Artyści z Greifswaldu (wernisaż) w Szczecinie

Bilety na koncert Artyści z Greifswaldu (wernisaż) w Szczecinie - 19-10-2020

Koncert Artyści z Greifswaldu (wernisaż) w Szczecinie

różni wykonawcy

19.10.2020 18:00

Szczecin (Zachodniopomorskie) - Klub 13 Muz, Plac Żołnierza Polskiego 2


Sprawdź bilety

UWAGA:


Pobierz i wydrukuj oświadczenie uczestnika koncertu:


bilety.fm/download/Oswiadczenie_uczestnika_COVID-19.pdf


Zapoznaj się z regulaminem:


bilety.fm/download/Regulamin_dla_uczestnikow_COVID-19.pdf


 


Jedna wejściówka obowiązuje na 2 punkty programu wydarzenia (wernisaż o godz.18:00 i prezentacja o godz.19:00)


 


g. 18:00 - Artyści z Greifswaldu (wernisaż)


Wystawa będzie czynna do 10.11.2020 r.


Helmut Maletzke
Pod koniec lat 50-tych XX wieku pracował jako niezależny grafik w Greifswaldzie, gdzie wraz z żoną Urszulą założył warsztat graficzny do pracy reklamowej. Wtedy też powołał grupę artystów „Die Buhne". W latach 1947-1957 pracował w Klinice Chirurgicznej Uniwersytetu w Greifswaldzie jako rysownik naukowy. W 1950 został członkiem Stowarzyszenia Artystów Wizualnych (VBK). Następnie studiował historię sztuki w „Caspar-David-Friedrich-Institut" Uniwersytetu w Greifswaldzie. W 1953 roku Helmut Maletzke w ratuszu w sali konferencyjnej w Greifswaldzie, zaprojektował duży mural „Średniowieczny Greifswald".
Organizował również wystawy w Greifswaldzie, Schwerin i Magdeburgu. W 1960 roku odbył czteromiesięczną podróż statkiem towarowym Magdeburg, do Afryki i Azji Wschodniej. W kolejnych latach zajmował się m.in. projektowaniem nowych budynków okrętowych w stoczni Mathias Thesen w Wismar. Po wielokrotnych konfrontacjach z urzędnikami kulturalnymi NRD. W 1972 r., w wyniku utrzymujących się sprzeczności kulturowo-politycznych i artystycznych, Centralna Rada VBK zakazała mu pracy w przestrzeni publicznej. Wtedy zaczął malować wielkoformatowe obrazy olejne prywatnie, które dotyczyły problemów ideologicznych. Nie mógł zaprezentować tych prac na wystawach państwowych, ale od tego czasu Kościół ewangelicki oferował mu możliwość wystawiania w swoich pomieszczeniach. Po zjednoczeniu Niemiec, Helmut Maletzke otrzymał zaproszenia na liczne wystawy zagraniczne, między innymi do Nowego Jorku, Los Angeles, Paryża i Petersburga. W latach 1994-2002 prowadził kursy w Greifswald Er Volkshochschule. W 1997 roku wydał swoją autobiograficzną powieść „Signum B. T.", która została ukończona w 1987 roku. W tym samym roku założył „Pommernhus" w Greifswaldzie, gdzie jako jego honorowy dyrektor organizował wystawy krajowe i międzynarodowe. W 2000 roku został pierwszym rzecznikiem lokalnej grupy niezależnych artystów wizualnych z Greifswaldu. W 2002 roku był jednym ze współzałożycieli Stowarzyszenia Artystów „Ars Pomerania". W 2004 roku założył Fundację Helmut Maletzke. Z okazji jego 85 urodzin w Pommernhus odbyła się największa wystawa jego prac. W 2008 roku zaprojektował 30-metrowy mural „Greifswald i jego przeszłość" z niemiecko-polskim kolektywem artystycznym w Greifswalder Lappstraße.


