ETHNO PORT 2019 - Potańcówka - Kapela Niwińskich / Koło Jana (Polska) w Poznaniu

Bilety na koncert ETHNO PORT 2019 - Potańcówka - Kapela Niwińskich / Koło Jana (Polska) w Poznaniu - 13-06-2019

Koncert ETHNO PORT 2019 - Potańcówka - Kapela Niwińskich / Koło Jana (Polska) w Poznaniu

Kapela Niwińskich , Koło Jana

13.06.2019 21:00

Poznań (Wielkopolskie) - Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

79

Udostępnij! Tweetnij! Do terminarza Przypomnij mi


ETHNO PORT POZNAŃ - POTAŃCÓWKA 
Kapela Niwińskich, Koło Jana (Polska)
13.06.2019, g. 21, DZIEDZINIEC ZAMKOWY
Cena 20 zł
To uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej. Ten muzyczny kolektyw tworzą Mateusz i Agnieszka Niwińscy, a także współpracujący z nimi min. Jacek i Kuba Mielcarkowie oraz Angela Zajcewa. Muzycy repertuar czerpią z ludowej muzyki skrzypcowej Polski Centralnej i południowo-wschodniej, nauczony wprost od rdzennych mistrzów, odnaleziony w archiwalnych nagraniach i zapisach nutowych. Wykonując wiejskie tańce i zabawy sięgają po sprawdzoną przez pokolenia formułę spontanicznego, wiejskiego muzykowania kultywując taneczny kontekst starej muzyki. W repertuarze mają min. wiejskie oberki i ciągłe mazury śpiewaki, poleczki, krakowiaki, walczyki, liczne tańce i pieśni. Muzycy chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła,
grają na lokalnych festiwalach, wiejskich i miejskich potańcówkach, weselach.
 
Skład:
Mateusz Niwiński- skrzypce I, śpiew
Angela Zajcewa - skrzypce II
Agnieszka Niwińska- baraban, bęben obręczowy
Jacek Mielcarek- saksofon , klarnet
Kuba Mielcarek- kontrabas
 
Uczestników festiwalowej potańcówki poprowadzi wodzirej Grzegorz Ajdacki -  jeden z 'ojców' założycieli Domu Tańca, niekwestionowany autorytet w dziedzinie polskich tańców tradycyjnych.
 
W przerwie potańcówki wystąpi poznański zespół Koło Jana w swoim nowym projekcie o nazwie MandarJan, który bazuje na tradycyjnych melodiach Słowiańszczyzny, wzbogaconych dalekimi dźwiękami Indii oraz podpartych europejską klasyką.