Willie Mae Unit w Gdyni

Bilety na koncert Willie Mae Unit w Gdyni - 10-10-2019

Koncert Willie Mae Unit w Gdyni

Willie Mae Unit

10.10.2019 19:30

Gdynia (Pomorskie) - Blues Club, ul. Portowa 9

Udostępnij! Tweetnij! Do terminarza Przypomnij mi


Akustyczne trio będące owocem pracy muzyków o różnych doświadczeniach i różnej muzycznej wrażliwości, dla których wspólnym mianownikiem jest amerykański folk. Akustyczna gitara fingerpicking i silny, bliski estetyce przedwojennych mistrzów bluesa śpiew współgra z wirtuozerską harmonijką ustną, całości dopełniają gitary rezofoniczne w technikach slide i lap-style. Trio nawiązuje do twórczości bardzo różnych i niekoniecznie bluesowych mistrzów jak Ben Harper, Jerry Douglas, Tim O'Brien, Mississippi John Hurt, Robert Johnson, Doc Watson, Keb Mo'. Pomimo że muzycy Willie Mae Unit pochodzą z różnych miast a na co dzień związani są z innymi projektami muzycznymi, trio zagrało już na największych polskich festiwalach, między innnymi: Suwałki Blues Festival, Rawa Blues Festival, Olsztyńskie Noce Bluesowe Warsaw Blues Night (jako support przed Golden State Lone Star Revue).


Grupę Willie Mae Unit tworzą:


Wojciech Hamkało - Śpiew, gitara akustyczna. Na scenie bluesowej od 20 lat, współpracował m.innymi z GreenGrassem, Wiesławem Kryszewskim oraz Dariuszem "Kosmą" Chrościelewskim. W 2004 zakłada akustyczny Yellow Cab. W tym samym czasie podejmuje współpracę z grupą Blue Sounds, którego gitarzystą z krótką przerwą jest do dziś. W roku 2010 wspólnie z gitarzystą Jackiem Piotrowskim zakłada Fanny Kaplan, zespół wykonujący elektrycznego bluesa z domieszką funky. W tym samym czasie otrzymuje propozycję współpracy z nowo powstałą włocławską formacją My Band. Zespół w formule big bandu wykonuje utwory utrzymane w klimacie jazzu oraz jazz rocka. Rok 2012 to powrót do akustycznego grania i Willie Mae Unit.


Roman Badeński - Harmonijka ustna. Laureat konkursu harmonijki na Festiwalu Harmonijki Ustnej Harmonica Bridge Bydgoszcz-Toruń (2006) oraz wraz z zespołem The Moongang laureat m.in. konkursu zespołów rockowych na Festiwalu Muzycznym im. Ryśka Riedla w Chorzowie (2010). Regularnie w czołówce ankiety Blues Top prestiżowego pisma Twój Blues w kategorii Harmonijka Roku. Nagrania Romka Badeńskiego trafiły na płyty prezentujące utwory czołowych polskich wykonawców bluesowych "Antologia Polskiego Bluesa" cz. II oraz cz. III ("Czarodzieje Harmonijki"). Utwory z jego udziałem prezentowane były m.in. przez Wojciecha Manna w TVP2 oraz Piotra Barona w radiowej Trójce. Występował na większości festiwali bluesowych w Polsce, w tym dwukrotnie na dużej scenie Rawa Blues Festival (2009, 2011). Koncertował również za granicą (Holandia, Belgia, Niemcy, Luksemburg, Chorwacja, Szwecja). Posługuje się biegle techniką overbending (granie w 12 tonacjach na harmonijce diatonicznej). Występował z czołówką polskiej sceny bluesowej i jazzowej, m.in. Markiem Napiórkowskim, Olo Walickim, Romanem Puchowskim, Jackiem Spruchem, Jackiem Jagusiem, Magdą Piskorczyk. Uczestnik wielu projektów spod znaku bluesa, soulu, jazzu i funky, muzyk sesyjny, nauczyciel gry na harmonijce ustnej na warsztatach w Polsce i Chorwacji.


Jędrzej Kubiak
- Gitary rezofoniczne. Gitarzysta specjalizujący się w instrumentach rezofonicznych wszystkich typów (tricone, spider, biscuit), posługujący się wszystkimi związanymi z nimi technikami: fingerpicking, slide, lap-style, otwarte stroje. Pierwszy dobrzysta z Polski na legendarnym już Dobrofest w słowackiej Trnavie i na jego późniejszym odpowiedniku, Amistar Resofest w Czechach. Laureat większości bluesowych festiwali w kraju, zdobywca wyróżnień i nagród publiczności. Muzyk uniwersalny, jego brzmienie słychać na płytach spod znaku folku, awangardy, bluesa, bluegrassu, popu i poezji śpiewanej. Solowa płyta Jędrzeja "Shortsighted" (2011) została doskonale przyjęta przez krytykę, przyczyniając się do złamania stereotypu gitary dobro jako instrumentu przydatnego jedynie w bluesie i country. Wykłada na warsztatach, prowadzi konsultacje, z jego publikacji korzystają setki muzyków pragnących dowiedzieć się więcej o gitarze dobro. Serwisuje i buduje rezofoniki dla gitarzystów z całego kraju, miłośnik amerykańskiego folku i przedwojennych instrumentów firmy National. Stypendysta Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie muzyki i opieki nad zabytkami.