MISTRZOWSKIE WYKONANIA w Jeleniej Górze


Jerzy Swoboda – dyrygent
Mariusz Patyra – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej
***
MISTRZOWSKIE WYKONANIA

Gioacchino Rossini – Uwertura do opery Cyrulik sewilski
Niccolo Paganini – III Koncert skrzypcowy E-dur
Franz Schubert – VIII Symfonia h-moll Niedokończona
***
Laureat jednego z najważniejszych i najtrudniejszych konkursów na świecie, zdobywca pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui – Mariusz Patyra. Ten utalentowany skrzypek jest również finalistą wielu innych konkursów międzynarodowych m. in. w Hanowerze czy Cremonie. Grę na skrzypcach rozpoczął w wieku siedmiu lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina)  w klasie prof. K. Węgrzyna i Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w klasie prof. I. Kertschera. Koncertował w wielu europejskich krajach m.in. w Hiszpanii, Czechach, Rosji, Austrii, Niemczech i we Włoszech, w Stanach Zjednoczonych i Japonii.
W dniu 03.06.2016 roku Mariusz Patyra wykona III Koncert skrzypcowy E-dur Niccola Paganiniego. Koncerty tego najznakomitszego skrzypka-wirtuoza, po dzień dzisiejszy stanowią ostateczny sprawdzian biegłości technicznej każdego, kto porwie się na ich wykonanie. Wymagają najwyższej klasy wykonawczej oraz precyzyjnego prowadzenia smyczka.
Niekwestionowanym mistrzem w swojej dziedzinie jest także Gioacchino Rossini. Tworzył on dzieła o lekkim dowcipie  i doskonałej konstrukcji, jednym z takich dzieł była opera napisana jedynie w 22 dni – Cyrulik sewilski. Niestety oryginalna uwertura do tej opery zaginęła wkrótce po premierze, prawdopodobnie oparta była na motywach hiszpańskiej muzyki ludowej. W Bolonii zastąpioną ją uwerturą, którą wcześniej grano do Aureliana w Palmirze oraz Elżbiety, królowej Anglii. Owa uwertura to niewątpliwie dzieło mistrzowskie. Uwagę słuchacza przykuwa bogactwem melodii oraz walorami harmonicznymi. Wstępne Andante maestoso zawiera serię niejednoznacznych rozwiązań, w których zatraca się tonalny sens myśli muzycznej, by w dwóch ostatnich aktach ujawnić, że zmierza do tonacji E-dur. W roku 1813 takie rozwiązania były innowatorskie.
Uwertura włoska stała się punktem wyjścia do wykształcenia klasycznej formy symfonii - zamkniętej w czterech częściach. VIII Symfonia h-moll Franza Schuberta posiada jedynie dwie części i właśnie z tego powodu została nazwana Niedokończoną. Pomimo tego, iż Schubert był mistrzem muzycznych miniatur, a w jego symfoniach można dopatrywać się słabości konstrukcyjnych, bez wątpienia Niedokończona symfonia jest skończona. Jej dwie części dopełniają się idealnie tworząc jednolitą, piękną strukturę muzyczną.
Koncert poprowadzi znany doskonale jeleniogórskim melomanom Jerzy Swoboda - absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej, w której studia dyrygenckie ukończył z wyróżnieniem pod kierunkiem Krzysztofa Missony. W latach 2006-2008 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Jerzy Swoboda dyrygował wieloma znakomitymi orkiestrami w Polsce i za granicą.
Występował na prestiżowych festiwalach oraz w najsłynniejszych europejskich salach koncertowych. Ma szeroki repertuar od muzyki dawnej po współczesną. Przygotował wiele prawykonań utworów kompozytorów współczesnych. Dokonał licznych nagrań radiowych i płytowych w Polsce, Francji, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Płyta nagrana z Zofią Kilanowicz i Orkiestrą Filharmonii Śląskiej (III Symfonia pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego) została płytą roku 1994 i otrzymała Nagrodę Polskiego Przemysłu Muzycznego Fryderyk.