COSI FAN TUTTE w Łodzi

Bilety na koncert COSI FAN TUTTE w Łodzi - 18-10-2020

Koncert COSI FAN TUTTE w Łodzi

Opera COSI FAN TUTTE

18.10.2020 19:00

Łódź (Łódzkie) - Teatr Wielki, Plac Dąbrowskiego


Wolfgang Amadeus Mozart
COSI FAN TUTTE
(Cossi fan tutte, ossia la scuola degli amanti; Tak czynią wszystkie albo Szkoła kochanków)
opera buffa w dwóch aktach
libretto: Lorenzo da Ponte
prapremiera: Wiedeń, 1790
premiera: 10 października 2020

TAK CZYNIĄ WSZYSTKIE?...

Czyżby?... Ten prowokacyjny tytuł – jak niektórzy nazywają – „komedii erotycznej” autorstwa da Pontego i Mozarta jest jedynie zaproszeniem do uczestnictwa we wspaniałej przygodzie, która nie każe zastanawiać się nad marnościami tego świata, zaprzątać sobie głowy filozoficznymi dywagacjami ani przeżywać wraz z bohaterami egzystencjalnych rozterek… Ma być i jest świetną zabawą i relaksem artystycznym. A czy panie zdradzają i czy wszystkie, to już inna sprawa.
W tej komediowej perełce mistrzowska muzyka Mozarta bawi już i zachwyca od pierwszych taktów uwertury, a później jest już tylko dowcipniej i zabawniej! Jest w niej swawolny zbytek i wiele miejsc dla popisów wokalnych, a wszystko zmierza do dramaturgicznego celu. Jest mowa o pożądaniu, zmysłach, zakazanych rozkoszach i miłosnych opałach, muzyka łechce słuchacza nieustannie, igra instrumentalną barwą i inwencją, pieści ucho, ale i – gdy trzeba – wystawia pazurki!
Wybitny włoski muzykolog – Massimo Mila – ma swoją mocno uzasadnioną teorię, która mówi o „traktacie miłosnym” w trzech częściach: Wesele Figara to poszukiwanie szczęścia; Don Giovanni to wykład o niemożności kochania; Cosi fan tutte to cyniczna rezygnacja w obliczu niedoskonałości stosunków miłosnych.
I jak nie wziąć udziału w tym miłosnym qui pro quo mistrzowskiego autorstwa librecisty Lorenza da Ponte i kompozytora Wolfganga Amadeusa Mozarta?... Trzeba – zwłaszcza, że wszyscy wykonawcy nie szczędzą talentu i sił, by sprostać wyzwaniom mistrzów.

Zapraszamy – dobra zabawa gwarantowana.