Projekt "Metropolis" : Władysław Komendarek, Agnieszka Makówka, Igor Gwadera w Warszawie

Bilety na koncert  Projekt "Metropolis" : Władysław Komendarek, Agnieszka Makówka, Igor Gwadera w Warszawie - 10-01-2017

Koncert Projekt "Metropolis" : Władysław Komendarek, Agnieszka Makówka, Igor Gwadera w Warszawie

Władysław Komendarek , Agnieszka Makówka , Igor Gwadera

10.01.2017 19:00

Warszawa(Mazowieckie) - Polskie Radio Studio Koncertowe im. W. Lutosławskiego


Projekt „Metropolis” to niezwykłe przedsięwzięcie, które łączy kino, operę, elektronikę i rockowe brzmienie. „Metropolis” czerpie z kinematografii, lecz nie będzie tylko projekcją słynnego filmu Fritza Langa. Ścieżkę dźwiękową do historycznego obrazu wykonają na żywo znakomici artyści: Igor Gwadera, Agnieszka Makówka i Władysław Komendarek.
Dotychczas miały miejsce tylko trzy koncerty  „Metropolis”: premiera podczas 7. Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit, w Teatrze Wielkim w Łodzi oraz Filharmonii Lubelskiej. Niebawem artyści pojawią się w Filharmonii Szczecińskiej.
Prestiżowe, brytyjskie pismo „Sound On Sound” określiło występ trójki artystów jako: „unikalny, wyjątkowy i niezapomniany”. Artyści pieczołowicie przygotowują każdy występ, tak by zgodnie z obietnicą każdy był inny.

Metropolis” to film, który już od niemal stulecia stanowi inspirację dla pokoleń twórców. Dzieło, które choć po premierze wywoływało u krytyków mieszane uczucia i odniosło ogromną finansową klęskę, to jednak na zawsze zmieniło sposób patrzenia na kino z gatunku SF i kino jako dziedzinę sztuki.
Film, opowiadający uniwersalną na wielu poziomach historię, sam zasługuje na dokument przygodowo-historyczno-kryminalny. Przekroczony budżet, zaginiona znaczna część filmu, odnaleziona po kilkudziesięciu latach cześć klisz w Ameryce Południowej i efekty specjalne, które do dziś budzą podziw filmowców i widzów.
Obraz jest wpisany na listę UNESCO „Pamięć Świata”, która zawiera m.in. dzieła audiowizualne o znaczeniu historycznym i cywilizacyjnym. „Metropolis” zostało docenione również przez Kościół Katolicki. Mimo wątków ezoterycznych i okultystycznych, Watykan wpisał film na listę czterdziestu pięciu szczególnie ważnych filmów ze względu na jego wyjątkowe walory artystyczne.
Przesłanie filmu Fritza Langa pozostaje aktualne do dziś: „Pomiędzy rozumem a rękami musi być serce.” Mamy nadzieję, że „sercem” podczas niezwykłego seansu będzie muzyka tworzona przez wybitnych artystów.

"Metropolis"  jest wydarzeniem towarzyszącym 8. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit. Festiwal odbywa się w Łodzi w dn. 27-30 października. 


Władysław Komendarek – instrumentalista, producent i kompozytor muzyki elektronicznej. W latach 1973-1984 członek legendarnej grupy Exodus. Ma za sobą koncerty na festiwalach rockowych (Jarocin), elektronicznych (KLEM Nijmegen-Holandia, Drezno-Niemcy, Linz-Austria), jak i jazzowych (Jazz Jamboree). Na przełomie lat 2008/2009 występował w Chorwacji i Rumuni na festiwalu Ricochet Gathering, gdzie grał z takimi artystami jak: Steve Schroyder i Steve Jolliffe – obaj z Tangerine Dream. W roku 2013 na Międzynarodowym Festiwalu Producentow Muzycznych Soundedit w Łodzi artysta otrzymał nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem”, którą otrzymali również Haydn Bendall i Bill Laswell. Podczas festiwalu miała miejsce premiera filmu dokumentalnego „Władysław Komendarek – W Kosmosie zawsze jest dobrze”. W latach 2014 i 2015 zagrał m.in. na  Boilerroom (wystąpił również w filmie dokumentalnym) i był gościem w projektach Tomasza Makowieckiego oraz zespołu Antigama.
Jest stale aktywny muzycznie, tworzy m.in. ilustracje muzyczne do filmów i przedstawień teatralnych. Koncertuje w kraju i za granicą, zaskakując swych słuchaczy wciąż nowymi, świeżymi pomysłami. Na swoim koncie ma ponad trzydzieści wydanych płyt.

