"Nowe Sytuacje" - 30 lat od wydania pierwszej płyty zespołu Republika w Opolu

Bilety na koncert "Nowe Sytuacje" - 30 lat od wydania pierwszej płyty zespołu Republika w Opolu - 18-10-2014

Koncert "Nowe Sytuacje" - 30 lat od wydania pierwszej płyty zespołu Republika w Opolu

REPUBLIKA

18.10.2014 19:00

Opole(Opolskie) - Centrum Wystawienniczo-Kongresowe


W 2013 roku minęło 30 lat od ukazania się legendarnej płyty zespołu Republika ”Nowe Sytuacje”.
Debiutancki album z 1983 roku odniósł gigantyczny sukces i odcisnął wyraźne piętno na polskiej muzyce rockowej.
Umieszczone na nim utwory Arktyka, Śmierć w bikini, Halucynacje czy Znak równości momentalnie stały się pokoleniowymi hymnami, nie tracąc przy tym ani trochę na świeżości.
Dzięki przemyślanemu, jednorodnemu wizerunkowi (słynne czarno-białe pasy), nowoczesnej, oryginalnej muzyce oraz orwellowskim tekstom Grzegorza Ciechowskiego, zespół zaistniał na wiele lat w świadomości odbiorców.
Stworzona wówczas konwencja, łącząca ascetyczną formę wyrazu z przejmującymi tekstami do dziś elektryzuje.

Byli muzycy zespołu Republika postanowili przypomnieć tę płytę publiczności na Koncercie Pamięci Grzegorza Ciechowskiego w toruńskim klubie Od Nowa w grudniu 2013 roku.
Poza Sławomirem Ciesielskim, Zbigniewem Krzywańskim i Leszkiem Biolikiem wystąpili: Bartłomiej Gasiul (fortepian) oraz wokaliści Piotr Rogucki, Tymon Tymański i Jacek „Budyń” Szymkiewicz, który zagrał również partie na flecie.
Zbigniew Krzywański o projekcie „Nowe Sytuacje”: W związku z entuzjastycznym przyjęciem koncertu postanowiliśmy przypomnieć tę płytę szerszej publiczności (wzorując się na działaniach Petera Hooka and the Light, odtwarzającego po kolei płyty Joy Division).

Nie jest to reaktywacja zespołu Republika a jedynie jedno-sezonowe spotkanie po to, aby zaprezentować i przypomnieć tę płytę szczególnie młodej publiczności, która Republikę pamięta jedynie z piosenek takich jak Mamona czy Odchodząc, a nie z koncertów.
Koncertowe wykonanie albumu „Nowe Sytuacje” obejmuje odtworzenie wszystkich piosenek z płyty „od deski do deski” w oryginalnych aranżacjach i w taki sposób, w jaki Republika grała w latach 80-tych.
Zespół będzie występował w nieco innym składzie, jak na koncercie toruńskim.
Do współpracy na opolski koncert zaproszeni zostali dwaj wokaliści –  Tymon Tymański i Jacek „Budyń” Szymkiewicz. Wspomagać wokalem będzie duet również Leszek Biolik. 

Źródło: Materiały promocyjne organizatora.