Koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus - "Z ziemi włoskiej do polskiej" w Warszawie

Bilety na koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus - "Z ziemi włoskiej do polskiej" w Warszawie - 14-03-2020

Koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus - "Z ziemi włoskiej do polskiej" w Warszawie

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus , Massimiliano Caldi , Maurizio Baglini

14.03.2020 19:00

Warszawa(Mazowieckie) - Polskie Radio Studio Koncertowe im. W. Lutosławskiego



Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa


Wykonawcy:
Maurizio Baglini - fortepian
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Massimiliano Caldi - dyrygent


Program:
Giorgio BATTISTELLI – Scilliar, Nino ROTA – Concerto soirée na fortepian i orkiestrę, Gioacchino ROSSINI – Uwertura do opery Wilhelm Tell, Giacomo PUCCINI – Intermezzo z opery Manon Lescaut, Vincenzo BELLINI – Uwertura do opery Norma, Ruggero LEONCAVALLO – Intermezzo z opery Pajace, Giuseppe VERDI – Uwertura do opery Moc przeznaczenia

 
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa zaprasza na koncert poświęcony muzycznemu dziedzictwu kulturowemu Włoch, w którego programie znajdzie się obszerny wybór kompozycji mistrzów muzyki włoskiej, tej znanej i mniej (zwłaszcza poza Italią) znanej. Włoski będzie również dyrygent - ceniony w swojej ojczyźnie, podziwiany w całej Europie i poza nią, doskonale znany też warszawskiej publiczności - Massimiliano Caldi. W repertuarze, obok „przeboju”, jakim jest uwertura do Wilhelma Tella Rossiniego zabrzmią też inne, niezwykle piękne kompozycje pochodzące z najwybitniejszych oper: uwertury do Normy mistrza epoki belcanta, Vincenza Belliniego, do Mocy przeznaczenia Giuseppe Verdiego oraz intermezza z oper Manon Lescaut Giacomo Pucciniego i Pajaców Ruggera Leoncavalla. Atrakcyjny program dopełni Concerto soirée, którego autor, Nino Rota pamiętany jest przede wszystkim jako „kompozytor Felliniego” (jest też twórcą niezapomnianej ścieżki dźwiękowej do Ojca chrzestnego Coppoli oraz filmów Viscontiego, Zefirellego i in.). Rota był muzykiem o doskonałym „klasycznym” wykształceniu kompozytorskim, podziwianym od wczesnej młodości – sam wręcz ubolewał, że sławę zawdzięcza bardziej filmom, niż swym dziełom koncertowym. Błyskotliwy utwór na fortepian i orkiestrę przypomni to właśnie, mniej znane oblicze włoskiego mistrza – podziwiano w nim błyskotliwą wirtuozerię oraz wdzięk i dowcip porównywany do dzieł Prokofiewa. Usłyszymy go w wykonaniu Maurizia Bagliniego, który bardzo pozytywnie zwrócił uwagę publiczności XIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 1995 i choć nie został wówczas laureatem, to późniejsza kariera potwierdziła jego wielki talent. Zwyciężył niebawem w World Music Piano Master w Montecarlo i rozpoczął aktywną działalność koncertową na najważniejszych estradach całego globu. Jest też cenionym pedagogiem, od lat z powodzeniem kieruje Amiata Piano Festival w swej rodzinnej Toskanii. Prominentny włoski kompozytor współczesny, Giorgio Battistelli, uczeń m.in. Stockhausena i Kagela, jest szczególnie ceniony jako twórca operowy. Tytuł jego symfonicznego dzieła Sciliar nawiązuje do imponującego masywu górskiego należącego do Alpe di Siusi w Południowym Tyrolu i do związanych z nim starych, ladyńskich legend. Twórca w autorskim komentarzu podkreśla, że nie jest to utwór programowy, czy ilustracyjny – „Sciliar to symboliczny pejzaż, w którym odbija się przyszłość, w którym wsłuchujemy się w najgłębsze uczucia. Te uczucia przemijają niczym spadające gwiazdy w lipcową noc, jak płacz nieba, które nie może ich utrzymać...”.


                                                                    Piotr Maculewicz
 

Bilety w cenie: normalne - 35 zł, ulgowe - 25 zł (dla uczniów, studentów do ukończenia 26 roku życia, emerytów i rencistów oraz osób po 70 roku życia, uczniów szkół muzycznych i baletowych, studentów uczelni muzycznych i muzykologii)