Proletaryat & Urzad Bezpieczeństawa w Gorzowie Wielkopolskim

Koncert Proletaryat & Urzad Bezpieczeństawa w Gorzowie Wielkopolskim - 25-02-2017

Koncert Proletaryat & Urzad Bezpieczeństawa w Gorzowie Wielkopolskim

Proletaryat , Urzad Bezpieczeństawa

25.02.2017 20:00

Gorzów Wielkopolski(Lubuskie) - Klub C-60


Bilety : przedsprzedaż 30 zł w dniiu koncertu 40 już dostępne!!
Proletaryat powstał w Pabianicach w listopadzie 1987 roku utworzony przez Tomasza "Oleya" Olejnika (ur. 11. 01. 1965r.; wokal), Dariusza "Kacpra" Kacprzaka (ur. 21. 04. 1967r.; gitara basowa) i Jarosława "Siemiona" Siemienowicza (ur. 26. 09. 1964r.; gitara). Pierwszym perkusistą formacji został Robert Szymański.
Dzięki prostej muzyce gitarowej mocno osadzonej w tradycji punk rocka lat 70 oraz tekstom opisującym problemy, z jakimi na co dzień borykają się szarzy, zwyczajni ludzie grupa szybko zdobyła zaufanie punkowej publiczności. Pierwszy koncert odbył się w maju 1988 r. na jednym z lokalnych przeglądów. Wkrótce Proletaryat został zakwalifikowany do konkursu Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. W 1988 roku nagrane zostaje demo zatytułowane ‘Revolt’, które wydano w niezależnej firmie Kaszana Warsaw Factory, a podobno nawet i za granicą. Wydawnictwo zainteresowało znanego realizatora dźwięku Andrzeja Puczyńskiego (ex-Exodus), skłaniając go do zaproponowania grupie rejestracji płyty. W trakcie sesji Proletaryat pojechał do Jarocina, skąd wywiózł nagrody publiczności i dziennikarzy. To był pierwszy Jarocin z nową nagroda jury, którą dostał Closterkeller, dlatego później pojawiły się delikatne spory na temat, kto tak naprawdę wygrał. Potem - zdaje się, że do ostatniego festiwalu, Proletaryat grał w Jarocinie jako gość.
Teksty z pierwszej płyty, w rodzaju 'Chlajmy' dobrze pokazują, że Proletaryat już wtedy potrafił wypośrodkować między poważnymi treściami a kpinami. Nie był to jednak rockowy kabaret. Chodziło o to, żeby dotknąć poważnych problemów, ale też trochę zakpić. To samo z 'Zostanę żołnierzem': tak bardzo chcę pójść do wojska, wezmę karabin i będę strzelał do ludzi..
Niechcący został wtedy pobity też swoisty rekord, bo wydane zostały dwie płyty w jednym roku. Na dodatek pod tą samą nazwą... Najpierw wyszła płyta druga, a potem pierwsza. Wydawca się nie wyrobił - czy czasowo, czy finansowo. Sprzedali "dwójkę" Polskim Nagraniom i one wydały ją na kompakcie. "Jedynka" ukazała się na kompakcie później, już w Izabelinie. A na kasetach kolejność była zachowana. Pierwsza płyta miała swój tytuł: ‘Proletariat’ przez "i". Druga nie nazywała się w ogóle. Drugi Proletaryat, od koloru okładki, przez fanów zwany jest ‘Czerwony’. Obie płyty, pierwsza i druga, są nie najlepiej nagrane - strasznie dziwnie brzmią gitary.
W grudniu roku 1990 zespół uczestniczył w 'Zadymie' na warszawskim Torwarze, w październiku 1991 r. wystąpił w Poznaniu (co udokumentowała kaseta 'Proletaryat In Concert' wypełniona kompozycjami z dwóch poprzednich płyt). Miesiąc później zadebiutował na katowickich Odjazdach, które odwiedzał jeszcze trzykrotnie. Do Jarocina w następnym roku pojechał już bez perkusisty Z. Marczyńskiego, którego wymienił Piotr "Zwierz" Pniak (ur. 31. 03. 1971 r.). Z nowym perkusistą grupa brała udział w trasach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w styczniu 1993 r. występując w poznańskim finale. W marcu 93 Proletaryat nagrał (z gościnnym udziałem gitarzysty Kobranocki Adama "Burzy" Burzyńskiego) album ‘Czarne szeregi’. Płyta jest w zasadzie podporządkowana jednej idei. Teksty charakteryzowały się bezpośredniością wypowiedzi - krytykując instytucję Kościoła ('Czarne szeregi', 'Co jest'), piętnując bezmyślność władz ('Wystarczy iskra'), czy też komentując wojenną sytuację w Jugosławii ('W imię nieważnych spraw'). Jest to płyta z potężnie brzmiącymi gitarami i wyjątkowo mocno śpiewającym Oleyem.
Po wydaniu 'Czarnych szeregów' Proletaryat ruszył wraz z Vaderem w trasę wiodącą po klubach największych miast Polski. Mimo swej odrębności stylistycznej obie grupy spotykały się ze znakomitym przyjęciem. Tournee to zaowocowało albumem ‘Live 93’, wydanym na początku 1994 roku (przez firmę, której współwłaścicielem był Kuba Płucisz z IRY). W dopełniającym ówczesny koncertowy program Proletaryatu 'No Woman No Cry' Boba Marleya zaśpiewali w chórkach Peter i Docent z Vadera.

