#StrefaJazz - Directions in Music | Zbigniew Seifert | Kaczmarczyk/Słowiński/Pulcyn/Pałka w Krakowie

Bilety na koncert #StrefaJazz - Directions in Music | Zbigniew Seifert | Kaczmarczyk/Słowiński/Pulcyn/Pałka w Krakowie - 26-09-2020

Koncert #StrefaJazz - Directions in Music | Zbigniew Seifert | Kaczmarczyk/Słowiński/Pulcyn/Pałka w Krakowie

Paweł Kaczmarczyk , Wojciech Pulcyn , Stanisław Słowiński , Grzegorz Pałka

26.09.2020 20:00

Kraków (Małopolskie) - Strefa, ul. św. Tomasza 31

Udostępnij! Tweetnij! Do terminarza Przypomnij mi


Directions In Music: Zbigniew Seifert


>> Kaczmarczyk-Słowiński-Pulcyn-Pałka-Quartet
>> klub Strefa | Kraków, św. Tomasza 31 | 26.09.2020 | godz. 20.00 >> liczba miejsc ograniczona


Najwięksi giganci jazzu odchodzą, a wartość cyklu Directions in Music prezentowanego od 2010 roku przez Pawła Kaczmarczyka rośnie i nabiera nowego znaczenia. Koncert staje się wyjątkową okazją do zetknięcia z twórczością mistrzów polskiego i światowego jazzu. Paweł Kaczmarczyk zaprasza czołowych muzyków młodego pokolenia oraz weteranów, by razem uczcić pamięć o ikonach jazzu. Pianista osobiście dobiera repertuar i pisze aranże. Dotychczas odbyło się już blisko 50 odsłon tego cyklu; m.in z utworami Freddie'ego Hubbarda, Hanka Mobleya, Woody'ego Shawa, Erica Dolphy'ego oraz artystów polskich - Seiferta, Kulpowicza, Wegehaupta. Kwartet przedstawi oryginalne aranżacje jego utworów, prezentując przegląd twórczości zmarłego przedwcześnie instrumentalisty, genialnego improwizatora, którego muzyka nosi wyraźne wpływy twórczości Coltrane'a. Był on jednym z niewielu muzyków, którzy budowali pomost pomiędzy muzyką klasyczną, a swobodną improwizacją jazzową.


Wojciech Pulcyn - double bass
Grzegorz Pałka - drums
Paweł Kaczmarczyk - piano
Stanisław Słowiński - violin


Zbigniew Seifert (1946-1979)

Jeden z najwybitniejszych muzyków jazzowych w Polsce, saksofonista, skrzypek jazzowy, kompozytor, aranżer i lider zespołów jazzowych. Już w 1965 r. założył własny kwartet wzorowany na klasycznym kwartecie Johna Coltrane'a. Dwa lata później, zadebiutował jako saksofonista altowy. Swoje koncepcje nowej muzyki przez kolejne sezony realizował (do 1973 r.) w kwintecie Tomasza Stańki. Największą popularność zdobył w Niemczech współpracując z niemieckimi zespołami. To wtedy skomponował "Koncert na improwizujące skrzypce i orkiestrę symfoniczną", który został nagrany dla radiowej stacji NDR. Nagranie pierwszego albumu "Man Of The Light" w roku 1976 przyniósł mu uznanie krytyki i publiczności na całym świecie. Zmarł w 1979 roku.


Paweł Kaczmarczyk

Koncertujący na całym świecie pianista jazzowy i kompozytor o wielkim dorobku i jeszcze większych planach. Nagrał pięć świetnie przyjętych albumów i wiele w roli sidemana, a dotychczasowe wydawnictwa przyniosły mu liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in.: nominację do Fryderyka, sześć zwycięstw w plebiscycie Jazz Top magazynu "Jazz Forum", pięć "Oskarów Jazzowych" - Grand Prix Jazz Melomani, Mateusza Trójki Polskiego Radia i Kulturalny Odlot Gazety Wyborczej. Nie lubi dzielić muzyki na szufladki, bo jego twórczość z samego założenia ma wymykać się̨ jednoznacznym określeniom. "Chcę, żeby moja muzyka poruszała - nie tylko wewnętrznie, emocjonalnie, ale także dosłownie i fizycznie. Chcę poderwać ludzi z foteli, dając im przy tym coś, co nie wyleci im z głowy chwilę po opuszczeniu koncertu czy wyłączeniu płyty." - Paweł Kaczmarczyk.


