DŻEM - Legenda polskiego bluesa z Maciejem Balcarem powraca do Wytwórni! w Łodzi

Bilety na koncert DŻEM - Legenda polskiego bluesa z Maciejem Balcarem powraca do Wytwórni! w Łodzi - 31-01-2020

Koncert DŻEM - Legenda polskiego bluesa z Maciejem Balcarem powraca do Wytwórni! w Łodzi

Dżem

31.01.2020 19:00

Łódź (Łódzkie) - Klub Wytwórnia, ul. Łąkowa 29

Udostępnij! Tweetnij! Do terminarza Przypomnij mi


Sprawdź bilety

O grupie Dżem mówi się "polscy Rolling Stonesi". I faktycznie - coś w tym jest. Choćby ze względu na źródła muzyki, żonglowanie stylami, konsekwencję. Ze względu na staż, pod względem którego coraz mniej mają równych. Ze względu na nieharcerski tryb życia oczywiście też. No i ze względu na skomplikowane, niewolne od dramatów dzieje.

Choć muzyczna Polska poznała Dżem na początku lat 80., tak naprawdę korzenie grupy sięgają dalej. Aż do roku 1973, kiedy to raczej niezobowiązująco grywali ze sobą bracia Beno i Adam Otrębowie, Paweł  Berger i Aleksander Wojtasiak. Występowali w domach kultury, klubach, na zabawach i potańcówkach. Takimi zespołami post-bigbeatowa Polska usiana była wzdłuż i wszerz. I niewiele lub nic nie zmieniło dojście wokalisty (grającego na harmonijce) Ryszarda Riedla, bo zespół ani nie miał stałej bazy, ani własnego repertuaru, ani nawet nazwy. Do czasu. Z początku grupa przyjęła nazwę Jam - od jammowania, później (zupełnym przypadkiem) została spolszczona i tak już pozostało.

Zespół znakomicie przyjął się na estradach, wywołując aplauz na takich imprezach, jak Folk-Blues Meeting, Rawa Blues, Jarocin, Rock Na Wyspie czy Rockowisko. Zaczął też nagrywać. Spośród sesji dla radia z pewnością najważniejsza jest ta, podczas której muzycy nagrali piosenki "Paw" i "Whisky" - bo "Paw" stał się pierwszym przebojem Dżemu, zaś "Whisky" z czasem przebojem największym w całych dziejach grupy.


Bilety na miejsca stojące: 55 zł z kartą / 65 zł bez karty.

Sprawdź bilety


Galerie