URODZINY KOMPOZYTORÓW: BRAHMS w Warszawie


Koncert jest częścią cyklu poświęconego wybitnym postaciom europejskiej muzyki klasycznej. Kuratorzy - Marcin Masecki i Marcin Markowicz.

Johannes Brahms urodził się w Hamburgu 7 maja 1833. Był jednym z najbardziej osadzonych w tradycji twórców europejskich. Miał obsesję na punkcie swoich poprzedników: Schütza, Bacha, Mozarta, Haydna, Beethovena, Schuberta, Schumana. Znał ich twórczość na wylot. Kolekcjonował manuskrypty i pierwsze wydania, a jeżeli takich nie było, sam podejmował się działalności wydawniczej. Komponował dużo, zawsze świadomie dialogując z przeszłością. Można powiedzieć, że był pionierem postawy retro. Za jego życia opinie były podzielone. Przez wielu był wychwalany jako kontynuator wspaniałych tradycji, inni zarzucali mu funkcjonowanie według przebrzmiałych kanonów. On sam często mówił, że urodził się za późno.

Ta specyficzna melancholia stała się głównym motorem i znakiem charakterystycznym jego twórczości. Na niej zbudował swój  niezwykle oryginalny język muzyczny. W połączeniu z nieskazitelnym warsztatem i wielką erudycją muzyczną Brahms daje nam solidną okazję do urojenia paru łez.

Zgodnie z formułą sprawdzoną już w Teatrze Studio koncert dzielimy na dwie połowy. W pierwszej gramy dla jubilata ulubione utwory ulubionych kompozytorów. W drugiej prezentujemy jego rzadziej spotykane opusy. A wszystko w duchu salonu muzycznego. Chmara muzyków w zmieniających się konfiguracjach, od solo poprzez sekstet smyczkowy. Śpiewanie i granie. Zapraszamy.

Marcin Masecki - fortepian, słowo
Marcin Markowicz - skrzypce
Jakub Jakowicz - skrzypce
Katarzyna Budnik - altówka
Marek Czech - altówka
Maciej Młodawski - wiolonczela
Adam Mazurek - wiolonczela
Ewa Majcherczyk - sopran
Anna Lobedan - alt
Andrzej Marusiak - tenor
Grzegorz Żołyniak - bas
Aleksandra Świgut - fortepian

Program:

pierwsza połowa (50 min):
- F. Schubert - Impromptu c-moll D.899 na fortepian solo
- L. Beethoven - Trio fortepianowe D-dur Op. 70 “Duch”
- J. Brahms - Symfonia nr 1, cz. 1 w opracowaniu na duet fortepianowy, skrzypce i wiolonczelę

druga połowa (50 min)
- J. Brahms - Liebeslieder Op. 52 - walce na kwartet wokalny z towarzyszeniem duetu fortepianowego
- J. Brahms - Sekstet smyczkowy B-dur Op. 18
- J. Brahms - Wiegenlied