TONY spotkanie: Kulturowa tożsamość Czarnej Ameryki we Wrocławiu

Koncert TONY spotkanie: Kulturowa tożsamość Czarnej Ameryki we Wrocławiu - 17-01-2018

Koncert TONY spotkanie: Kulturowa tożsamość Czarnej Ameryki we Wrocławiu

DJ Ryan R

17.01.2018 19:00

Wrocław(Dolnośląskie) - TONY


Po przerwie wracamy do TONÓW z drugą serią spotkań z cyklu „Kulturowa tożsamość Czarnej Ameryki”.

Śledzimy historię muzyki soul, czy hip-hop z ich społecznymi kontekstami. Do tej pory tematami spotkań były m.in. Renesans Harlemu, różne formy walki o równouprawnienie Afroamerykanów, sampling, czy fenomen programu "Soul Train".

Od stycznia do czerwca możecie spodziewać się kolejnej dawki ciekawych tematów okraszonych smacznymi dźwiękami, materiałami graficznymi i wizualnymi. Nie zabraknie też rozmów z dziennikarzami, aktywistami i pasjonatami szeroko pojętej czarnej kultury.

Pomysłodawczynią i prowadzącą cykl jest Marta Wróbel – dziennikarka współpracująca między innymi z "Polityka” i "Zwierciadło" , autorka bloga „Czarna Ameryka” - // czarnaameryka.blog.polityka.pl/.
Publikuje reportaże, wywiady i teksty o popkulturze, kulinariach, muzyce i szeroko pojętej afroamerykańskiej kulturze.
Kolekcjonuje winyle, jest miłośniczką soulowo-funkowych rare joints z początku lat 80.

Wstęp na spotkania jest wolny.

__________________________________
Plan cyklu:

17.01.2018
„Hip-hop. Dekonstrukcja. Część 1. : Kendrick Lamar i Jay-Z.” Rozbierzemy na części pierwsze dwie rapowe płyty, które w tym roku były na ustach wszystkich: „DAMN.” Kendricka Lamara i „4:44” Jaya-Z: sample, produkcję, flow, punchline'y, timing tematyki i sposób promocji krążków. Prowadząca i zaproszony gość będą spierać się na temat tego, którzy bogowie są przereklamowani, a którzy tak wielcy, jakimi ich malują.

07.02.2018
„Fenomen projektanta Dapper Dana. Ojciec stylu złotej ery hip-hopu wraca do świata wielkiej mody”.
W latach 80. wśród gwiazd tzw. „złotej ery hip-hopu” nie było bardziej pożądanych kurtek, kombinezonów i bluz z charakterystycznymi ornamentami niż te od Dapper Dana. Jego butik w Harlemie odwiedzali wszyscy: od duetu Salt-n-Pepa, przez Big Daddy'ego Kane'a, Rakima, LL Cool J-a, po boksera Mike'a Tysona. Projektant wiedział, jak łączyć inspiracje tym, co nosi ulica z high fashion. Dziś Dapper Dan wraca w wielkim stylu: ponownie otwiera swój butik, współpracuje z marką Gucci, jego projekty nosi Beyonce i pokazuje nowojorskie Museum of Modern Art. Rozmowa o arcyciekawej postaci Dapper Dana sprowokuje nas do zastanowienia się nad streetwearowymi powrotami, wpływie kultury gangowej na modę i hip-hopowymi akcentami na wybiegach.

28.02.2018
„Siostry kina: czarnoskóre reżyserki, scenarzystki i producentki zdobywają Hollywood”.
Stowarzyszenie Krytyków Afroamerykańskich ogłosiło miniony rok „rokiem kobiet w kinie”. Dee Rees zachwyciła dramatem „Mudbound”, Ava DuVernay szykuje disneyowską megaprodukcję „Pułapka czasu”, czarnoskóre kobiety stworzyły też sporo niezależnych produkcji. Dołóżmy do tego telewizję i Issę Rae z „Insecure”, Lenę Waithe z serialem „The Chi”, imperium Shondy Rhimes w Netfliksie, plany Courtney Kemp z „Get Christie Love” i wiele innych. Oscarowy miesiąc to idealny czas, aby wraz z zaproszonym gościem poruszyć temat czarnego kobiecego kina i jego historii: od dokumentów Madeline Anderson i pionierskiej działalności Jessie Maple, przez Kasi Lemmons i Julie Dash, po Cheryl Dunye, Tinę Mabry i Melinę Matsoukas.

