22 Miedzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. Galowy Koncert Inauguracyjny

Bilety na 22 Miedzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. Galowy Koncert Inauguracyjny

22 Miedzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. Galowy Koncert Inauguracyjny

różni wykonawcy

01.07.2016 20:00

Warszawa(Mazowieckie) - Polskie Radio Studio Koncertowe im. W. Lutosławskiego


Organizator: Fundacja JAZZ ART

Partner Koncertu: Włoski Instytut Kultury, Ambasada Włoch w Warszawie

Wykonawcy:
Stefano Bollani - fortepian
Jesper Bodilsen - kontrabas
Morten Lund - perkusja

Podczas koncertu inaugurującego,  na jedynym koncercie w Polsce , wystąpi  gwiazda  europejskiego jazzu  i wirtuoz włoskiego fortepianu – Stefano Bollani. 
Od wielu lat świeci blaskiem wyjątkowym. Ekspresjonista, komik, solista i lider. Posiada wyjątkowy dar nawiązywania  kontaktu i dialogu z publicznością. Do swych improwizowanych fantazji wplata przeróżne style.


Stefano Bollani - edukację muzyczną zaczął w wieku sześciu lat, a w wieku piętnastu lat rozpoczął oficjalną karierę,  występując  z zespołami popowo-rockowymi i jazzowymi. W 1993 ukończył Cherubini Conservatory we Florencji. Przełomem w jego działalności  okazało się spotkanie w 1996 z mentorem i mistrzem, dziś przyjacielem – Enrico Ravą. Muzycy dali wspólnie setki koncertów na całym świecie, nagrali  trzynaście docenionych i nagrodzonych przez międzynarodową  krytykę albumów.
Artysta nieustanie szuka inspiracji. Najchętniej czerpie z teraźniejszości improwizując z wybitnymi mistrzami  jak: Chick Corea, Gato Barbieri, Pat Metheny, Richard Galliano, Paolo Frescu, Bill Frisell, Paul Motian, Hamilton de Holanda.

Ten sam duch poszukiwacza towarzyszy mu, gdy gra z takimi zespołami jak Orkiestra Teatru La Scala w Mediolanie, Orchestre National de Paris, czy Gewandhaus-Orchester w Lipsku i gdy występuje  pod batutą  takich dyrygentów,  jak  Riccardo Chailly, Kristjan Järvi, Daniel Harding.

Bollani to artysta wielu talentów. W 2003 otrzymał nagrodę Premio Carosone za książkę o historii jazzu i swingu we Włoszech „L’America di Renato Carosone”, zaś w 2006 opublikował swoją pierwszą powieść „La sindrome di Brontolo” .
Czas między koncertami wypełnia mu  realizacja wielu projektów teatralnych i filmowych,  np. „First Floor”  z Banda Osiris czy „La Regina Dada”, napisane dla Valentina Cenni, znakomitej aktorki, która jest  jego towarzyszką życia.
Wszystko czego się podejmuje Stefano Bollani ma przynosić radość.  Jego ostatni album nagrany dla ECM nosi znamienny, pożyczony od Toma Robbinsa, tytuł „ Radość mimo wszystko”.
Artysta otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym  Europejską Nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Jazzowego Muzyka Roku w 2007 roku. Jest również laureatem  Hans Koller European Jazz Prize, a w 2003 japoński „Swing Journal” przyznał  mu tytuł New Star Award. W 2010 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Berklee College of Music w Bostonie.
Był też wielokrotnie nagradzany za swoje albumy, m.in.:  w  2013 roku za  O Que sera  - duet z brazylijskim  mandolinistą Hamiltonem de Holanda,  uznanym jednym z najlepszych albumów przez amerykański magazyn Downbeat i włoski Jazz i Jazzit, a w 2015 roku  album  Gleda Songs  from Scandinavia  został oceniony przez Musica Jazz najlepszym albumem  nagranym w Nowym Jorku  (Jesper Bodilsen, Morten Lund, Mark Turner i Bill Frisel).
Od 14 lat, wraz ze znakomitymi muzykami europejskimi, basistą Mortenem Lundem i perkusistą Jesperem Bodilsenem, stara się przekazać publiczności radość jaką sprawia połączenie dźwięków  ich instrumentów.

