Intensive Silence - Tribute to K.Komeda w Poznaniu

Koncert Intensive Silence - Tribute to K.Komeda  w Poznaniu - 01-12-2011

Koncert Intensive Silence - Tribute to K.Komeda w Poznaniu

Jarosław Kostka , Jan Adamczewski , Bartosz Kucz , Mirek Kamiński

01.12.2011 19:30

Poznań(Wielkopolskie) - Piwnica Farna Pod Blaszanym Kurem


"Intensive Silence" to projekt poznańskich i wrocławskich muzyków jazzowych, złożony w hołdzie Krzysztofowi Trzcińskiemu "Komedzie" w 80 rocznicę jego urodzin. Ten zmarły tragicznie i przedwcześnie artysta utorował drogę tzw. "Polskiej szkole Jazzu", która w latach sześćdziesiątych XX wieku, pomimo "żelaznej kurtyny", w swoim nowatorstwie nie odstawała stylistycznie od współczesnych jej gatunków w Europie, a nawet na Świecie!
Krzysztof Komeda, stworzył oryginalny, polski "cool", który to styl po jego śmierci miał wpływ na rozwój międzynarodowej sceny jazzowej i awangardy lat 70 - tych skupionej wokół wydawnictwa ECM. Zawdzięczał to talentowi oraz niezwykłej intuicji i wyobraźni muzycznej.

Projekt artystyczny "Intensive Silence" stanowią utwory Komedy wybrane i zaaranżowane przez pianistę i kompozytora - Jarosława Kostkę. Obok utworów wykonywanych niegdyś przez sextet i kwintet K. Komedy, wykorzystał on również jego muzykę filmową, pomimo że kompozytor traktował twórczość filmową niezależnie.
Muzyka "Intensive Silence" przepojona jest Jego duchem. Artyści skupieni wokół projektu zdają sobie sprawę ze specyfiki stylu kompozytora - jego utwory to nie tylko tworzywo do improwizacji, ale także szersze formy wzorowane na klasycznych zasadach konstrukcji, w oparciu o ekspozycje tematu, jego kulminację i rozwiązanie. Wierni zasadzie Komedy: "Niewiele słów - niewiele nut", zbliżają się do idei "dramatycznego liryzmu" poprzez minimalizm środków w budowaniu silnych emocji.
Wzorem takiego podejścia do muzyki Komedy dla zespołu tworzącego "Intensive Silence" jest Tomasz Stańko, który miał możliwość współpracować bezpośrednio z Mistrzem, a po jego śmierci kultywuje "komedowski cool".
Kwartet akustyczny uzupełniają: Jan Adamczewski - saksofony, Bartosz Kucz - gitara basowa, Mirek Kamiński - perkusja.
Bilety 20/ 25 zł.