocna Zmiana Bluesa zagrała kilka tysięcy koncertów w Polsce i praktycznie  całej Europie a także w Stanach Zjednoczonych i  egzotycznym Zimbabwe w Afryce!


Boogie Boys
Boogie Boys od ponad dekady konsekwentnie budują swoją międzynarodową karierę. Bez większego ryzyka można powiedzieć, że są dla polskiego bluesa tym, czym Vader i Behemoth dla rodzimego ciężkiego grania, czyli markowym towarem eksportowym. Zespół wyróżnia się oryginalnym składem: dwóch pianistów, perkusista i kontrabasista. Na scenie potrafią dać czadu bardziej niż niejedna kapela ze ścianą elektrycznych gitar.


Roman Puchowski
Człowiek – orkiestra: współpracował i współpracuje z wieloma uznanymi postaciami polskiej, europejskiej i amerykańskiej sceny bluesowej i jazzowej; prowadzi warsztaty gitarowe, jest również ambasadorem polskiej muzyki poza granicami naszego kraju. Nie ogranicza się zresztą do bluesa – kilka lat temu sporo zamieszania w alternatywnych kręgach narobiły nagrania formacji Von Zeit (grupa gościła między innymi na antenie MTV oraz radiowej Trójki).


Wielka Łódź
Muddy Waters, Howlin' Wolf, Willie Dixon – tych bluesowych mistrzów lider Wielkiej Łodzi Krzysztof „Dr Blues” Rybarczyk wskazuje jako swoje największe inspiracje. Grupa już w latach osiemdziesiątych z powodzeniem przenosiła na polski grunt klasycznego chicagowskiego bluesa i pozostaje wierna tej stylistyce do dziś.


Blues Junkers
Kwartet ze stolicy, specjalizujący się w tradycyjnym bluesie – który nazwę zawdzięcza standardowi autorstwa Championa Jacka Dupree - wskoczył do składu Dużej Sceny zostawiając w pokonanym polu blisko 80 wykonawców, którzy nadesłali swoje propozycje na tegoroczny festiwal.


Wes Gałczyński & Power Train
Zwycięzcy plebiscytu internautów, dzięki ich głosom wskoczyli do grona wykonawców Dużej Sceny. Trio ze Stalowej Woli prezentuje energetycznego bluesa a la Johnny Winter.


Szczegóły na temat festiwalu można znaleźć w oficjalnym serwisie rawablues.com a także na facebook.com/rawablues.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.