Estrada Młodych w Jeleniej Górze

Bilety na koncert Estrada Młodych w Jeleniej Górze - 10-03-2016

Koncert Estrada Młodych w Jeleniej Górze

różni wykonawcy

10.03.2016 19:00

Jelenia Góra(Dolnośląskie) - Sala Koncertowa im. Stefana Strahla


Dawid Runtz – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej
Dominika Łukasiewicz – słowo
***
ESTRADA MŁODYCH
Antonín Dvořák – Serenada d-moll na instrumenty dęte op. 44
Wolfgang Amadeus Mozart – Serenada B-dur Gran Partita KV 361

Gdyby przenieść się w czasy średniowiecznych  Trubadurów to możnaby usłyszeć wieczorową porą piękne serenady. Pieśni miłosne tworzone z głębi serca pod oknem wybranej damy przy akompaniamencie gitary. Tradycja ta ma swoje korzenie w krajach południowej Europy, zwłaszcza Hiszpanii i Włoch. Jednak z nastaniem baroku dźwięki serenad milkną, by powrócić w nieco zmienionej formie w klasycyzmie. Zaczynają pojawiać się w twórczości Haydna, Boccheriniego, Mozarta przybierając formę kameralnej muzyki popularnej,  przeznaczonej na zespół instrumentów dętych, smyczkowych lub jednych i drugich.
W twórczości Wolfganga Amadeusa Mozarta odnaleźć można najsłynniejszą Serenadę „Eine kleine Nacht Musik”, ale nie jest ona jedyną skomponowaną przez wiedeńskiego mistrza. Część z nich powstawała na zamówienie salzburskiej rodziny Haffnerów, inną odnajdujemy w operze „Don Giovanni”, wszystkich jest równo 13. Serenadę B-dur KV 361 Mozart zaczyna tworzyć w Monachium w 1781 roku równolegle komponując jedną z pierwszych oper – Idomeneo, a kończy dopiero kilka lat później w Wiedniu. Jego Serenada Gran Partita przeznaczona jest na instrumenty dęte: 2 oboje, 2 klarnety, 2 rożki basetowe, 2 rogi w F, 2 rogi w B, 2 fagoty oraz kontrafagot. Należy zaznaczyć, że klarnety są wówczas nowością wśród instrumentów dętych, a Mozart staje się swoistym propagatorem tego instrumentu.
W 1878 roku Gran Partita wykonywana jest na jednym z wiedeńskich koncertów. Wśród publiczności siedzi, znany już wówczas i uznany przez krytyków, czeski kompozytor – Antonin Dvořák. Będąc pod ogromnym wrażeniem kompozycji Mozarta, po powrocie do Pragi zaczyna on pracę nad własną Serenadą. Utwór dedykuje krytykowi muzycznemu L. Ehlertowi. Gdy Serenada d- moll ukazuje się drukiem wypowiada się o niej pochlebnie przyjaciel  Dvořáka – Johannes Brahms. Uznaje ją za najlepszą kompozycję stworzoną przez czeskiego kompozytora. W Serenadzie odnajdujemy ducha mozartowskiej lekkości połączonego z  klasyczną formą oraz słowiański temperament  i romantyczny espresyjny wydźwięk.
Śledząc historię opisanych utworów nie dziwi fakt, że taki repertur wybrał dyrygent młodego pokolenia – Dawid Runtz.  Od 2011 roku student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej, kształcący się pod kierunkiem maestro prof. Antoniego Wita. Od sezonu artystycznego 2014/2015 Dawid Runtz współpracuje z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie, jako asystent dyrygenta przy produkcjach scenicznych. W ostatnim sezonie artystycznym zadebiutował m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. W 2013 roku został laureatem II nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu oraz nagrody specjalnej Dyrektora Filharmonii Dolnośląskiej. Oprócz osiągnięć dyrygenckich Dawid Runtz odnosił kompozytorskie sukcesy. W roku 2010  roku zdobył I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Uczniowskie Forum Muzyczne w Warszawie pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ogłoszonym w ramach Roku Chopinowskiego, za skomponowanie utworu Evolution na orkiestrę kameralną. W czerwcu 2016 roku poprowadzi Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Warszawie podczas koncertu dyplomowego.



Powiązane