W listopadzie 1994 ukazał się album ‘IV’. Płyta przyniosła utwory powolniejsze i cięższe, przekraczające granice heavy metalu, nadal jednak posiadające wyraźnie zarysowaną linię melodyczną. Największym powodzeniem z 'IV' cieszyła się pierwsza w dorobku Proletaryatu ballada 'Przemijanie'. Zwracał również uwagę rapowany utwór 'Na wznak'. Po wydaniu płyty grupa odbyła grudniowe tournee razem z zespołem Gdzie Cikwiaty. W październiku 1995 r. do zespołu powrócił R. Szymański. I już z nowym-starym perkusistą, a także z gitarzystą Piotrem Zalewskim Proletaryat w pięcioosobowym składzie wziął udział w Odjazdach oraz pojechał w trasę jako gość Vadera (obok Sweet Noise i Testora. Z początkiem 1996 roku R. Szymański i P. Pniak zamienili się miejscami, a ponadto odszedł P. Zalewski - w związku z czym Proletaryat powrócił do rozmiaru kwartetu. Jesienią tegoż roku ukazała się płyta 'Zuum - pod względem stylistycznym zbliżona do 'Czarnych szeregów', zaś pod względem brzmieniowym do 'IV'. Pod koniec roku 1996 P. Pniaka zastąpił Robert "Mały" Hajduk.
W 1999 r. ukazał się album ‘Made In U.S.A.’, na którym zespół powrócił do punk rocka. W trakcie sesji nagraniowej z zespołem współpracował gitarzysta Ireneusz "Zuba" Zugaj (eks-Squaw). Zuba odszedł z zespołu w październiku 2003 roku.
Dyskografię Proletaryatu uzupełnia składanka ‘The Best Of...’ wydana w 1997 r. z okazji dziesięciolecia grupy, zawierająca wybór najsłynniejszych;-) utworów, uzupełnionych dwoma odrzutami z sesji Zuum ('U mnie dobrze' i 'Nie w głowę').
W listopadzie 2003 roku, z okazji 15-lecia zespołu, ukazał się absolutny unikat - reedycja płyty ‘Revolt’. Na CD znalazły się utwory nagrane 14 lat temu, a także nigdzie nie publikowany materiał nagrany w ostatnim czasie. 'CD REVOLT' wydany został własnym sumptem z ogromną pomocą przyjaciół i życzliwych ludzi, bez których projekt ten nigdy by się nie udał.
Dyskografię zespołu uzupełniają kolejno:
2006 – płyta ‘Rec/Recycling’
2010 – płyta ‘Prawda’... Płyta w najdrobniejszych szczegółach oddaje, to co w nas samych jest najbardziej istotne, najbardziej ukryte i najbardziej ludzkie. To jak najprawdziwsza ‘Prawda’ o nas samych… (cyt. Oley)
13 kwietnia 2015 roku nakładem Agencji Artystycznej MTJ ukazał się przedostatni jak dotąd album zespołu zatytułowany Oko za oko. Płytę promował singel „Nie wyrażam zgody”[3].


