Koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze... - Zima" w Warszawie


Organizator: Polskie Radio SA
Koncert pod patronatem Rady Mediów Narodowych
 
Wykonawcy:

część I
Filip Wojciechowski Trio w składzie:
Filip Wojciechowski - fortepian
Paweł Pańta - kontrabas
Cezary Konrad - perkusja
Gościnnie wystąpi Gary Guthman - trąbka

część II
Filip Wojciechowski - fortepian
Polska Orkiestra Radiowa
Michał Klauza - dyrygent
 
Program:
FILIP WOJCIECHOWSKI TRIO - JAZZ ZASKAKUJĄCY
Georg GERSHWIN – Koncert fortepianowy F-dur
 

 
Filip Wojciechowski jest absolwentem Akademii Muzycznej im.Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof.Bronislawy Kawalla. Artysta zdobył wiele nagród na konkursach pianistycznych m.in.: w Paryżu (Konkurs im.Claude Kahna), w Darmstad (Europejski Konkurs Chopinowski) oraz w Warszawie, gdzie otrzymał nagrodę specjalną na XIII Miedzynarodowym Konkursie Pianistycznym im.F.Chopina. Występował z recitalami na całym świecie i w tak renomowanych salach jak Filharmonia Berlińska,Opera House w Monte Carlo,Tokyo International Forum.
Artystyczna działalność pianisty została również uhonorowana nagrodami w postaci stypendiów:Ministerstwa Kultury i Sztuki,Towarzystwa im.F.Chopina w Warszawie,firmy Yamaha,”Medalem Młodej Sztuki” w Poznaniu.
W swoim dorobku artystycznym posiada liczne nagrania dokonane dla Polskiego Radia,wytworni płytowych m.in japońskiej „Denon”  oraz muzyki filmowej autorstwa Antoniego Komasy-Łazarkiewicza  do takich filmów jak „W ciemnosci” , "Miasto 44"  oraz „ Gorejący Krzew”.
Artysta jest również uznanym pianistą jazzowym. Swoje pierwsze znaczące sukcesy odnosił w zespole Central Heating Trio,  z którym zdobył wiele nagród na konkursach jazzowych w kraju i za granicą. Pianista występował również ze Zbigniewem Namysłowskim,Gary Guthmanem,Richardem Galliano oraz Krzesimirem Dębskim.
W roku 2000 powstało ”Filip Wojciechowski Trio”,które - obok lidera - tworzą:Paweł Pańta i Cezary Konrad.Trio dokonało nagrania wielu płyt, m.in dla polskiej wytwórni Dux”Romantic meets jazz” z jazzowymi transkrypcjami utworów muzyki klasycznej w aranżacjach lidera i gościnnym udziałem Roberta Majewskiego na trąbce. Z okazji obchodów roku chopinowskiego ukazała się kolejna płyta Filip Wojciechowski Trio ”Chopin” wydana przez Polskie Radio z jazzowymi transkrypcjami utworów Chopina w aranżacjach lidera.
Polskie Radio SA. i Licomp Empik Multimedia wydało również  autorską płytę Filip Wojciechowski „Moments”, na której - obok tria - wystąpili:Gary Guthman, Marcin Kajper ,Oskar Wojciechowski oraz gościnnie Polska Filharmonia Sinfonia Baltica pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza. Z  towarzyszeniem Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica pod dyrekcją Bohdana Jarmolowicza trio dokonało nagrania  dwóch płyt pod tytułem „Inny Chopin” oraz płyty „Impresje na orkiestrę i kwartet jazzowy z udziałem Henryka Miśkiewicza.
 
Gary Guthman - Amerykanin urodzony w Portland w stanie Oregon, studiował kompozycję i aranżację na Portland State University (Stanowym Uniwersytecie w Portland), a następnie kontynuował pod okiem takich mistrzów jak Henry Mancini i Don Costa. Pracował przy takich tytułach jak: „Celebrity Review", „The Palace" czy „The Tommy Banks Show". W ciągu dwuletniej współpracy z kanadyjskim radiem publicznym w Vancouver, miał swój udział w serii 26 występów specjalnych z Tom’em Jones’em, a potem kolejnych 26 odcinkach z udziałem Paul’a Anki. W latach 1985-1995 z CITV Television Studios w Edmonton pracował nad kolejnymi koncertami z udziałem największych nazwisk światowej sceny, takich jak: Ray Charles, Tom Jones, Dionne Warwick, Neil Sedaka, Tony Bennett, Johnny Mathis i Procol Harum.
Gary Guthman prowadził także klasy trąbki i Big Band-u na kanadyjskich uczelniach m.in: University of British Columbia, University of Alberta, Red Deer College, Alberta College i Grant MacEwan Community College. Do jego osiągnieć trzeba zaliczyć także współtworzenie takich międzynarodowych wydarzeń, jak Pacific National Exhibition, Edmonton Klondike Days, Canadian National Exhibition i The Calgary Stamped and Exhibition, które miały miejsce w największych kanadyjskich miastach.
 Lata 1995-2014 Guthman spędził na występach i tworzeniu setek kompozycji i aranżacji dla wielu najlepszych orkiestr i filharmonii w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie m.in: The Toronto Symphony, National Arts Centre Orchestra, Winnipeg Symphony, Vancouver Symphony, Edmonton Symphony, Memphis Symphony, Calgary Philharmonic, Portland Symphony, Austin Symphony i New York Pops Orchestra (Carnegie Hall). Występował i współpracował w kilkudziesięciu renomowanych big-bandach, takich dyrygentów jak Stan Kenton, Louis Bellson, The Dorsey Brothers, Clark Terry i Doc Severinson a od  początku lat 80. wielokrotnie koncertował z takimi artystami jak m.in: Bee Gees. Tom Jones, Paul Anka, Dionne Warwick, Aretha Franklin, Johnny Mathis, Englebert Humperdink, Jack Jones, Paul Williams, Lou Rawls, Connie Stevens, Sergio Mendez, Burt Bacharach, Mitch Miller, Peter Nero, Tony Bennett, Roger Whitaker, Michel Legrand, Anne Murray, Neil Sedaka i Michael Buble.
Był także dyrektorem muzycznym i głównym solistą w wielokrotnie nagradzanym hicie teatralnym „Forever Swing", który pokazywany był w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie przez blisko trzy lata (1999-2002).

Po przeprowadzce do Polski wydał w 2011 roku płytę z autorskimi kompozycjami, zatytułowaną „Solar Eclipse”, ktora była pierwszym  albumem amerykańskiego wykonawcy jazzowego wydanym przez Polskie Radio. W 2013 roku Gary Guthman wraz ze współtwórcą Domanem Nowakowskim napisał dla teatru muzycznego musical „List Z Warszawy”(Letter From Warsaw). W 2016 ukazała się nakładem Polskiego Radia płyta z jego kompozycjami stworzonymi specjalnie dla Sashy Strunin pod tytułem „Woman In Black",  a w 2018 roku odbyła się premiera utworu „Concerto Romantico na harfę i orkiestrę symfoniczną", napisanego specjalnie dla harfistki Małgorzaty Zalewskiej.