Koncert Sylwestrowy - Niezapomniane Melodie Wiednia w Łodzi

Bilety na koncert Sylwestrowy - Niezapomniane Melodie Wiednia w Łodzi - 31-12-2019

Koncert Sylwestrowy - Niezapomniane Melodie Wiednia w Łodzi

Anna Kutkowska-Kass , Robert Stefański , Maciej Łabecki , Taras Hlushko , Jolanta Bobras , Elena Łomonosova , Szymon Jędruch

31.12.2019 19:00

Łódź(Łódzkie) - Teatr Dom


Wykonawcy: Jolanta Bobras - sopran, Anna Kutkowska-Kass – sopran ( Teatr Wielki Warszawa), Elena Łomonosova – sopran ( „Mistrz Sceny” Kazachstanu), Romuald Spychalski – tenor, Dominika Sznajder – skrzypce, Robert Stefański-klarnet ( prof. Akademii Muzycznej Łodzi) oraz Taras Hlushko – fortepian ( Ukraina, Tatr Wielki Łodzi). Prowadzenie koncertu: Krystyna Pietranek-Kulis

Muzyka, związana z naddunajską stolicą, zwłaszcza ta przełomu wieków XIX i XX nieodmiennie nas porywa i zachwyca.
Jak to się stało, że Wiedeń wytworzył wokół siebie tak niepowtarzalną, niezwykłą aurę muzyczną?...Tajemnica tkwi w złożoności stylistycznej tej muzyki, bo znajdujemy w niej elementy zarówno włoskiej kantyleny, jak i madziarskiej witalności, słowiańskiego sentymentalizmu i wiedeńskiej wytworności, elegancji , trudnego do nazwania wiedeńskiego esprit. Jednak przede wszystkim wytłumaczenia tego zjawiska należy szukać w samej naturze Wiedeńczyków, którzy nigdy nie tracili kontaktu z muzyką. Nawet w czasach klęsk i pożogi nie lubili się zbyt długo smucić i zawsze oczekiwali od swoich twórców lekkiej, przyjemnej muzyki w najlepszym artystycznym ujęciu.
Muzyczna atmosfera Wiednia oddziaływała na przełomie XIX i XX wieku na twórców całej Europy – przeważnie Czechów, Węgrów, Francuzów, Niemców oraz kompozytorów innych nacji. kompozytorzy meldowali się oni w Wiedniu, którego teatry stawały się z czasem ich domem a oni zdobywali uznanie i miłość publiczności tworząc „muzyczny klan” wypowiadający się w swojej sztuce w jednolitym wiedeńskim stylu.

Ośmielając się przypuszczać, że sympatie muzyczne naszej wspanialej, współczesnej publiczności nie odbiegają daleko od tych sprzed wieku, proponujemy na sylwestrowy wieczór koncert złożony z najpopularniejszych utworów wiedeńskich kompozytorów - od upajających walców Johanna Straussa po pieśni, arie i duety twórców wesołego teatru muzycznego oraz wirtuozowskie miniatury skrzypcowe.

W przerwie koncertu - lampka sampana i słodkie co nieco.