Działalność pozaproletaryacka członków kapeli:
Oley zaśpiewał na płycie Piersi i Przyjaciele "60/70" ("Widzę cię w zieleni pól", "Na moście w d'Avignon" i "Szanujmy wspomnienia"), a także wziął udział w koncercie w Katowicach List Do R. Na 12 Głosów poświęconym Ryszardowi Riedlowi, gdzie razem z Dżemem wykonał "Złotego pawia" i "Niewinnych", co udokumentował album "List do R. na 12 głosów". W 1998 r. utworzył ze znanymi z TSA Stefanem Machelem, Januszem Niekraszem i Markiem Kapłonem grupę Totem, która jednak nie doczekała się płyty. Oley z Kacprem wystąpili w teledysku Golden Life "24. 11. 94". Kacper w 1994 wydał kasetę 'Peter contra Kacper' dzieląc ją między siebie a Petera - na której przedstawił się jako wokalista. Natomiast Siemienowicz z Szymańskim założyli zespół Anioły, w 1999 przedstawiając album "Anioły". W marcu 2002 Oley nagrał piosenkę do filmu 'Tytus, Romek i A'Tomek' (muzyka i słowa - W. Waglewski). Oley śpiewał też w zespole Virgin Snatch .

Tomasz "Oley" Olejnik (vocals 1987-now)
Dariusz "Kacper" Kacprzak (bass 1987-now)
Robert "Mały" Hajduk (drums 1996-now)
Wiktor Daraszkiewicz (guitar 2008-now) ex- Rezerwat

Urząd Bezpieczeństwa - skąd się wzięła? Nie ma nic wspólnego z niesławną instytucją rządową…Jej historia sięga festiwalu Jarocińskiego w 1988r. Będąc uczestnikiem jako zatwardziały „metalowiec” z ekipą przyjaciół trafiliśmy do kwatery, gdzie starsza pani zezwalała nam na przyprowadzanie różnej maści wyznawców muzyki, zagubionych w podróży, czy też na samym festiwalu. W końcu jeden z przygarniętych punków zaczął określać kwaterę mianem Urzędu Bezpieczeństwa. Może wynikało to z tego, że synem właścicielki był funkcjonariusz milicji. Proszę sobie wyobrazić miny milicjantów, kiedy po pałowaniu jednego z nas w Nysce zapytali, gdzie go odwieźć, a on oświadczył, że „do Urzędu Bezpieczeństwa” :) Wspaniałe czasy… Dlatego kiedy dostałem telefon od znajomego z propozycją stworzenia projektu punkowego nie miałem wątpliwości co do nazwy…Skojarzenie z Jarocinem było jednoznaczne. Punk nigdy specjalnie nie był moją bajką. W latach 90′tych grałem w death metalowym Necromancer, a koleś w różnych ekipach punkowych, lecz postanowiłem spróbować…i nie żałuję tej decyzji.”
Bio:
Gramy od 2010r lecz rozpoczeliśmy koncertować od 2011r. Grywaliśmy już z takimi zespołami jak Kobranocka, Luxtropeda, Proletaryat czy Karcer.
24.05.2013r miała miejsce premiera naszego singla pt. „Nóż”. Singiel składa się z trzech utworów nagranych w Metal Sound Studio, w ramach prac nad naszym pierwszym albumem pt. „Płyta RoCku”. Singiel wydaliśmy we własnym zakresie, lecz jeżeli chodzi o wydanie materiału pełnej płyty obecnie nie posiadamy takich możliwości finansowych(norma), więc oczekujemy na wydawcę.
03.06.2013r miała miejsce premiera naszego pierwszego oficjalnego klipu do utworu „Zabierz mnie”, do obejrzenia którego bardzo serdecznie zapraszamy:
// www.youtube.com/watch?v=hM0bDBjvXjM

Teledysk został nakręcony przez Alchemię Obrazu z Gorzowa Wlkp. (współpracowali m.in. z Vader)”.


irokez vol9 v4-cd5 lipca 2013r na chyba największym obecnie festiwalu punkowym w Polsce „Rock na Bagnie„ (Goniądz – plaża nad Biebrzą) miała miejsce premiera składanki „IROKEZ Vol.9 – 101 Twarzy Punka„ wydanej przez Niezależną Oficynę Wydawniczą IROKEZ. Na płycie znalazło się 12 kapel, m.in. weterani punk rocka Psy Wojny.

W prestiżowym plebiscycie NAJPOPULARNIEJSI LATA 2013 wg widzów MAŁOPOLSKIE.TV – KRAJOWI WYKONAWCY
Urząd Bezpieczeństwa otrzymał dwie statuetki!!! W kategoriach:
- Zespół „Lata 2013″
- Talent „Lata 2013″

15.12.2013r podczas targów Music Bazaar w Warszawie miała miejsce premiera płyty „Polish Independent Music Compilation vol. 1″, na którą Urząd Bezpieczeństwa został wybrany wraz z 16-stoma innymi szczęśliwcami z ponad 100 zespołów. Projekt, który zrodził się w głowie Darka Kalbarczyka z zespołu V8, dojrzewał przez kilka miesięcy aby ostatecznie przyjąć formę oddolnej inicjatywy muzycznej mającej na celu promocję polskiej muzyki niezależnej.