Jesper Bodilsen - światowej klasy duński basista, kompozytor, lider zespołu i producent. Absolwent Królewskiej Akademii Muzycznej w Aarhus w Danii. Po studiach występował w legendarnym klubie jazzowym BENT J u boku wielkich artystów jazzowych, takich jak: James Moody, Benny Golson, Lee Konitz, Tom Harrell, Joe Lovano, Horace Parlan, Phil Woods. W 1997 roku otrzymał  prestiżową nagrodę The Memorial Bursary of Edward Eriksen i został wykładowcą na macierzystej uczelni Aarhus. Z Edem Thigpenem, dołączył do jego trio i wraz z pianistą Carsten Dahlem w 1998 roku nagrał swój pierwszy album "It´s Entertainment", który został nominowany do duńskiego Grammy i wygrał Jazz Special Prize. Bodilsen grał i nagrywał z Thigpenem do 2010 roku - trwająca 13 lat współpraca zaowocowała nagraniem 6 albumów. Przez ponad dekadę współpracował z duńską wokalistką Katrine Madsen. W 1999 roku założył pierwszy zespół Scandinavian Summit, z którym nagrał dwa albumy i koncertował po Europie, Azji oraz Australii. Grał  koncerty z Enrico Rava, Stefano Bollani, Gianlucca Petrella, Johnem Abercrombie.
 
W 2002 roku Morten Lund i Jesper Bodilsen zostali członkami Jazzpar Sixtet s Enrico Ravy, wtedy też rozpoczęła się ich współpraca z włoskim mistrzem fortepianu – Stefano Bollani. W 2004 roku w składzie Bollani-Lund-Bodilsen nagrał dla Stunt Records album "Mi ritorni in mente" i został został wyróżniony nagrodą Django d'Or  jako Performer of the Year, a tym samym roku  jego trio nagrało swój drugi album "Gleda". W 2005 roku album był na czwartym miejscu na włoskich listach jazzowych, a rok później był nominowany do Australian Bell Award dla Best International Jazz Album. Trio  występowało w klubach i na festiwalach takich jak festiwal Jazz Umbria, Copenhagen Jazz Festival oraz w legendarnym Birdland w Nowym Jorku. Z wokalistą Katrine Madsen nagrał album "Close To You", który był nominowany do duńskiego Music Award  w kategorii najlepszy jazzowy album wokalny.
 
Dla wytwórni ECM i producenta Manfreda Eichera Trio Bollani-Lund-Bodilsen nagrało album "Stone In The Water", który został uznany przez kilka magazynów jazzowych na całym świecie, za najlepszą nagranie tria 2009 roku. Rok później, m.in.: z Ulfem Wakeniusem nagra nowy album Short Stories for Dreamers. Jego ostatni album to "Scenografie", wydany dla włoskiej wytwórni Carosello Records. Twórczość Bodilsena ukazuje jego wszechstronne umiejętności jako kompozytora, lidera zespołu, basisty i producenta. 
Od wielu lat Bodilsen wykłada muzykę. W 2012 roku Jesper został wybrany na przewodniczącego Dansk Jazzmusiker Forening - stowarzyszenia, które działa na rzecz edukacji  improwizujących muzyków.
 
Morten Lund - od początku kariery zdobył renomę jako jeden z najaktywniejszych i najlepszych duńskich perkusistów. Zdaniem krytyków idzie w ślady znanego Alexa Riela. Pochodzi z muzycznej, duńskiej rodziny. W wieku 6 lat Morten rozpoczął grę na perkusji. W 1993 roku przyjęto go do Królewskiej Akademii Muzycznej w Aarhus w Danii. Podczas drugiego roku studiów  Morten rozpoczął współpracę z międzynarodowej sławy Klüvers Big Band. W 2002 roku  Morten Lund i Jesper Bodilsen zostali członkami  Jazzpar Sixtet słynnego Enrico Ravy. Wtedy też rozpoczęła się ich współpraca z włoskim mistrzem fortepianu – Stefano Bollani. Jest też członkiem Paolo Fresu's Devil Quartet. Znany z niezwykłego talentu oraz umiejętności gry w różnorodnych stylistykach. Uczestniczył w nagraniach około 60 albumów. Oprócz koncertowania pracuje także jako pedagog. Jest laureatem prestiżowej nagrody Ben Webster Prize.
 

Informacje o 22 Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce na stronie: jazznastarowce.pl
 



Powiązane