DAWNO TEMU NAD WEŁTAWĄ KONCERT SYMFONICZNY w Gorzowie Wielkopolskim

Bilety na koncert DAWNO TEMU NAD WEŁTAWĄ KONCERT SYMFONICZNY w Gorzowie Wielkopolskim - 28-02-2020

DAWNO TEMU NAD WEŁTAWĄ KONCERT SYMFONICZNY w Gorzowie Wielkopolskim

różni wykonawcy

28.02.2020 19:00

Gorzów Wielkopolski (Lubuskie) - CENTRUM EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ - FILHARMONIA GORZOWSKA


Bedřich Smetana to w Czechach kompozytor – legenda. Jako twórca nurtu narodowego zaszczepił w muzyce czeskiej dziedzictwo rodzimego folkloru wraz z jego tanecznymi rytmami, melodiami, legendami i baśniami. Jednocześnie chciał muzyką opiewać czeską historię i piękno swojej ojczyzny.
Żaden inny utwór nie zrealizował tej idei lepiej niż Moja ojczyzna (Má Vlast, 1874-79) uznawana za wizytówkę Smetany oraz monumentalny symbol – pomnik czeskiego narodu. To również wyraz najszlachetniejszych uczuć patriotycznych kompozytora, który pisząc swoje dzieło w czasach panowania Austro-Węgier, chciał obwieścić całemu światu, jak wspaniałą historię i zabytki ma ziemia czeska. Cykl sześciu niezależnych poematów symfonicznych przywołujących obrazy z dawnych legend i miejsca ważne dla czeskiego narodu tworzą niedługie, lecz sugestywne symfoniczne obrazy, zachwycające urodą melodii, barwnością orkiestracji i ilustracyjnością.
Najsłynniejszym z nich jest Wełtawa – muzyczna opowieść o narodzinach i wędrówce królowej czeskich rzek od jej źródeł aż do ujścia do Łaby. Smetana po mistrzowsku odmalował bieg rzeki, która przepływając przez kolejne krainy i miejsca, staje się świadkiem czeskiej historii. W pozostałych poematach Mojej ojczyzny kompozytor opiewa starożytny gród słowiański – Wyszehrad, założone przez husytów miasto Tabor oraz górę Blanik, w której według legendy trwają pogrążeni w tysiącletnim śnie bohaterowie wojen husyckich; sławi również mityczną czeską amazonkę Szarkę, przewodzącą kobietom w ich wojnie z mężczyznami oraz snuje pełną sielskich obrazów opowieść o czeskich łąkach i lasach.
 

WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Jacek Kraszewski / dyrygent 
 

PROGRAM:
BEDŘICH SMETANA (1824-1884)
Moja Ojczyzna
Wyszehrad
Wełtawa
Szarka
Z czeskich łąk i gajów
Tabor
Blanik 
 

BILETY:
45 zł normalny
38 zł ulgowy
32 zł balkon
 

-------------------------------------
Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.