BEETHOVEN I SCHUBERT DWIE SYMFONIE w Gorzowie Wielkopolskim

Bilety na koncert  BEETHOVEN  I SCHUBERT  DWIE SYMFONIE w Gorzowie Wielkopolskim - 09-10-2020

Koncert BEETHOVEN I SCHUBERT DWIE SYMFONIE w Gorzowie Wielkopolskim

Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej , Jacek Kraszewski

09.10.2020 19:00

Gorzów Wielkopolski(Lubuskie) - CENTRUM EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ - FILHARMONIA GORZOWSKA


Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej
Jacek Kraszewski –  dyrygent
 
LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827)
VIII Symfonia F-dur op. 93
 
FRANZ SCHUBERT (1797-1828)
III Symfonia D-dur D 200
 
Choć Ludwig van Beethoven i Franz Schubert byli sąsiadami, bo dzieliło ich od siebie ledwie parę ulic, to prawdopodobnie nigdy się nie spotkali. Dla chorobliwie nieśmiałego Schuberta wielki poprzednik był jednak zawsze wielkim autorytetem, a jego muzyczny geniusz na przemian inspirował go i onieśmielał. Nic w tym zresztą dziwnego, bowiem renoma Beethovena w Wiedniu w pierwszej ćwierci XIX wieku była naprawdę olbrzymia. Schubertowi na szczęście udało się uciec od niewolniczego naśladownictwa stylu mistrza; widział w nim za to inny wzór – wzór niezłomności i niezależności twórczej, który podsycał jego determinację, by komponować tak, jak dyktuje wewnętrzna konieczność, nawet jeśli miałoby to być niezgodne z modą czy oczekiwaniami współczesnych.  
 
VIII Symfonia F-dur (1812) Beethovena od samego początku porównywana była do swoich wielkich poprzedniczek –  napisanej w tej samej tonacji Szóstej „Pastoralnej” oraz Siódmej, którą Wagner nazwał „apoteozą tańca”. Sam kompozytor pieszczotliwie mawiał o Ósmej „moja mała symfonia F-dur”, choć nie znaczyło to wcale, że mniej ją cenił od pozostałych.  Jest ona rzeczywiście – obok Pierwszej – najkrótszą z dziewięciu jego symfonii i nie znajdziemy w niej wielkich myślowych idei, programu czy innowacji w postaci chórów i głosów solowych. Ale i tak, a może właśnie dlatego, Ósma to czyste odzwierciedlenie Beethovenowskiego klasycyzmu, który objawia się nie tylko doskonałością formy, ale dowcipem i dystansem kompozytora do własnej twórczości oraz znakomitym wyczuciem tradycji, w której szczególne miejsce przypada tu Haydnowi i Mozartowi.
 
Współcześni Franza Schuberta, widząc w nim przede wszystkim genialnego twórcę pieśni, mieli spory problem z jego muzyką symfoniczną, docenioną tak naprawdę dopiero w następnych epokach. Ów problem tkwił przede wszystkim w jej klasycystycznej formie, która  kiepsko korespondowała z wizerunkiem Schuberta-romantyka. Zaliczana jeszcze do młodzieńczych dzieł III Symfonia (1815), choć bardziej zwięzła i krótsza niż dwie pierwsze symfonie Schuberta, zapowiada już to, nad czym kompozytor będzie pracował w kolejnych opusach: piękną melodykę, szeroko zarysowane tematy i mistrzowską instrumentację. Znajdziemy w niej też ciekawą syntezę cech stylistycznych symfoniki klasyków wiedeńskich – haydnowskiej ludowości, mozartowskiej śpiewności i beethovenowskiej formy.   
 
 
BILETY: normalny 45,00 zł; ulgowy 38,00 zł; balkon 32,00 zł
-------------------------------------
Dyrekcja Filharmonii zastrzega sobie możliwość zmiany terminu, godziny i miejsca koncertu, wykonawców, programów oraz cen biletów.