Nadja Klüter
Nadia urodziła się w 1956 roku w Kemerowie na Syberii. Jest absolwentką Uniwersytetu Lomonossow w Moskwie (1981) oraz Uniwersytetu w Giessen w Niemczech (1994). Była dziennikarką i wykładowczynią akademicką. W 1989 roku przyjechała do Hesji jako stypendysta Fundacji Friedricha Naumanna. Od 1994 roku mieszka z rodziną w Greifswaldzie, który określa jako jej pierwotny dom, bo podobnie jak babcia Güntera Grassa jest Kaszubą. Tutaj pracuję jako niezależna pisarka i artystka. Pisze artykuły (dla prasy rosyjskiej i niemieckiej), publikuje książki (np. KulturAtlas „Rosja", 1997, Wydawnictwo Klett-Perthes), tłumaczy (głównie literaturę fachową z zakresu geografii gospodarczej i społecznej) oraz maluje. Jako malarka używa różnych technik, takich jak olej, akwarela itp. Jednak najbardziej preferuje malować na jedwabiu. Najczęstszym motywem jej prac, są kwiaty i krajobrazy z natury.
„Fascynuje mnie różnorodność kolorów i kształtów występujących w przyrodzie, dlatego uwielbiam malować rośliny, motyle, krajobrazy, a przede wszystkim kwiaty, które są dla mnie ukoronowaniem piękna naszego świata. Jedwab, jako podstawowy materiał do malowania inspiruje mnie szczególnie. Malowanie na tak delikatnym materiale jest jednocześnie wyzwaniem: potrzebujesz nie tylko umiejętności, ale także dużego skupienia".
Jedwabne obrazy Nadii znajdują się w prywatnych kolekcjach w Niemczech, Austrii, Rosji, Finlandii, Szwecji, Anglii, Danii, Hiszpanii, Meksyku i USA. Jest członkiem wielu krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń artystycznych. Od 1995 roku organizuję wystawy w kraju i za granicą. Od 2006 roku we współpracy z galerią „Pommernhus" w Greifswaldzie co roku organizuje cykl wystaw „InterArt", na których prezentowana jest sztuka współczesna z całego świata.


g. 19:00 - Prezentacja współpracy Stowarzyszenia Partnerstwo Miast ze Szczecinem


Stowarzyszenie Partnerstwo Miast ze Szczecinem już od lat angażuje się w projekty wspierające rozwój zieleni miejskiej i działania obywatelskie. W roku 2020 dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, we współpracy z Fabryką Tęczową w Berlinie i Stowarzyszeniem Progressum w Szczecinie organizujemy w obu miastach projekt dokształcający z zakresu Green Lerning. Jesienią 2020 roku przypomnimy historię zazieleniania podwórek w Berlinie. Zaczęła się ona w okresie tzw. walki o domy w latach 80 i była charakterystyczna dla alternatywnej dzielnicy Kreuzberg; z inicjatywy Stowarzyszenie Partnerstwo Miast ze Szczecinem pomysł zazieleniania szarych podwórek miejskich kamienic czynszowych dotarł do Szczecina, a stąd rozprzestrzenił się w całej Polsce. Od tego czasu Szczecin jest prekursorem i wzorem akcji tworzenia małej zieleni miejskiej z inicjatywy oddolnej i przy wsparciu urzędów komunalnych, poczynając od Rad Osiedli. W ramach tegorocznego projektu w Berlinie i Szczecinie odbędą się w pierwszych dniach października wycieczki po lokalnych zielonych podwórkach, przypominających historyczne początki tej idei i jej rozwój, spotkania z historykami oraz kurs prowadzenia takiej akcji w ramach działań obywatelskich. Te wydarzenia zostaną udokumentowane i opisane. Część tej dokumentacji podsumowującej projekt zaprezentujemy podczas 4. Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej w Szczecinie.


Wstęp wolny

Sprawdź bilety