Labirynt Ołeksandra Witra - Poznań

Bilety na spektakl Labirynt Ołeksandra Witra - Poznań - 12-07-2016

Spektakl Labirynt Ołeksandra Witra - Poznań

Spektakl Labirynt

12.07.2016 20:00

Poznań(Wielkopolskie) - Pawilon Nowa Gazownia


Labirynt Ołeksandra Witra

przekład i reżyseria: Andrzej Szczytko

obsada:

Antonowicz - Michał Frydrych (Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, Teatr Polski w Poznaniu), Ksenia - Agnieszka Różańska
(Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu), Pascal Maciej Pawłowski (Studio STA), Michaś - Tytus Niewiedział
(Studio STA), Siergiej - Michał Sobieralski (Studio STA)
Światło i dźwięk - Maciej Klocek

Decydującym momentem w historii Euromajdanu okazał się ranek 20 lutego 2014. Burzliwe protesty przeciwko prorosyjskiemu prezydentowi Janukowyczowi trwały już od ponad dwóch miesięcy, jednak eskalacja konfliktu miała dopiero nadejść. Tego dnia zginęło 75 osób, w większości zastrzelonych na ulicach przez rosyjsko-ukraiń skie siły bezpieczeń stwa lub snajperów zajmujących stanowiska na dachu kijowskiego Konserwatorium.

Zapraszamy na premierę spektaklu Labirynt w reżyserii Andrzeja Szczytko, która odbędzie się 23 maja o godz. 19.00 w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

Labirynt Ołeksandra Witra, jednego z najważniejszych współczesnych dramaturgów ukraińskich, określanego często jako ukraiński Nestbeschmutzer jest pierwszym ukraińskim dramatem o wydarzeniach na Majdanie oraz pierwszym tak mocnym wyrazem nękającego to społeczeństwo głębokiego rozczarowania zmarnowanym dwudziestoleciem i nieudaną rewolucją godności. Autorem przekładu i reżyserem spektaklu jest Andrzej Szczytko, laureat tegorocznej Nagrody im. Stanisława Ignacego Witkiewicza przyznawanej przez Sekcję Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego.

W wywiadzie dla miesięcznika Dialog autor sztuki przyznaje, że temat Majdanu w teatrze nie ma być próbą dokumentacji, lecz „analizą pewnego problemu moralnego i filozoficznego. Z taką intencją napisałem właśnie sztukę Labirynt poświęconą tamtym wydarzeniom. Nie tyle jest to sztuka o polityce czy ideach, ile o osobach, które znalazły się w samym centrum tej sytuacjI.

Bohaterami utworu są Antonowicz, emerytowany nauczyciel historii, Pascal, francuski dziennikarz, Michaś student konserwatorium, Ksenia prostytutka, Siergiej, podporucznik milicji. Wszystko dzieje się w milicyjnej suce: tymczasowym areszcie niedaleko Majdanu. To utwór o różnorodności postaw i samotności protestujących Ukraińców. Najdłużej towarzyszyć będziemy Antonowiczowi, już w pierwszej scenie leży pobity w milicyjnym samochodzie, nasłuchując odgłosów toczącego się
nieopodal starcia protestujących z Berkutem.