The Best of Jan A.P. Kaczmarek / Koncert inaugurujący 10. jubileuszową edycję Transatlantyk Festival

Bilety na The Best of Jan A.P. Kaczmarek / Koncert inaugurujący 10. jubileuszową edycję Transatlantyk Festival

The Best of Jan A.P. Kaczmarek / Koncert inaugurujący 10. jubileuszową edycję Transatlantyk Festival

Iwona Sobotka , Monika Wolińska

01.10.2020 19:00

Katowice(Śląskie) - Sala Kameralna Narodowej Orkiestry Symfonicznej


Program
Marzyciel
Niewierna
Emigra
Anna Karenina
Suita
The Happy Worker
Rapsodia Śląska
Magnezja
 


Dyrygent
Monika Wolińska


Wykonawcy
NOSPR
Iwona Sobotka – sopran
Począwszy od pierwszej edycji Transatlantyk wyróżnia się tym, że jest przestrzenią artystycznej synergii muzyki i kina. Łączy, inspiruje i poszerza pola twórczych eksploracji. Nic dziwnego, że na otwarcie jubileuszowej edycji widzki i widzowie mogą spodziewać się znakomitego koncertu oraz wybitnego filmu.
Koncert inaugurujący Festiwal - zatytułowany “The Best of Jan A.P. Kaczmarek” - odbędzie się w czwartek 1 października w NOSPR w Katowicach. Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi ceniona dyrygentka Monika Wolińska, która jako pierwsza dyrygentka z Polski stanęła za pulpitem w nowojorskiej Carnegie Hall, a najważniejszą z gwiazd wieczoru będzie światowej sławy sopranistka Iwona Sobotka, która po spektakularnym debiucie w Operze Narodowej w Paryżu koncertowała m.in. z orkiestrą Filharmonii Berlińskiej pod dyrekcją Sir Simona Rattle’a.
Melomani oraz kinomani usłyszą najpopularniejsze kompozycje Jana A.P. Kaczmarka: spodziewać się można fragmentów utworów koncertowych takich jak “Emigra - Symfonia bez końca”, “Rapsodia Śląska”, “Universa - Opera Otwarta” oraz utworów skomponowanych do filmów takich jak “Całkowite zaćmienie”, “Plac Waszyngtona”, “Niewierna”, “Hatchi”  czy wreszcie “Marzyciel”, który przyniósł autorowi Oscara.
Natomiast tytułem otwierającym 10. edycję Transatlantyku będzie polska premiera najnowszego filmu w reż. François Ozona “Lato ‘85” (“Summer of ‘85”), którego światowa premiera miała odbyć się w Cannes (festiwal nie odbył się z powodu pandemii). Głównym bohaterem nowego filmu Ozona jest szesnastoletni Alexis, który niedawno przeprowadził się z rodzicami na normandzkie wybrzeże. Chłopak ma literacki talent, ciekawość świata i obsesję na punkcie śmierci. Gdy wypływa za daleko na swojej małej łódce, od poważnych kłopotów ratuje go nieznajomy – piękny jak słoneczne niebo David. Stąd już mały krok do przyjaźni, która – jak wiemy od początku filmu z relacji Alexisa, który jest także narratorem opowieści – szybko i tragicznie się zakończy. Film został już owacyjnie przyjęty podczas pokazów we Francji. Do kin w Polsce tytuł ten wprowadzi Against Gravity. Do Katowic przyjedzie on prosto z trwającego właśnie Toronto International Film Festival.
[mat. organizatora]