21.03.2018
„Highlife z Ghany, karaibska soca, jamajski dancehall, nigeryjskie juju i szeroko pojęty afrobeat. Z ulic i klubów na szczyty list przebojów Billboardu”.
Rytmy z Afryki, Karaibów i Jamajki wzbogacają brzmienie czarnej amerykańskiej muzyki nie po raz pierwszy, co nie zmienia faktu, że moda na te dźwięki trwa właśnie w najlepsze. Od ostatnich płyt Drake'a, Tory'ego Laneza i Jidenny, przez single Rotimiego, Omariona i Frencha Montany ( o „Sorry” Justina Biebera, karaibskich wycieczkach Ariany Grande i remiksie Ghańczyka EL-a do „Shape of You” Eda Sheerana wspominać nie chcemy, ale pewnie i tak obietnicę złamiemy), Afryka i jej pokrewne rytmy są ostatnio prawie wszędzie. Zastanowimy się, skąd akurat teraz wzięły się te inspiracje, jak są realizowane i skąd popularność takich artystów, jak Wizkid, Ayo Jay, OMI czy Kranium. Prześledzimy też historię afrykańskich wpływów w muzyce popularnej.

11.04.2018
„Hip-hop. Dekonstrukcja. Część 2.: Rapowe beefy wszechczasów”.
Wybierzemy najlepsze (nie mylić z najbardziej medialnymi) dissy w amerykańskim hip-hopie. Ostatnio najgłośniejszy to ten autorstwa Remy Ma, skierowany przeciwko Nicki Minaj. Posłuchamy między innymi: NAS-a vs Jay-Z, Drake'a vs Meek Mill, Tupaca vs East Coast, KRS One'a vs MC Shan i zahaczymy o polskie podwórko. Będzie też o historii battle rapu i o tym, co wspólnego z pierwszymi dissami ma James Brown.

09.05.2018
„Afrofuturysta z kosmosu. Jak Sun Ra zrewolucjonizował muzykę popularną?”.
W miesiącu, w którym mija 25 lat od dnia śmierci lidera Sun Ra, porozmawiamy o muzycznej rewolucji, jakiej Arkestra dokonywała przez lata. A timing jest ku temu doskonały, bo młodych piewców kosmicznego jazzu (Kamasi Washington, Esperanza Spalding, Ty Dolla $ign czy Raury) nie brakuje. Dodatkowo, Sun Ra Arkestra towarzyszyła Solange podczas trasy koncertowej promującej jej ostatni album „A Seat at the Table”, a scenografia sceniczna podczas występów artystki inspirowana była pionierskim afrocentryczno-futurystycznym przekazem muzyków. Dyskusji towarzyszyć będą dźwięki, materiały video i wizualne.

06.06.2018
„Kto się boi postczarności? Biały przywilej, culture vulture i mistrzowie kulturowego przywłaszczenia”.
Za dwa lata dzieci rasy białej staną się w amerykańskich szkołach mniejszością, a w 2044 roku żadna grupa etniczna nie będzie stanowić więcej niż połowy społeczeństwa w USA. Wydaje się jednak, że multikulturowe Stany Zjednoczone nigdy nie pozbędą się problemu rasowego, a szeroko pojęta czarna kultura nie przestanie ulegać przywłaszczeniu. Porozmawiamy o złudnej postczarności, białym przywileju (white privilege), wiggerach i historii tych pojęć w kontekście kulturowym. Będzie między innymi o blackface, Normanie Mailerze, blue-eyed soulu i … rodzinie Kardashianów.