NIECH ŻYJE WALC! KONCERT KARNAWAŁOWY w Gorzowie Wielkopolskim

Udostępnij! Tweetnij! Do terminarza Przypomnij mi


Podczas tegorocznych koncertów karnawałowych na naszej estradzie królować będzie walc – taniec, dla którego nie istnieje czas, nie istnieją granice i który już od ponad dwustu lat fascynuje ludzi na całym świecie. Trudno uwierzyć, że jego początki, datowane na koniec XVIII wieku, nie były łatwe. Tańczony w podrzędnych lokalach na przedmieściach, uznawany był przez ówczesne elity za nieprzyzwoity i łamiący salonowe konwencje, głównie ze względu na publiczne obejmowanie się par. Kiedy w Wiedniu po raz pierwszy zatańczono walca w obecności dworu, niektóre damy ostentacyjnie opuściły salę balową. O popularności tego tańca zadecydowały ostatecznie niezliczone bale organizowane podczas Kongresu Wiedeńskiego oraz uwielbiana przez Wiedeńczyków muzyka Straussów, która otworzyła mu drzwi na europejskie salony. W wieku XIX i XX walc, w wielu różnych odmianach, zapewnił sobie pozycję również w muzyce klasycznej, inspirując największych jej twórców.
Program koncertu Niech żyje walc! skomponowany został z najpiękniejszych i najsłynniejszych walców, jakie w muzyce orkiestrowej można znaleźć. Będzie jeden z pierwszych walców stylizowanych – Zaproszenie do tańca z 1819 roku, będzie ponadczasowy koncertowy walc Nad pięknym modrym Dunajem, będą również walce z wielkich dzieł baletowych, symfonicznych oraz filmowych. Po wysłuchaniu tego koncertu nikt już nie będzie miał wątpliwości, że muzyka klasyczna bywa również bardzo przebojowa.


WYKONAWCY:
Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Jacek Kraszewski / dyrygent 
Robert Janowski / prowadzenie koncertu 
 
PROGRAM:
CARL MARIA VON WEBER (1786-1826)
Zaproszenie do tańca  
ANTONIN DVOŘÁK (1841-1904)
Walce praskie   
JEAN SIBELIUS (1865-1957)
Valse Triste op. 44   
HECTOR BERLIOZ (1803-1869) 
Walc z Symfonii fantastycznej   
PIOTR CZAJKOWSKI (1840-1893)
Walc Kwiatów z baletu Dziadek  do orzechów 
JOHANN STRAUSS II (1825-1899)
Nad pięknym modrym Dunajem   
CLAUDE DEBUSSY (1862-1918)
Balet z Małej suity  La plus que lente  
ARAM CHACZATURIAN (1903-1978)
Walc z Maskarady  
DMITRIJ SZOSTAKOWICZ (1906-1975) 
Walc z II Suity jazzowej  
WOJCIECH KILAR (1932-2013)
Walc z filmu Trędowata   
Walc z filmu Ziemia obiecana  
MAURICE RAVEL (1875-1937) La Valse   
 
BILETY:
80 zł / normalny
70 / ulgowy
50 zł / balkon     

-------------------------------------
Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.