Artist in Residence w Warszawie

Koncert Artist in Residence w Warszawie - 06-04-2014

Koncert Artist in Residence w Warszawie

Kama Grott , Mariusz Rutkowski

06.04.2014 17:00

Warszawa(Mazowieckie) - Skwer - filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny


Artist in Residence

6 kwietnia, godz.17.00

bilety w cenie 15 zł do kupienia przed koncertem

Koncert kameralny

Kama Grott - obój

Mariusz Rutkowski - fortepian

W programie koncertu znajdą się kompozycje XX w. zarówno napisane oryginalnie na obój i fortepian - Sonaty C.Saint-Saensa i F.Poulenca oraz Fantasy Pieces C.Nielsena jak i transkrypcje utworów G.Faure - Après un rêve op.7 nr.1, Piece, Sicilenne op.78.

Serdecznie zapraszamy!

Kama Grott - oboistka, manager kultury, właścicielka niezależnej wytwórni fonograficznej SUBITO. Studia muzyczne ukończyła w klasie prof. Stanisława Malikowskiego w warszawskiej Akademii Muzycznej, a następnie swój muzyczny rozwój kontynuowała w Londynie pod kierunkiem Roya Cartera - solo oboisty London Symphony Orchestra. Od 2006 roku Kama Grott związana jest wyłącznym kontraktem fonograficznym z wytwórnią Universal Music Polska. W jej dorobku fonograficznym znajduje się kilkanaście płyt, w tym dwie solowe: „Baroque Oboe Concertos ” nagrane z Orkiestrą Kameralną Wratislavia pod kierownictwem Jana Staniendy (2006) oraz „Romance. French Music for Oboe and Piano” nagrane z Krzysztofem Staniendą (2010). Artystka współpracuje również jako muzyk sesyjny, jest zapraszana do nagrań muzyki filmowej i teatralnej, współpracowała m.in. z Krzesimirem Dębskim, Tadeuszem Woźniakiem, Anną Marią Jopek i Marcinem Kydryńskim. Kama jest laureatką międzynarodowych konkursów solowych i kameralnych (II nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej Saloniki 2002, III nagroda w kategorii instr. dętych Citta di Padova, Padwa 2004). W uznaniu osiągnięć artystycznych otrzymała stypendium Fundacji Kultury Polskiej 2004. Artystka jest pomysłodawczynią i dyrektorem generalnym Europejskiego Festiwalu Muzycznego w Otwocku, który odbywa się corocznie od 2004 roku. W 2007r. założyła niezależną wytwórnię fonograficzną SUBITO, której celem jest promowanie młodych, wybitnych artystów. Nakładem wytwórni ukazały się m.in. "Beethoven Violin Sonatas" w wykonaniu Kuby Jakowicza i Bartosza Bednarczyka, "Koncerty wiolonczelowe Haydna i Denisova" w wykonaniu Marcina Zdunika z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Wratislavia pod dyr. Jana Staniendy (Fryderyk 2010 za Fonograficzny Debiut Roku) oraz Paderewski works for solo piano - Katarzyny Borek. W marcu 2009r. Kama Grott otrzymała wyróżnienie z ramienia British Council w konkursie dla Młodych Twórców Branż Kreatywnych (International Young Creative Enterpreneures). Od 2012 roku wraz z flecistką Agatą Igras-Sawicką jest gospodynią cyklu Artist in Residence w Skwerze – filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny.

Mariusz Rutkowski - Absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie M. Szraiber (fortepian) oraz M. Nosowskiej (kameralistyka). Laureat wielu konkursów z zakresu kameralistyki fortepianowej, m.in. Nagroda Polskiego Radia im. J. Lefelda na Konkursie im. I.J. Paderewskiego (Bydgoszcz 1999,2006), nagroda dla najlepszego pianisty na Międzynarodowym Konkursie im. St. Moniuszki (Warszawa 2001). Występował w najważniejszych salach koncertowych w kraju i za granicą (Rosja, Stany Zjednoczone, Ukraina, Niemcy, Czechy, Włochy, Szwecja, Belgia, Holandia, Szwajcaria). Brał udział w festiwalach muzycznych, m.in. Wratislavia Cantans, Festiwal w Łańcucie, Łańcuch-Festiwal Witolda Lutosławskiego (Warszawa), Festiwal Hoffmanowski (Poznań), Festiwal Beethovenowski (Głogówek) i inne. Koncertował z wybitnymi solistami: Wandą Polańską, Jadwigą Rappe, Urszulą Kryger, Stefanią Toczyską, Jadwigą Kotnowską, Barbarą Kubiak, Jadwigą Teresą Stępień, Iriną Zakyan, Patrycją Piekutowską, Bogdanem Paprockim, Jerzym Artyszem, Leonardem Andrzejem Mrozem, Adamem Kruszewskim, Jaroslawem Brękiem, Bartłomiejem Niziołem. Jest założycielem Trio im. E.T.A Hoffmana. Współpracuje z reżyserami, aktorami i choreografami realizacjach spektakli teatralnych (Krystyna Janda -,,Śladami Callas”, AnnaSeniuk -,,Noc z Szekspirem”, Barbara Wachowicz -,,Wieczór z Mickiewiczem”, Henryk Konwiński ,,Nokturn i Tarantela” oraz Karłowicz –„Pieśni”, Emil Wesołowski –„Wieczór Karłowicza”, Barbara Gołaska -,,Mity”, Beata Wrzosek – Szymanowski ,,Fantazja i Narcyz”, IV Symfonia, Hanna Chojnacka -,,Mickiewicz w pieśni” i ,,Lorca. Crumb. Inspiracje”.

Z powodzeniem wykonuje muzykę XX i XXI wieku, uczestniczy w prawykonaniach i wykonaniach utworów współczesnych (Maciej Małecki, Mikołaj Górecki, Anna Jastrzębska). Współpracuje z Filharmonią im. R. Traugutta (Letni Festiwal Pieśni Polskiej, Festiwal Pieśni Europejskiej, Wieczory z Poezją).Przez 10 lat był wykładowcą Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie(współpracował m.in. z wybitną artystką i pedagogiem Haliną Słonicką),w latach 2007-2009 pełnił funkcję kierownika wokalnego Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu. Nagrywa dla Polskiego Radia, Telewizji oraz firmy fonograficznej DUX. Jego płyta nagrana wraz z Anną Radziejewską z utworami Witolda Lutosławskiego jest nominowana do Fryderyka 2014 w kategorii Album Roku Recital Solowy.