PIOTR SCHMIDT QUARTET w Chorzowie

Bilety na koncert PIOTR SCHMIDT QUARTET w Chorzowie - 19-10-2020

Koncert PIOTR SCHMIDT QUARTET w Chorzowie

Piotr Schmidt

19.10.2020 19:00

Chorzów(Śląskie) - Dom Kultury Batory


Wybitny trębacz jazzowy, Piotr Schmidt wraz ze znakomitym pianistą Wojciechem Niedzielą, oraz sekcją rytmiczną czołowego tria RGG, Krzysztofem Gradziukiem (perkusja) i Maciejem Garbowskim (kontrabas), stworzyli autorski program muzyczny, który znalazł się w najnowszym albumie kwartetu „Tribute to Tomasz Stańko”. Album będący ukłonem i hołdem dla zmarłego giganta polskiego jazzu – Tomasza Stańko miał ogólnopolską premierę 7 grudnia 2018 r.
Piotr Schmidt, urodzony w 1985 roku trębacz jazzowy, producent muzyczny, wydawca, lider zespołów, wykładowca na AM w Katowicach oraz na Instytucie Jazzu w PWSZ w Nysie. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, na której w czerwcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Piotr Schmidt jest stypendystą University of Louisville, Kentucky, USA 2006, ponadto w okresie debiutanckim w latach 2006 - 2010 zdobył wiele indywidualnych nagród.
Wojciech Niedziela - czołowy pianista jazzowy, obecny na polskiej scenie jazzowej od początków lat 80-tych. W okresie debiutanckim był laureatem wielu konkursów (Jazz Juniors, Konkurs Improwizacji jazzowej, Konkurs Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Międzynarodowy Festiwal Federacji Jazzowej w Leverkusen). Wtedy też otrzymał ministerialną Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego (1986).
Przez wiele lat pełnił rolę lidera zespołu New Presentation z solistami w osobach Lory Szafran i Piotra Wojtasika. Wziął udział w nagraniu 35 płyt, min z Janem Ptaszynem Wróblewskimi, Piotrem Baronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Michałem Kulentym, Piotrem Wojtasikiem, Zbigniewem Namysłowskim, Krzysztofem Popkiem, Jackiem Niedzielą, Maciejem Sikałą i innymi. Cztery płyty firmował własnym nazwiskiem - "New Presentation - Trio", "Lonesome Dancer", "To Kiss The Ivories" i "Domingos Tunes".
Wieloletni członek Kwartetu i Sextetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego, z którym związany jest od połowy lat 90-tych. Nominowany do Nagrody Fryderyka za autorską płytę "To Kiss the Ivories" oraz album Ptaszyna Wróblewskiego "Real jazz". Koncertował w wielu krajach Europy (m.in w renomowanych klubach jazzowych - NEW MORNING w Paryżu, MONTMARTRE w QQKopenhadze, A-TRANE w Berlinie) a także na Kubie i w USA - w słynnym nowojorskim klubie BIRDLAND.
Towarzyszył wybitnym amerykańskim jazzmanom podczas ich koncertów w Polsce (Bobby Watson, Mike Mainieri, Jack Walrath, Dave Friedman, Dave Liebman, Bill Mollenhof, Eddie Henderson). Akompaniował wielu znanym wokalistkom jazzowym - Urszuli Dudziak, Grażynie Auguścik, Dorocie Miśkiewicz i uznanym liderom takim jak Michał Urbaniak czy Janusz Muniak.
Obecnie prowadzi także bogatą działalność dydaktyczną w Instytutach Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach i w PWSZ w Nysie. Wykładowa podczas letnich Warsztatów Jazzowych w Puławach, Chodzieży i Lesznie. Prowadził też gościnne wykłady na uniwersytetach w Louisville (Kentucky) i Cinncinatti w USA.
Maciej Garbowski - reprezentant polskiej myśli kompozytorskiej, w której wyraźne wpływy technik kompozytorskich charakterystycznych dla języka Lutosławskiego czy Pendereckiego syntezują z muzyczną erudycją i kontrabasową wirtuozerią. Garbowski zasłuchany w muzyce XX wiecznych twórców eksploruje zagadnienie melodyki i harmoniki, wplatając w nią słowiański liryzm i autorski charakter przepełniony wrażliwością i subtelnością. Pomysłodawca platformy artystycznej „iMp”, dyrektor Institute of Music Performance.
Krzysztof Gradziuk - esteta perkusyjnego brzmienia, artysta bezkompromisowy, poszukujący nowych ścieżek. Nagrał siedem albumów z triem RGG, współpracował z Maciejem Obarą, Anną Gadt, Anną Serafińską, Piotrem Wojtasikiem, Tomaszem Stańką, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Ewą Bem.