Festiwal Gdańsk Dźwiga Muzę 2017




FESTIWAL GDAŃSK DŹWIGA MUZĘ


21 – 23 lipca 2017 r.

Plac Zebrań Ludowych


GDAŃSK DŹWIGA MUZĘ to międzynarodowy, jedyny w Polsce i drugi w Europie, Festiwal w całości poświęcony kulturze tańca. Od ośmiu lat w okresie wakacyjnym Plac Zebrań Ludowych w centrum Miasta Gdańska, zostaje przekształcony w miasteczko festiwalowe ze strefami tanecznymi, strefą regeneracji, muzyczną sceną główną, dance parkiem, wypełniając się kilkutysięcznym tłumem miłośników różnych współczesnych stylów tanecznych, twórców i fanów street art'u i muzyki z całej Polski i z zagranicy. Magię tego wydarzenia i miejsca tworzą młodzi ludzie, emanujący niezwykłą energią i radością, płynącą z autentycznej pasji jaką jest dla nich taniec i muzyka.


1 DZIEŃ

Już teraz wiemy, kto zagra podczas tegorocznej edycji Festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę! Wśród artystów piątkowego koncertu usłyszmy takie gwiazdy jak: Bonson, Zeus i Kękę.

Bonson, właściwie Damian Kowalski (ur. 29 marca 1990 w Szczecinie), znany również jako Bonus i Bons – polski raper. Członek zespołów BonSoul, BBQ, Almost Famous oraz kolektywu SB Maffija. Współtworzy także duety wraz z Matkiem oraz z Brusem. Bonson współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: Buczer, Rena, Chada, Gruby Mielzky, Sobota, Hukos, Cira, 2sty oraz Planet ANM.

Zeus, to jeden z najbardziej znanych łódzkich raperów. Podczas koncertu, Zeus wraz ze swoją stałą koncertową ekipą (Joteste, Dj Mixair) zaprezentują nowe i stare nagrania razem z livebandem. Będzie to wyjątkowe wydarzenie gdyż, wiele już znanych utworów zyska zupełnie nową moc. Chłopaków wokalnie będzie wspierała znakomita i utalentowana wokalistka Justyna Kuśmierczyk, znana z charyzmatycznych refrenów, nagranych dla topowych artystów sceny hip-hopowej. Sam liveband pracuje pod bacznym okiem niezastąpionego Roginiego, którego możecie znać ze współpracy z całą ekipą Pierwszy Milion.

KęKę – reprezentant Radomia narobił szumu albumem „Takie Rzeczy”, który ukazał się  w 2013 roku, nakładem PROSTO Label. W świecie pełnym nijakich i skrojonych pod medialny szablon rapowych debiutantów mocno wyróżniał się i przykuwał uwagę. „Trzecie Rzeczy” to kolejny solowy album radomskiego rapera KęKę. Po ogromnym sukcesie dwóch pierwszych wydawnictw (Złota Płyta za „Takie Rzeczy”, Platynowa Płyta za „Nowe Rzeczy”, KęKę powraca aby domknąć cykl. Jak zapowiada artysta będzie to ostatni album z serii „Rzeczy”, Podobnie jak na dwóch poprzednich płytach , KęKę nie zaprosił do współpracy żadnych wykonawców poza producentami muzycznymi, dzięki czemu „Trzecie Rzeczy” zyskują bardzo osobisty wymiar. Jest to niewątpliwie najbardziej dojrzały i przemyślany krążek w dorobku radomskiego rapera. KęKę po raz kolejny mówi o sobie, a tak naprawdę trochę o nas wszystkich. Wyjątkowo osobisty, momentami autoterapeutyczny charakter utworów Piotrka,  idzie w parze z ich ogromną popularnością wśród słuchaczy, czego dowodem jest świetne przyjęcie dwóch pierwszych singli promujących wydawnictwo Presja (4mln/ miesiąc wyśwtietleń w YT)  Smutek (4mln/ miesiąc wyświetleń w YT).

2 DZIEŃ

Już teraz wiemy, kto zagra podczas tegorocznej edycji Festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę! Wśród artystów drugiego dnia Festiwalu usłyszymy takich artystów, jak: Ten Tym Mes, Bednarek i Grubson!