Wojciech Pulcyn

Kontrabasista, absolwent Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina na wydziale jazzowym, oraz Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie.
W 1995 zdobył I nagrodę, wyróżnienie indywidualne, oraz wyróżnienie za kompozycję na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Jazzowych Jazz Juniors. W 1997 roku zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach, oraz wyróżnienie na konkursie Zespołów Jazzowych w Hoeilaart. W 1998 r. zdobył I nagrodę na Konkursie Standardów Jazzowych w Siedlcach. Skomponował muzykę do spektakli: "Transatlantyk" Witolda Gombrowicza. Od roku 2014 jest wykładowcą w klasie gitary basowej i kontrabasu podczas pierwszych warsztatów Drum Camp w Kielcach.


Grzegorz Pałka - perkusista jazzowy, urodzony w 1994 roku w Krakowie. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Wielokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach perkusyjnych oraz jazzowych o znaczeniu zarówno międzynarodowym, jak i krajowym. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyka. W roku 2016 oraz 2018 za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swoją wiedzę i umiejętności udoskonalał w Stanach Zjednoczonych na lekcjach prowadzonych przez wybitnych instrumentalistów takich jak: Billy Hart, Brian Blade, Branford Marsalis, Marcus Gilmore, Eric Harland, Dennis Mackrel, Kendrick Scott, Billy Drummond, Damion Reid, Ari Hoenig. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie liczne trasy koncertowe na trzech kontynentach - Azji, Ameryce Północnej oraz Europie. W swoim dorobku artystycznym może pochwalić się współpracą z wieloma wybitnymi muzykami z kraju i nie tylko: Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Jacek Niedziela-Meira, Andy Middletone, Piotr Baron, Jorge Vistel, Dominik Wania, Rafał Sarnecki, Gileno Santana, Piotr Wyleżoł, Mark Alban Lotz, Kuba Badach, Wojciech Groborz, Kuba Stankiewicz, Piotr Orzechowski.


STANISŁAW SŁOWIŃSKI

Jeden z najbardziej aktywnych muzyków młodego pokolenia na polskiej scenie muzycznej. Zadebiutował autorskim albumem "Landscapes Too Easy To Explain", który ukazał się w międzynarodowej dystrybucji nakładem prestiżowego wydawnictwa Hevhetia. Podczas premierowej trasy koncertowej liczącej ponad 30 000 km Stanisław Słowiński Quintet odwiedził wiele krajów europejskich; m.in. Hiszpanię, Serbię, Rumunię, Słowację, Czechy, Węgry;  koncertował też na Islandii, w Niemczech, Chinach, Korei Południowej, Chile. Laureat Grand Prix i Nagrody Specjalnej Jazz Juniors, Nagrody Publiczności na I Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa; nominowany w kategoriach"Skrzypce" oraz "Nowa nadzieja" w ankietach Jazz Top magazynu Jazz Forum.
Ma w swoim dorobku dziesiątki utworów, które aranżował i komponował na składy wszelkiego rodzaju; od utworów elektronicznych, na skrzypce solo, przez kwartety smyczkowe, składy jazzowe, aż po utwory orkiestrowe. Jest współzałożycielem i realizatorem krakowskiego InfraSound Studio. Uczestnik i laureat wielu międzynarodowych festiwali i konkursów: m.in.: Cheoyong World Music Festival, Jeonju International Sori Festival, Kavkaz Jazz Festival, WOMAD Chile, WOMAD UK, WOMEX 2015, Ni-CaJazz! Festival Spain, Festiwal Muzyki Filmowej, EtnoKraków/Rozstaje, SlotArt Festiwal, Cracovia Sacra. Jako lider projektów autorskich, muzyk sesyjny nagrywa m.in. dla For Tune, Kayaxu.