Koncert promujący nową płytę duetu Jakowicz – Bednarczyk w Warszawie

Bilety na koncert promujący nową płytę duetu Jakowicz – Bednarczyk w Warszawie - 20-10-2017

Koncert promujący nową płytę duetu Jakowicz – Bednarczyk w Warszawie

Jakub Jakowicz , Bartosz Bednarczyk

20.10.2017 19:30

Warszawa(Mazowieckie) - Polskie Radio Studio Koncertowe im. W. LutosławskiegoOrganizatorzy: Program 2 Polskiego Radia i Agencja Muzyczna Polskiego Radia

Wykonawcy:
Jakub Jakowicz - skrzypce
Bartosz Bednarczyk - fortepian
 
Program:
Franz SCHUBERT - Fantazja C-dur na skrzypce i fortepian D 934, Sonata a-moll na skrzypce i fortepian D 385, Rondo h-moll na skrzypce i fortepian D 895

 
Podczas koncertu usłyszymy utwory z nowej płyty skrzypka Jakuba Jakowicza i pianisty Bartosza Bednaryczka, poświęconej w całości muzyce kameralnej Franciszka Schuberta.

Album jest zwieńczeniem wielu recitali schubertowskich, które Jakowicz i Bednarczyk wykonywali w ostatnim czasie, a wybór nagranego repertuaru nie jest przypadkowy. Fantazja C-dur D934 na skrzypce i fortepian to arcydzieło, które od wielu lat fascynowało muzyków i który wielokrotnie pojawiał się w programie ich koncertów. To utwór niezwykle ekspresyjny i wirtuozowski, a jego szalona wręcz rozpiętość wyrazowa i śmiała struktura kompozycyjna wykraczają poza czasy, w których powstał. Nie bez powodu prawykonanie w 1828 roku nie było sukcesem, a jej piękno i artyzym doceniono w pełni dopiero w następnym stuleciu. Odmienność Fantazji oraz bardzo wysokie wymagania techniczne, jakie stawia przed muzykami sprawiają, że nawet dziś nie jest ona często wykonywana, a nagranie utworu jest prawdziwym wyzwaniem dla każdego duetu skrzypcowo-fortepianowego. Niniejsza rejestracja jest pierwszą w historii dokonaną przez polskich artystów. Dopełnienie albumu stanowią utwory ukazujące wielką różnorodność twórczości Schuberta na ten zestaw instrumentów: pełne energii, ekstrawertyczne, momentami parodystyczne Rondo h-moll oraz Sonata a-moll, zwana także Sonatiną - kompozycja wcześniejsza (1816), w swym wyrazie bardziej intymna, skupiona, wpisująca się w nurt domowego muzykowania, można by rzec - na wskroś “schubertowska”.
 O fascynacji muzyką Schuberta i o pracy nad tym wyjątkowym albumem Jakowicz  i Bednarczyk opowiadają w wywiadzie przeprowadzonym przez Jacka Hawryluka,  zamieszczonym w książeczce płyty.
 Nowy album jest już czwartą wspólną płytą w dorobku Artystów. Duet koncertuje od 2000 roku, nagrał płyty „Subito” (Polskie Radio) i z utworami Witolda Lutosławskiego (CD Accord) – obie nominowane do nagrody „Fryderyk”, a także Sonaty „Kreutzerowską” i „Wiosenną” Ludwiga van Beethovena (płyta Subito Records)