Czerwone Gitary - Platynowy koncert - 55 lecie zespołu w Gdańsku

Bilety na koncert Czerwone Gitary - Platynowy koncert - 55 lecie zespołu w Gdańsku - 27-10-2020

Czerwone Gitary - Platynowy koncert - 55 lecie zespołu w Gdańsku

Czerwone Gitary

27.10.2020 20:00

Gdańsk(Pomorskie) - Filharmonia Bałtycka


PLATYNOWY KONCERT jest podsumowaniem 55 letniej działalności Zespołu.

W blisko 2-godzinnym programie usłyszycie Państwo największe przeboje z początkowego okresu działalności Grupy, nowe propozycje Zespołu i zobaczycie historię Zespołu w przekazie multimedialnym.

Od parunastu lat CZERWONE GITARY tworzą:
Jerzy Skrzypczyk - perkusja, śpiew
Mieczysław Wądołowski - gitara akustyczna, śpiew
Dariusz Olszewski - gitara solowa, śpiew
Arkadiusz Wiśniewski - gitara basowa, śpiew, aranżacje

Ich występy przyjmowane są entuzjastycznie, o czym świadczy reakcja widzów na koncertach i liczne, pokoncertowe opinie.

GORĄCO ZAPRASZAMY!!!

Czerwone Gitary nazywane były polskimi Beatlesami i tak jak oni w 1969 roku na Targach Płytowych w Cannes (Francja) odebrali nagrodę Trophėe du MIDEM. Ich popularność w Polsce, Związku Sowieckim, Niemczech i krajach ościennych, dorównywała tej, jaką cieszyła się Wielka Czwórka z Liverpoolu. Grupa The Beatles od pięćdziesięciu lat nie istnieje, a Czerwone Gitary nadal występują, nagrywają i nadal odnoszą sukcesy.

W roku 2000 CZG zostały laureatem plebiscytu tygodnika „Polityka” za najlepszy polski zespół muzyczny XX wieku. Dostali też nagrodę "Prometeusz 2000" za największe osiągnięcia artystyczne w sztuce estradowej i szczególne zasługi dla kultury polskiej.

Pierwszy skład Czerwonych Gitar tworzyli: Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon, Jerzy Kosela, Jerzy Skrzypczyk i Henryk Zomerski. W roku 1966 tego ostatniego zastąpił Seweryn Krajewski, a w kilka miesięcy później odszedł Jerzy Kosela. W 1970 roku karierę solową rozpoczął Krzysztof Klenczon, który zginął w wypadku samochodowym(1981).

Ich publiczny debiut odbył się pod hasłem „Gramy i śpiewamy najgłośniej w Polsce” i miał miejsce już 15 stycznia 1965 roku. Tak rozpoczęła się niebywała, licząca ponad dwie dekady kariera zespołu, która w Polsce i krajach ościennych nie ma swego odpowiednika. W tym czasie wygrywali wszystkie możliwe plebiscyty, zdobywali nagrody na festiwalach w Opolu i Sopocie, zdobywali Złote Płyty i nagrywali niezliczone ilości płyt i przebojów.

W połowie lat 80. ubiegłego wieku, zespół zwolnił nieco tempo, ale za namową przedstawicieli amerykańskiej Polonii powrócił na polskie i polonijne trasy w 1990 roku.

W 1997 roku grupę opuścił Seweryn Krajewski, a w dwa lata później w jego ślady poszedł Bernard Dornowski. W tym samym czasie do zespołu powrócili: Henryk Zomerski (zm. 2011) i Jerzy Kosela (zm. 2017).

Pomimo zmian personalnych, Czerwone Gitary wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. W 2004 roku zostali zaproszeni jako gwiazdy, na wielką galę zorganizowaną w Dreźnie (Niemcy) z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej, a dwa lata później odebrali „Marmurową Płytę” za największą ilość płyt sprzedanych w historii polskiej fonografii. Niejako po drodze, otrzymali „Złote Płyty” za nowe, wydane już w tym stuleciu, trzy albumy. Muzycy zespołu udekorowani też zostali medalami „Gloria Artis”. Jerzy Kosela - brązowym, Jerzy Skrzypczyk – brązowym i srebrnym, Jerzy Skrzypczyk - Złotym Krzyżem Zasługi.

W roku 2013 w Sali Kongresowej zaprezentowali po raz pierwszy program „Czerwone Gitary Symfonicznie”. W 2015 wydali płytą pt. „Jeszcze raz”, której premiera odbyła się podczas jubileuszowego koncertu w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.