MOJA MUZYKA #74 RHR+ Roman Haubenstock-Ramati i jego czasy w Poznaniu

Bilety na koncert MOJA MUZYKA #74  RHR+  Roman Haubenstock-Ramati i jego czasy w Poznaniu - 22-09-2019

Koncert MOJA MUZYKA #74 RHR+ Roman Haubenstock-Ramati i jego czasy w Poznaniu

Blanka Dembosz , Teresa Doblinger , Kazimierz Pyzik , Piotr Kania

22.09.2019 19:00

Poznań (Wielkopolskie) - Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Udostępnij! Tweetnij! Do terminarza Przypomnij mi


W roku 2019  przypada rocznica setnych urodzin Romana Haubenstocka-Ramatiego, wybitnego kompozytora urodzonego w Krakowie i w pierwszej fazie twórczości związanego z rodzinnym miastem oraz ze Lwowem, później tworzącego  w takich ośrodkach sztuki, jak Tel Aviv i Wiedeń. Wkład Haubenstocka-Ramatiego w budowanie nowego języka muzycznego, awangardowego, lecz zdyscyplinowanego w formie równa go z twórcami światowej miary, takimi jak: Cage, Stockhausen, Crumb, Ligeti, Xenakis.
 
Haubenstock był także prekursorem grafiki muzycznej, a co za tym idzie włączenia awangardy w nurt interdyscyplinarności sztuk, zespolenia teatru, sztuki plastycznej i muzyki w jedność, w przenikającą się całość.
 
W roku  setnej  rocznicy  urodzin, trzech muzyków, z których dwóch było związanych z MW2 oraz z krakowskim festiwalem RHR – Kazimierz Pyzik, Piotr Kania, a także dwie artystki: śpiewaczka – Blanka Dembosz, przedstawiająca muzykę współczesną w Polsce i za granicą oraz austriacka klarnecistka Teresa Doblinger od wielu lat  wykonująca muzykę Romana Haubenstocka-Ramatiego, pragną przypomnieć twórczość tego kompozytora, ukazując jego utwory w kontekście dzieł innych współczesnych mu twórców takich jak: George Crumb i Bogusław Schaeffer. Jeśli mowa o amerykańskim kompozytorze, analogie, które się nasuwają, to w przypadku dzieła Madrigals, book I – barwa, traktowanie partii sopranu ad libitum, gęstość pulsujących barw i oczywiście podobnie jak u Haubenstocka traktowanie poezji – bardzo skupione na treści, barwie i naturalnej melodii języka. 
 
Partytury graficzne, teatr instrumentalny, ruch, przenikanie się słowa, dźwięku, gestu, ruchu i mimiki to znowuż cechy, które łączą myśl kompozytorską  Bogusława Schaeffera i Romana Haubenstocka-Ramatiego.
 
Koncert RHR+ Roman Haubenstock- Ramati i jego czasy – przeniesie odbiorców w czasy prawdziwej muzycznej awangardy.
 
Blanka Dembosz / sopran
Teresa Doblinger / klarnet basowy
Kazimierz Pyzik / kontrabas         
Piotr Kania / instrumenty perkusyjne
 
grafika: Roman Haubenstock-Ramati, Graphic Notation