Ten Typ Mes to wszechstronny artysta z 10 płytami na koncie (w tym dwiema złotymi) swobodnie mieszający rap z elektroniką, g-funkiem i jazzem. Wraz z zespołem tworzy na scenie kolektyw, którego moc (perkusja i klawisze) kontruje melodią (żeńskie chórki). Doświadczenie festiwalowe (od Hip Hop Kempu po Orange i Off Festival) pomaga Mesowi przyciągać publiczność z różnych światów. Felietony rapera ukazujące się od lat (m.in. T-mobile-music, Co Jest Grane24, Gazeta Magnetofonowa) i piosenki dla innych wykonawców (m. in. dla Korteza) dowodzą współczesnego, wielowątkowego podejścia do roli autora tekstów. Nowa płyta "AŁA." promowana singlami m.in. z Izą Lach i Dawidem Podsiadło otwiera nowy rozdział w koncertowej historii Typa i jego zespołu.

Zespół Bednarek powstał w 2012 roku po zmianach w składzie zespołu Star GuardMuffin. BEDNAREK nagrał wysoko ocenianą płytę „Jestem…”, która utrzymywała się w zestawieniu OLiS ponad 12 miesięcy, a po upływie roku od wydania ponownie zajęła pierwszą pozycję. Rok później ukazał się suplement zawierający remixy oraz dubowe i koncertowe wersje. W roku 2013 zespół BEDNAREK zwyciężył w plebiscycie MTV Music Awards w EuropieŚrodkowej. W 2014 na rynku pojawiło się wydawnictwo koncertowe DVD/CD z Przystanku Woodstock. Rok 2015 to album „Oddycham”, zrealizowany m.in. w Tuff Gong Studio z gościnnym udziałem światowych gwiazd reggae jak Alborosie, Junior Kelly czy Dean Fraser. Płytę promują single „List”, „Euforia” i “Sailing”.

GrubSon czyli Tomasz Iwanca – sam zaczął tworzyć już na przełomie lat 1997-1998 – wgrupach Po 3-na różnica i Wolność słowa. W latach 2003-2004 wydał pierwszy solowy nielegal "N.O.C." (Nowiny Osiedle Chrabowa). Płyta prezentuje eklektyczne oblicze GrubSona – można było usłyszeć na niej rap, ruffneck czy dancehall – produkcją muzyki także zajął się on sam. Dzięki płycie muzyk zaczął coraz więcej koncertować. W maju 2013r wykonawca zaczyna koncertować z zespołem na żywo. Nowa formuła koncertowa przyjęła się świetnie. Rok 2014 dla zespołu był mocny jeśli chodzi o nowe wydawnictwa. GrubSon pojawia się gościnnie w jednym utworze z zespołem Pokahontaz na „Kodex V”. 16 czerwca ukazał się również drugi album duetu Jarecki/BRK. Na płycie pt. „Punkt Widzenia” nie zabrakło GrubSona – Tomasz dograł swoje wersy aż do 4 utworów. 4 marca 2015 r. to dzień premiery kolejnego solowego albumu GrubSona, który nosi tytuł „Holizm”. Kolejny międzygatunkowy twór spod ręki rybnickiego artysty zbiera dobre recenzje. Wydawnictwo promują single: „Złota Kula” wraz Krzysztofem Zalewskim, „Jedna z Planet” z gościnnym udziałem Marceliny, „Dżungla” oraz „Nie Jestem”. Następne miesiące upływają na graniu licznych koncertów oraz gościnnych udziałach w utworach m.in.: Mariki, L.U.C oraz Kajmana.

3 DZIEŃ

Już teraz wiemy, kto zagra podczas tegorocznej edycji Festiwalu Gdańsk Dźwiga Muzę! Wśród artystów trzeciego, rockowego dnia Festiwalu usłyszymy: Last of The Real, Fisz Emade Tworzywo, Organek i jako gwiazdę wieczoru, zespół KULT!

Last Of The Real to polska rockowa super grupa założona przez lidera formacji Kreuzberg Grzegorza Palkę (Hehua), uznanego perkusistę Ziemowita Rybarkiewicza (m.in. Delight, Kreuzberg) oraz popularnego wokalistę Juana Carlosa Cano (zwycięzca polskiej edycji The Voice of Poland). Rockowe trio wspomagane jest przez znanego producenta muzycznego Jarosława Barana. „Ten zespół ma potencjał, by odnieść międzynarodowy sukces – mówi Juan Carlos. – Jesteśmy perfekcjonistami, mamy jasną wizję i ciężko pracujemy nad tym, by przygotować wielkie live show, wnosząc tym samym coś świeżego na polską i międzynarodową scenę rockową”. Last Of The Real to przede wszystkim formacja, która ma być spełnieniem muzycznych marzeń i ambicji każdego z członków. Jak podkreśla zespół: „Tworzymy dla siebie. Z tego czerpiemy energię i radość. Sami nie wyznaczamy ram, do kogo ma trafić nasza muzyka. Gdybyśmy zaczęli analizować, kalkulować, nie pozwalałoby nam to w pełni wyrazić siebie. My nie chcemy się nad tym zastanawiać. Chcemy być spełnieni”.

