Arcydzieła Muzyki Kameralnej: Długosz/ Wakarecy w Warszawie

Bilety na koncert Arcydzieła Muzyki Kameralnej: Długosz/ Wakarecy w Warszawie - 17-06-2019

Koncert Arcydzieła Muzyki Kameralnej: Długosz/ Wakarecy w Warszawie

Łukasz Długosz , Paweł Wakarecy

17.06.2019 19:00

Warszawa(Mazowieckie) - Mazowiecki Instytut Kultury


Wykonawcy:


Łukasz DŁUGOSZ – flet
Paweł WAKARECY – fortepian 


Program:


Siergiej Prokofiew


Sonata D-dur na flet i fortepian op. 94
Moderato
Scherzo
Andante
Allegro con brio 


Łukasz DŁUGOSZ uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim flecistą.


Absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu, a także w Yale University w New Haven.


Jest zwycięzcą kilkunastu konkursów międzynarodowych, w tym tak prestiżowych jak w Paryżu, Odense, Monachium oraz Viggiano.


Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in. w Carnegie Hall, w Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium, Poly Theatre w Pekinie, Xinghai Concert Hall w Guangzhou, Shanghai Concert Hall, Opera House w Katarze, Shin Kobe Oriental Hall w Kobe, Sali koncertowej im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Grał pod batutą takich gwiazd, jak Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Jesús López Cobos, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Gabriel Chmura czy Agnieszka Duczmal.


Jest wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. Koncert wykonywał m.in. w Pekinie, Doha, Berlinie, Paryżu, Rydze, Koblenz, Helsinkach, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku.


W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem fletowym Michaela Colina. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Ma na swoim koncie ponad 26 albumów płytowych zawierających w przeważającej części muzykę polską, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską i za które otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych, w tym Nagrodę International Classical Music Award (ICMA).


Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe, takie jak BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Deutschland Radio Kultur, Polskie Radio 2, Radio France, RMF Classic.


Na swoim koncie ma wiele prawykonań kompozycji polskich i zagranicznych twórców, m.in. Enjott Schneider, Pawła Mykietyna, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Piotra Mossa, Michaela Colina, Pawła Łukaszewskiego, Jerzego Kornowicza, Macieja Błażewicza, Justyny Kowalskiej-Lasoń, Marcela Chyrzyńskiego i wielu innych.


Artysta jest również propagatorem muzyki najnowszej, do tej pory powstały 72 utwory dedykowane jemu oraz Agacie Kielar-Długosz. Mottem przewodnim działań Łukasza Długosza stało się więc poszerzanie i wzbogacanie polskiej literatury fletowej. Większość powstałych utworów to dzieła symfoniczne, które po prawykonaniu nadal są promowane i uwieczniane fonograficznie.


Artysta jest jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi Kursy Mistrzowskie na całym świecie. Jest przedstawicielem Polski na licznych międzynarodowych konwencjach fletowych. Reprezentował również Polskie Radio na Międzynarodowym Forum Młodych wykonawców organizowanym przez EBU.


Łukasz Długosz był dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki oraz Nagrody Fryderyki i Gwarancje Kultury TVP Kultura. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał wiele prestiżowych nagród i stypendiów, m.in. Gasteig Musikpreis, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis, Deutsche Stiftung Musikleben, Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury.


W sezonie 2017/18 Łukasz Długosz dokonał prawykonania, wraz z orkiestrą Sinfonia Varsowia pod batutą Jerzego Maksymiuka, odnalezionego po 80 latach Concertina Pawła Kleckiego.


Artysta w 2018 roku otrzymał wiele nominacji, m.in. do Nagrody Fryderyki 2018 za album z koncertem fletowym Pawła Mykietyna, do tytułu Człowiek Roku 2018 w kategorii Kultura tygodnika „Echo Dnia” oraz do nagrody środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku.


Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej, w tym dzieł kompozytorów polskich.


Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 


Paweł WAKARECY, absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Studia ukończył wyróżnieniem.


Zdobywał laury i wyróżnienia na licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych.


W 2010 roku zdobył Wyróżnienie oraz Nagrodę Specjalną dla najlepszego Polaka na XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.


Koncertował na najważniejszych estradach koncertowych i festiwalowych w Polsce, m.in. na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, Festiwalu Chopin i Jego Europa w Warszawie, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, jak również za granicą – w Niemczech, Szwecji, Rosji, Bułgarii, Francji, Szwajcarii, Anglii, Belgii, Norwegii, we Włoszech, a także w Chinach, Japonii, Korei, Egipcie, Chile oraz Kolumbii.


Grał w wielu prestiżowych salach koncertowych, m.in. Cadogan Hall i Westminster Cathedral Hall w Londynie, Salle Cortot w Paryżu, Oji Hall w Tokio, Seoul Center of Arts czy wielkiej sali Konserwatorium Kijowskiego.


Regularnie występuje jako solista z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, współpracował także z większością orkiestr filharmonicznych w Polsce, koncertując pod batutami m. in. Antoniego Wita, Agnieszki Duczmal, Jerzego Maksymiuka, Marka Mosia, Zygmunta Rycherta, Łukasza Borowicza, Daniela Smitha, Mitsuioshi Oikawy, Bar Avni.


Prowadzi aktywną działalność jako kameralista. Wraz z żoną Aleksandrą Soboń-Wakarecy tworzy nagradzany duet fortepianowy Wakarecy Piano Duo. Współpracuje z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem, występował również z Jakubem Jakowiczem, Anną Marią Staśkiewicz, Januszem Wawrowskim, Łukaszem Długoszem, Katarzyną Budnik-Gałązką.


Obecnie jest adiunktem w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.