Agnieszka Makówka - urodziła się w Łodzi, gdzie ukończyła Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów. Artystka ma za sobą również studia podyplomowe w „Mozarteum" w Salzburgu. Od 1998 r. jest solistką Teatru Wielkiego w Łodzi. Laureatka wielu nagród i wyróżnień, właścicielka głosu, który potrafi skruszyć nawet najtwardszą skałę.
Agnieszka Makówka już podczas studiów w 1995 r. rozpoczęła współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi debiutując jako Jadwiga w „Strasznym Dworze” Stanisława Moniuszki. W repertuarze mezzosopranistki znajdują się m.in. takie partie jak: tytułowa Carmen Bizeta, Cherubin w „Weselu Figara”, Flora w „Traviacie”, Fenena w „Nabucco”, Papagena w „Czarodziejskim flecie”, Amneris w „Aidzie”, Olga w „Eugeniuszu Onieginie” czy Izabella we „Włoszce w Algierze”.
W 1996 r. w setną rocznicę powstania kina, artystka brała udział w uroczystym wręczeniu Doktoratu Honoris Causa Uniwersytetu w Lyon wybitnym reżyserom: Andrzejowi Wajdzie i Carlosowi Saura. W tym samym roku śpiewaczka odbyła tournee z łódzką Filharmonią po Belgii, Francji i Luksemburgu z „Requiem” W. A. Mozarta. W 1999 r. Agnieszka Makówka koncertowała podczas Festiwalu im. F. Chopina w Brukseli. Wielokrotnie uczestniczyła w trasach koncertowych Teatru Wielkiego w Łodzi po Niemczech, Francji, Holandii czy Austrii.
W 2000 r. wraz z orkiestrą „Mozarteum” z Salzburga mezzosopranistka odbyła tournee ze „Stabat Mater” Rossiniego po Węgrzech i Austrii. Trzy lata później artystka debiutowała na Festiwalu Muzyki Współczesnej w Sanlukar be Barrameda w Hiszpanii. W latach 2008 – 2010 śpiewaczka uczestniczyła w wielu nagraniach dla Polskiego Radia pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

Igor Gwadera - nastolatek występuje razem z Titusem w grupie Anti Tank Nun, supportował Slasha podczas koncertu w katowickim Spodku oraz nagrał płytę z czołówką amerykańskich i brytyjskich muzyków hard rockowych. Utalentowany i niepokorny, wciąż zdobywa rzesze nowych fanów i uznanie krytyków na całym Świecie.
Igor Gwadera urodził się w 1997 r., a przygodę z gitarą rozpoczął już w wieku jedenastu lat, gdy lekcji gry na instrumencie zaczął udzielać mu Jarek "Chilek" Chilkiewicz. Młody artysta wśród swoich idoli wymienia: Randy’ego Rhoadsa, Glenna Tiptona, Dave’a Murraya, Zakka Wylde’a, Dimebaga Darrella i oczywiście swojego nauczyciela – Jarka Chilkiewicza.
Młody gitarzysta razem z Tomaszem „Titusem” Pukackim, Adamem Bielczukiem i Bogumiłem Krakowskim tworzy heavy metalową grupę Ani Tank Nun, z którą nagrał dwa krążki. Początkowo Titus i Iggy planowali zrealizować tylko jedno nagranie studyjne oraz teledysk, z czasem jednak projekt rozrósł się, w efekcie czego formacja podjęła decyzję o wydaniu pełnego albumu studyjnego – „Hang'em High”, który miał premierę w 2012 r.
W lutym 2013 r. w katowickim spodku Anti Tank Nun supportowało koncert Slasha, a trzy miesiące później Igor i spółka wydali drugą płytę – „Fire Follow Me”. Grupa ma na koncie liczne występy w kraju i za granicą, w tym roku formacja zagrała koncert m.in. podczas Przystanku Woodstock.
Gitarzysta z Goleniowa jest również członkiem zespołu WAMI. Na pomysł stworzenia grupy wpadł w 2014 r. Marco Mendoza (Whitesnake, Blue Murder, Ted Nugent, Soul SirkUS, Black Star Riders, The Dead Daisies) po polskim występie Thin Lizzy, gdy usłyszał supportującego jego zespół 16-letniego Igora Gwaderę w składzie Anti Tank Nun.  Następnie zaangażowano do projektu Vinny’ego Appice’a (Black Sabbath, Dio, Heaven & Hell,  Axis, Power Project, World War III) oraz Doogiego White’a (Rainbow, Yngwie Malmsteen, Tank, Empire, Cornerstone, La Paz, MSG).
Obecnie wirtuoz koncertuje z Anti Tank Nun i projektem „Metropolis” oraz przygotowuje kolejne płyty.



Powiązane