Czesław Śpiewa Solo Act w Lanckoronie - Koncert kameralny

Czesław Śpiewa Solo Act w Lanckoronie - Koncert kameralny - 24-11-2017

Czesław Śpiewa Solo Act w Lanckoronie - Koncert kameralny

Czesław Śpiewa

24.11.2017 19:00

Lanckorona(Małopolskie) - Cafe Pensjonat


Idea koncertów Czesław Śpiewa Solo Act narodziła się 15 lat temu, kiedy nieznany nikomu szerzej Czesław Mozil grał i śpiewał gdzie się dało. Podróże po małych miejscowościach potocznie nazywanych „Polską klasy B” miały na celu spopularyzowanie muzyki polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa oraz pokazanie Czesława Mozila szerszej publiczności jako alternatywnego grajka.

Przewrotna, słodko-gorzka i bardzo zabawna opowieść o patriotyzmie, emigracji i ojczyźnie, a także o codziennym życiu popularnego artysty. Co to znaczy odnieść sukces w Polsce? Jak siedzieć na ławce rezerwowych, a i tak strzelać gole? Czy bycie alternatywnym artystą daje popularność wśród dresiarzy? Czesław Śpiewa Solo Act to połączenie monodramu, stand-upu i koncertu jednego z najpopularniejszych współczesnych artystów – Czesława Mozila, ". Polska widziana z perspektywy podwójnego emigranta, żyjącego między Danią a Polską, kochającego absurdy obu tych krajów i patrzącego na wszystko z humorem. Historie z życia Czesława, opowiedziane za pomocą największych, zagranych na żywo hitów Czesława. Śpiewane. Śmieszne. Wzruszające. Niezwykle aktualne.
-----
bilety 50 zł w przedsprzedaży, 60 zł w dniu koncertu

O Artyście:
Czesław Mozil, lider polsko-duńskiego zespołu Czesław Śpiewa. Jako rodowity zabrzanin, mieszkaniec Warszawy z krakowskim meldunkiem i częsty bywalec rodzinnej Kopenhagi - jak przystało na prawdziwego obywatela świata żyje na trzech walizkach. Pierwsze szlify muzyczne otrzymał w Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze oraz w zespole Tesco Value. W międzyczasie prowadził w centrum Kopenhagi knajpę Kulkafeen, gdzie słuchając nocnych opowieści klientów nalewał piwo. Nieobca mu jest również praca fizyczna. Jak niemal każdy polski emigrant zasuwał na budowie dźwigając 25-kilogramowe worki z cementem.

Polska usłyszała o nim w 2008 roku kiedy jego album „Debiut”, nagrany w Danii zawojował polską scenę muzyczną. Promująca krążek piosenka „Maszynka do świerkania” podbiła listy przebojów, zajmując m.in. pierwsze miejsce w radiowej „Trójce”. Przewrotna poetyka tekstów, pisanych wraz z internautami przez Michała Zabłockiego oraz balansujące na pograniczu kabaretu, punka i folku aranżacje muzyczne, okazały się idealną receptą na sukces. Album dwukrotnie pokrył się platyną i zagwarantował swoim twórcom trzy „Fryderyki”.

2010 rok to czas drugiego albumu zespołu. 12 kwietnia, w dniu
urodzin Czesława, na półkach sklepów muzycznych pojawiła się płyta „POP”, kolejna nagrana z duńskimi przyjaciółmi jako Czesław Śpiewa. Krążek opatrzony prowokacyjnym tytułem obrazuje teatr współczesnej Polski, w którym sztuka i kicz występują na jednej scenie. Akordeon kontra orkiestra symfoniczna. Piosenki opowiadają o Polsce, klasie średniej zachłyśniętej zmianami, muzycznym szufladkowaniu, zanikającej miłości i nadziei.
Obok znanych duńskich muzyków i producentów Czesław współpracował przy płycie z polskimi artystami. W duetach z Czesławem zaśpiewała Gaba Kulka, Kasia Nosowska oraz Adam „Nergal” Darski, a na harfie zagrała Agnieszka Grela.

Muzyk, po sukcesie dwóch płyt oraz ponad 500 zagranych koncertach zdecydował się na brawurowy melanż. Na pohybel muzycznym szufladkom i obyczajowym etykietkom z impetem wkroczył w świat małego ekranu jako juror programu X-Factor. W przerwach pomiędzy nagraniami kolejnych odcinków Czesław podróżował po małych miejscowościach, gdzie występował z kameralnym projektem Solo Act. Koncerty w domach kultury i spotkania z mieszkańcami małych miasteczek Polski zostały uwiecznione na dwupłytowym, mającym status złotej płyty DVD „Live in the capital of Poland/ W moim maluteńkim świecie”.

Po opadnięciu kurzu po telewizyjnej bitwie, przyszedł czas na kolejną płytę. Blisko 30 lat po uhonorowaniu Czesława Miłosza literacką Nagrodą Nobla, poetycki świat polskiego pisarza na nowo spotkał się z duchem Skandynawii. Duńscy muzycy z dziesięciu utworów noblisty stworzyli unikalny album. Płyta „Czesław Śpiewa Miłosza” to oryginalny melanż poezji najwyższych lotów z awangardowym brzmieniem. Wiersze „Na ścięcie damy dworu” czy „Do Laury” w swobodnych i odważnych aranżacjach polsko-duńskiej formacji zyskują zupełnie nowy, zaskakujący wymiar. Mówiąc o płycie „Czesław Śpiewa Miłosza” Czesław Mozil twierdzi, że „ za dziesięć lat polonistki chcąc pokazać swoim uczniom poezję polskiego noblisty będą załączać do jego wierszy linki z naszą muzyką”.

więcej:
https://myspace.com/czeslawspiewa
www.czeslawspiewa.com
---
Cafe "Pensjonat" to artystyczna kawiarnia i galeria mieszcząca się przy lanckorońskim Rynku w zabytkowym budynku dawnego magistratu. Tutaj genius loci Lanckorony harmonijnie łączy się z klimatami odnajdowanymi w różnych zakątkach świata (www.cafepensjonat.pl).



Powiązane