Fisz Emade Tworzywo, to Bartek i Piotr Waglewscy, prywatnie rodzeni bracia a zawodowo duet producent vs. wokalistoraper. Od 2001 roku wydali 9 płyt utrzymanych w stylistyce hiphopowej lub około hiphopowo-eklektycznej. Fisz Emade jako pierwsi na takim poziomie wprowadzili w polskim hip hopie miękkie brzmienia i miękkie teksty nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues. Od tamtego momentu do dzisiaj bracia stale experymentują starają się jednak by wszystkie ich wynalazki łączył jeden składnik - wysoka jakość i zaangażowanie.

Formacja ØRGANEK powstała w roku 2013 z inicjatywy jej lidera, Tomasza Organka,początkowo jako Power Trio. Rok poźniej do Adama Staszewskiego (bas) oraz Roberta Markiewicza (perkusja) dołączył klawiszowiec, Tomasz Lewandowski. Jeszcze tego samego roku grupa wydała swój debiutancki album pt."Głupi", który przebojem wtargnął na rynek muzyczny w Polsce zapewniając zespołowi czołówki list przebojów rozgłośni radiowych oraz liczne nagrody i wyróżnienia (m.in. Mateusz Trójki 2014, Szczota Offensywy 2014, Nagroda im.Grzegorza Ciechowskiego 2014, nominacja do nagrody Fryderyk 2015). W latach 2014 - 2016 kwartet dał ponad dwieście koncertów w Polsce i zagranicą, czym zbudował sobie świadomą i wymagającą publiczność, dzięki której album pt. "Głupi" uzyskał status Platynowej Płyty. W roku 2016, lider formacji, Tomasz Organek, został zaproszony do pełnienia funkcji dyrektora muzycznego Orkiestry Męskiego Grania 2016. Obecnie zespół podczas koncertów na żywo prezentuje materiał z drugiego albumu pt. "Czarna Madonna". Nowy krążek to z jednej strony kontynuacja platynowego debiutu pt."Głupi", a z drugiej niezaprzeczalny krok w przód. ØRGANEK po raz kolejny cytuje gatunki, konwencje i klisze, które zbudowały muzykę XX w ale też i całą zachodnią popkulturę, z której ona wyrasta. Tym razem jednak wszystko brzmi nowocześniej dzięki bardziej złożonej produkcji oraz współcześniejszym odniesieniom do tak odległych od siebie stylistyk jak punk, czy country. W warstwie tekstowej ØRGANEK zdaje się dotykać najgłębszych pokładów swojej wrażliwości, czego dowodem jest chociażby utwór tytułowy nowego albumu formacji.

KULT - Zespół powstał na początku 1982 roku w Warszawie. Swój pierwszy koncert zagrał 07 lipca 1982 roku w warszawskim klubie "Remont". KULT to chyba jedyny w Polsce zespół, który aktywnie i nieprzerwanie gra już od 30 lat. Nagrali 16 płyt długogrających: Kult, Posłuchaj to do ciebie, Spokojnie, Tan, Kaseta, 45/89, Your Eyes, Tata Kazika, Muj Wydafca, Tata 2, Ostateczny Krach Systemu Korporacji, Salon Recreativo , Poligono Industrial, Hurrra!!!, Prosto, Wstyd. Polscy radiosłuchacze znają doskonale ponad 30 utworów KULT-u ze wszystkich list przebojów np."Piosenka młodych wioślarzy", "Do Ani", "Krew Boga", "Polska", "Parada wspomnień", "Rząd oficjalny", "Baranek", "Kochaj mnie, a będę twoją", „Gdy nie ma dzieci” i inne. Zagrali ponad 3000 koncertów. Występowali 8-krotnie w Jarocinie i wszystkich innych festiwalach oraz przeglądach w Polsce. Oprócz tego gościli na koncertach w Brazylii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemczech, Czechach, Szwecji, Stanach Zjednoczonych. Ich koncerty to ponad 2-godzinne spektakle. Niekwestionowanym liderem zespołu jest Kazik Staszewski, którego działalność zespołowa jak i solowa charakteryzuje się nie tylko sukcesami pod względem artystycznym ale i komercyjnym.

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.



Powiązane