JAZZtrzębie Festiwal 2020 - Przemysław Strączek Quartet - Fig Tree

Bilety na JAZZtrzębie Festiwal 2020 -  Przemysław Strączek Quartet - Fig Tree

JAZZtrzębie Festiwal 2020 - Przemysław Strączek Quartet - Fig Tree

Przemysław Strączek , Przemysław Strączek , Marcin Kaletka , Patryk Dobosz , Maciej Kitajewski

08.07.2020 20:00

Jastrzębie-Zdrój(Śląskie) - Pałac Borynia


Marcin Kaletka - saksofon sopranowy i tenorowy
Przemysław Strączek - gitara
Maciej Kitajewski - kontrabas
Patryk Dobosz - perkusja

Program koncertu stanowią kompozycje lidera grupy, które charakteryzują się nowoczesnym podejściem do brzmienia zespołu z wykorzystaniem kolorystyki instrumentalnej. W utworach można znaleźć odniesienie do różnych dokonań muzyki jazzowej, w tym także polskiej szkoły jazzowej od jazzu modalnego poprzez free jazz i współczesnej harmonii. Elementy tych gatunków przefiltrowywane są przez osobę autora oddając jego postrzeganie dzisiejszej muzyki przez pryzmat gitary jazzowej. Ogromne znaczenie w muzyce ma udział sekcji rytmicznej, która tutaj nie tylko odnosi się do trzymania czasu, rytmu ale także do sonorystyki.

Przemysław Strączek – gitarzysta jazzowy, kompozytor, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, laureat Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie, finalista ogólnoświatowego konkursu solistycznego Thailand International Jazz Conference Solo Competition w Bangkoku. Przez wiele lat obecny w rankingu najlepszych polskich gitarzystów według czytelników Jazz Forum – Jazz Top. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Uczestnik programu Kultura Polska na Świecie organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza oraz uczestnik programu Szkockiego Stowarzyszenia Jazzowego Bridge Music. Od dziesięciu lat tworzy międzynarodowe projekty jako lider z muzykami z różnych kontynentów (Europy, Azji i Ameryki Łacińskej) Współpracował i koncertuje z wybitnymi muzykami m.in. Januszem Muniakiem, Xu Fengxia oraz Andy Sheppardem. Autor sześciu płyt. Otrzymał także Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie muzyki za 2015 rok. Koncertował w wielu krajach świata m in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Czechach we Włoszech w Tajlandii, Chinach, Singapurze i Malezji.

www.przemekstraczek.com

Marcin Kaletka – saksofonista, kompozytor oraz pedagog, absolwent instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Frost School of Music, University of Miami, USA. Zdobywca wielu nagród na festiwalach oraz konkursach jazzowych w kraju i za granicą takich jak m.in.: I nagroda oraz wyróżnienie indywidualne na międzynarodowym konkursie „Jazz Juniors” Kraków, 2006; II nagroda indywidualna na konkursie „Jazz nad Odrą” Wrocław, 2007; I miejsce na „Bielskiej Zadymce Jazzowej” Bielsko-Biała, 2008; I nagroda oraz wyróżnienie indywidualne na „I’st Tarnów Jazz Contest” 2008; I nagroda na konkursie „Krokus Jazz Festiwal” Jelenia Góra, 2008; Nagroda indywidualna na „Konkursie Standardów Jazzowych” Siedlce 2008; II miejsce na międzynarodowym konkursie „Zmagania Jazzowe” Szczecin, 2008; I nagroda na „Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych i Bluesowych” Gdynia, 2009; I nagroda oraz nagroda publiczności na „Getxo Jazz Festival”, Hiszpania, 2010 oraz II nagroda na międzynarodowym konkursie „Jazz Hoeilaart”, Belgia 2010. Od 2014 roku wykładowca na Akademii Muzycznej w Katowicach. Marcin aktualnie współpracuje ze znanymi postaciami polskiej oraz zagranicznej sceny jazzowej, takimi jak m.in: Piotr Wojtasik, Eryk Kulm, Aga Zaryan czy Piotr Wyleżoł.

Maciej Kitajewski – ur. w 1993 roku. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie gitary basowej i kontrabasu u Michała Barańskiego. Członek wielu zespołów jazzowych i rozrywkowych, z których to największe sukcesy odnosił z zespolem Adam Jarzmik Quintet. Stali się oni laureatami wielu krajowych i międzynarodowych konkursów jazzowych tj: II nagroda na 53 festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu, I nagroda na VII Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Jazzowej RCK PRO JAZZ w Kołobrzegu, II nagroda na Żylina International Jazz Contest w Słowacji, I nagroda na Blue Note Jazz Competition w Poznaniu, I nagroda na 19 Bielskiej Zadymce Jazzowej w Bielsku Białej.

Patryk Dobosz – „Patryk to prawdziwy wirtuoz swego instrumentu” – Randy Brecker. Laureat wielu konkursów jazzowych: I Nagroda na „IV Europejskich Integracjach Muzycznych” w Żyrardowie z zespołem „Toing Trio” (2008); I Nagroda w „V Ogólnopolskim Konkursie Zestawowym” w Opolu (2008);Specjalna nagroda indywidualna Leszka Możdżera na konkursie „JAZZ JUNIORS” (2009); I Nagroda na prestiżowym Jazz Hoeilaart w Belgii z zespołem High Definition (2011). Koncertuje na całym świecie m.in. w Europie, USA i Azji. Współpracował z artystami światowego formatu: Randy Brecker, John Abercrombie, Wayne Escoffery, Jane Monheit, Ed Cherry, Amir ElSaffar, Joel Frahm, Aga Zaryan, Monika Borzym, Adam Pierończyk, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Maciej Obara, Piotr Wyleżoł, Włodek Pawlik.

Płyta „Fig Tree” to szósty album gitarzysty Przemysława Strączka składający się z ośmiu autorskich kompozycji. Muzyka zawarta na płycie charakteryzują się współczesnym podejściem do brzmienia kwartetu z wykorzystaniem kolorystyki instrumentalnej, sonorystyki. W utworach można znaleźć odniesienie do różnych dokonań muzyki jazzowej, w tym także polskiej szkoły jazzowej, od jazzu modalnego poprzez free jazz i współczesnej harmonii. Elementy tych gatunków przefiltrowywane są przez osobę autora oddając jego postrzeganie dzisiejszej muzyki przez pryzmat gitary jako instrumentu akompaniującego i solowego. Oprócz lidera w nagraniach udział wzięli muzycy: Marcin Kaletka grający na saksofonie sopranowym i tenorowym, włoski kontrabasista Francesco Angiuli oraz perkusista Patryk Dobosz. Ważnym atutem albumu jest uchwycenie pewnej relacji artystów podczas sesji nagraniowej. Interakcja, intuicja oraz fantazja muzyczna członków kwartetu nadaje krążkowi niepowtarzalny klimat. Płyta została zarejestrowana w Polsce w Maq studio, natomiast miksem i masteringiem zajął się światowej sławy inżynier dźwięku Katsuhiko Naito w studiu Avatar w Nowym Jorku, który jest znany ze współpracy m.in. z Al Di Meolą, Johnem Scofieldem, Marią Schneider czy Lee Konitzem.