Brave Festival: Tresor Nzengu

Bilety na Brave Festival: Tresor Nzengu

Brave Festival: Tresor Nzengu

różni wykonawcy

02.07.2016 21:00

Wrocław(Dolnośląskie) - Centrum Kultury Impart


Brave Festival: Tresor Nzengu


Trésor Nzengu to poeta, muzyk, aktywista i uchodźca polityczny z Demokratycznej Republiki Konga. Mieszka dziś w obozie dla uchodźców Dzaleka w Malawi. Obóz liczy ponad 10 tysięcy ludzi, którzy pochodzą z różnych krajów Afryki, trwających w wojennych konfliktach, i z różnych grup etnicznych.


Nie ma w obozie kultury dominującej, poczucia jedności całej społeczności, często dochodzi do napięć, a nawet do przemocy. Ludzie trwają tu z nadzieją na nowe życie gdzie indziej, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii. Trésor Nzengu, który był w swoim kraju popularnym poetą i muzykiem zaangażowanym, przez reżim uznany został za twórcę wywrotowego. Ratując swoje życie uciekł z Konga. Teraz pisze utwory pochylające się nad doświadczeniem uchodźców i organizuje festiwal Tumaini w Dzaleka. Uprawia takie gatunki jak hip-hop i slam. Jego poezja i muzyka zostały już docenione w Malawi. Opowiada o doświadczeniu utraty, jakiej poddani są uchodźcy, trwaniu w próżni, bezdomności, czekaniu na szansę na rozpoczęcie wszystkiego od nowa. Jego teksty mają najczęściej pesymistyczny wydźwięk, ale są artystycznie piękne. Pisze przede wszystkim w języku francuskim, a także w językach lokalnych Konga, jak suahili i lingala.

Występuje wraz z przyjaciółmi uchodźcami, którzy jak on są świetnymi artystami, muzykami, wokalistami. Podczas koncertów nie waha się szokować, używając drastycznych słów i obrazów, by mówić o traumie bycia na uchodźstwie, o okrucieństwie współczesnego świata rozdartego wojnami. Stara się pokazać uchodźców jako takich samych ludzi jak każdy z nas, zmuszonych do sytuacji be wyjścia przez okoliczności, nad którymi nie mają kontroli. Trésor jako aktywista prezentuje swoją twórczość nie tylko na scenach artystycznych, w obozie, ale i w ambasadach, czy na spotkaniach biznesowych. A w Dzaleka założył stowarzyszenie kulturalne, by aktywizować uchodźców do uprawiania sztuki, która potrafi leczyć z psychicznych ran.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora



Powiązane