Dezerter i UZS - Ukryte Zalety Systemu we Wrocławiu

Bilety na koncert Dezerter i UZS - Ukryte Zalety Systemu we Wrocławiu - 22-02-2019

Koncert Dezerter i UZS - Ukryte Zalety Systemu we Wrocławiu

Dezerter , Pochwalone

22.02.2019 20:00

Wrocław(Dolnośląskie) - Stary Klasztor


Dezerter i Ukryte Zalety Systemu zagrają w Starym Klasztorze!


wROCKfest.pl zaprasza 22 lutego do Starego Klasztoru na koncert legendy polskiego punk rocka - Dezertera, któremu na scenie towarzyszyć będzie zespół Ukryte Zalety Systemu.


Dezerter to zespół punkrockowy, który powstał w Warszawie w maju 1981 r. Grupa przyjęła prowokacyjną wówczas nazwę SS-20 (pochodzącą od radzieckich rakiet z głowicami nuklearnymi), którą była zmuszona zmienić w okresie stanu wojennego. Już jako Dezerter zespół nagrał singiel „Ku przyszłości” (1983). W 1985 r. ukazały się dwie kompilacje z piosenkami Dezertera: „Fala” i „Jak punk to punk”. Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock'n'Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera „Underground Out Of Poland” oraz pierwszej (ocenzurowanej) płyty w kraju – „Kolaboracja”. Rok 1989 to kolejny album – „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Europie Zachodniej (Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia) i Japonii.
Kolejne lata działalności przyniosły ważne płyty dla polskiej sceny niezależnej, m.in. „Blasfemię” (1992), „Ile procent duszy?” (1994), „Mam kły mam pazury” (1996), „Ziemia jest płaska” (1997). W XXI w. ukazały się trzy studyjne albumy: „Nielegalny zabójca czasu” (2004); „Prawo do bycia idiotą” (2010), który został doceniony nie tylko przez słuchaczy, ale wyjątkowo również przez branżę muzyczną, czego wyrazem była nagroda Fryderyk 2010; oraz „Większy zjada mniejszego” (2014). W 2016 r., po 33 latach, został wznowiony singiel „Ku przyszłości”.
Zespół aktywnie koncertuje nie tylko kraju, ale również w wielu krajach Europy (Czechy, Niemcy, Wielka Brytania, Finlandia) oraz w Stanach Zjednoczonych.
Piosenki Dezertera znalazły się na wielu składankach oraz trafiły na ścieżki dźwiękowe kilku filmów (m.in. „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reż. A. Wajdy oraz „Dom zły” w reż. W. Smarzowskiego).


Dezerter to:
Robert Matera – gitara, śpiew
Krzysiek Grabowski – perkusja, teksty
Jacek Chrzanowski – bas


Ukryte Zalety Systemu (UZS)

BC: https://uzs-ukrytezaletysystemu.bandcamp.com/releases
FB: https://www.facebook.com/UkryteZaletySystemu?fref=ts

Muzyka UZS stanowi syntezę estetyki postpunkowej, zimno- i nowofalowej. Kompozycje tria są budowane na brzmieniach jednocześnie ostrych i chłodnych; na surowe struktury rytmu napędzanego przez nerwowy bas i despotyczny elektrowerbel nakładają się cięcia gitary, minimalistyczne oldskulowe klawisze oraz dwa skandujące głosy, przywołujące piosenkową tradycję lat 80. – z odniesieniami zarówno do neue deutsche welle, brytyjskiego potomstwa punkrocka, jak i polskich artystów z labelu Stilon Gorzów – tu zwłaszcza dzięki polskojęzycznym tekstom,w równej mierze krytyczno-refleksyjnym, co humorystycznym, w oszczędnych i niedopowiedzianych obrazach komentującym rzeczywistość społeczną. Zespół powstał w połowie 2013. Debiutancki album (LP + CD) ukazał się w lutym 2015 nakładem Anteny Krzyku. Ukryte Zalety Systemu mają za sobą także świetnie przyjęty koncert na OFF Festiwalu i sesję video dla KEXP - prestiżowej rozgłośni radiowej z Seattle. Na rok 2019 zapowiadają swój drugi, pełnowymiarowy album pod tytułem "Sposób użycia".

„Obcy” (Oficjalne video) https://www.youtube.com/watch?v=wqrf4LMXJ-U
Sesja dla KEXP https://www.youtube.com/watch?v=LZB-jhNyZzI

„(…) rasowo zacietrzewiony, gniewny post-punk, zagrany z silnym rytmem i niemal studyjną precyzją.”
Mateusz Kazula (VICE)

"Mistrzowie punk-funku z reaktywowanego Gang of Four, którzy kilka lat temu dali na OFF-ie rozczarowujący koncert, powinni posłuchać UZS - może wtedy postanowiliby się wreszcie rozwiązać."
Jędrzej Słodkowski (Gazeta Wyborcza)

"(...) jak to dobrze, że polski post-punk zrzuca z siebie płaszcz Siekiery. Że to wszystko nie brzmi już jak Nowa Aleksandria i w wokalach nie ma na przykład tego charakterystycznego wypluwania z siebie pojedynczych słów. Debiut UZS jest kompletnie unikatowy (...)"
Igor Prusakowski (M/I kwartalnik muzyczny)

"Piorunująca dawka cold wave i wszystkiego co najlepsze w polskim punku lat 90. Bez poczucia obcowania z obiektem muzealnym."
(WAFP – Polska Muzyka Alternatywna)



Powiązane