06.02.2014r miała miejsce premiera naszego pierwszego albumu „Płyta RoCku”. Materiał został zarejestrowany pomiędzy 15 stycznia a 16 kwietnia 2013r, w Metal Sound Studio w Świebodzinie. Recordingiem, miksem i masteringiem zajął się Wojtek „Poland” Cenajek.
Utwory utrzymane są w klimacie punk’n'rollowym.
UWAGA!!! Płyta zawiera wulgaryzmy
Autor tekstów i muzyki – Efram
Aranżacja utworów: Efram,Jedi, Mechu, Ostry, Kwiatek
Projekt okładki: Nosfer Nagrobek
Zdjęcia: Igor, Wawrzyniec Prusky
Póki co „Płyta RoCku” jest dostępna do nabycia w wersji elektronicznej w sklepie i platformie NuPlays.pl:
// nuplays.pl/album/23028/plyta-rocku#offers


04.12.2015r – we własnym zakresie zrealizowaliśmy klip do utworu „Żołnierz” do obejrzenia na youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=GA57I69X3R0&feature=youtu.be


A teraz „Opowieści z Krypty”:
„I tak oto się stało, że powstał nikomu niepotrzebny, kopiący wszystkich w dupy twór URZĄD BEZPIECZEŃSTWA. Zaczęło się jak zwykle przypadkiem.

W pewien czerwcowy wieczór 2010r na jednej sali szpitalnej w Gorzowie Wlkp. spotkali się starzy znajomi. Grający kiedyś w death metolowej kapeli NECROMANCER gitarist Efram i grzmocący w latach 80-tych na basie w różnych punkowych ekipach – Stiopa. Zapomniani przez Państwo i Boga, walący płyny wprost do żył popaprańcy wspominali….wspominali i kiedy wyszli uroiła się idea…aby jeszcze namieszać masom w głowach i rozpocząć rewolucję.

Efram wciągnął w ten burdel experkusistę Necromancer’a – Mecha, który nie potrafił mu odmówić i powoli ruszyła machina propagandowa. Zaczął powstawać materiał….Co leży na wątrobie popłynęło w tekstach…

W międzyczasie do ekipy dołączył Ostry…nie wiadomo skąd i zaczął wykrzykiwać co zostało napisane….
Do dnia dzisiejszego zaliczyli odwyk, kupę zmarnowanych okazji, ale powstało sporo pojebanych kawałków hehehe…

Pewnego marcowego dnia 2012 r UB nawiedził następny pomiot szatana (kolejny ex-Necromancer) Jedi zwany również Yeti. Postanowił dorzucić swoje srebrniki i skazić jeszcze bardziej muzykę swoimi gitarowymi dźwiękami….i tak już został…

Wreszcie oficjalnie 02.06.2012r zespół opuścił Stiopa grając ostatni koncert. Pożegnany ma nadzieję dojść do siebie po przygodzie z UB ;) Jego miejsce zajął następny straceniec CHUDY, który chciał swoje dorzucić do pieca….Ledwie jednak rozgrzał bass, kiedy gdy nagle musiał wyemigrować…W końcu 09.01.2014r postanowił opuścić nas definitywnie…Jego miejsce oficjalnie zajęła młoda kita, grająca z nami przez 1,5 roku nieobecności ww – KWIATEK (nazywany przez niektórych Kwitek) ;)Zabawił z nami do 30.10.2015r, kiedy to postanowił wyruszyć w wielki świat, aby uzyskać glejt muzyka i sławić imię UB.

Zastąpił go WICZEK znany już z grzmocenia na basie w swym długi życiu na gorzowskiej scenie. Tym samym podniósł średnią wieku dziadków.

Mamy nadzieję, że była to ostateczna zmiana w „urzędzie” i odtąd już po wsze czasy będziecie skazani na muzyczne szykany pięciu zjebów ];>

Pamiętajcie, że URZĄD BEZPIECZEŃSTWA NAD WSZYSTKIM CZUWA!!!!! Do szybkiego zobaczyska na koncertach!!!!!„



Powiązane